OSNOVNE ŠKOLE OBILJEŽILE DAN MATERNJEG JEZIKA

Osnovne škole u Crnoj Gori obilježile su različitim aktivnostima Dan maternjeg jezika.

U OŠ „Luka Simonović“ u Nikšiću  tim povodom realizovana je za učenike  VI, VII, VIII i IX razreda radionica kreativnog pisanja „Ja  volim lijepu riječ“, koju je vodio mr Goran Radojičić.

On je kroz razgovor upoznao učenike sa procesom stvaranja kratke priče, ukazujući im na „zanatske elemente“ čije savladavanje omogućava lakše pisanje ove književne forme. Učenici su bili veoma zainteresovani za ovu temu i svojom aktivnošću uspjeli su da dođu do odgovora na sva pitanja koja su tokom radionice postavljena.

U OŠ „Sutjeska“ održan je za kviz „Ja znam padeže“ u kojem su učestvovala 32 učenika sedmog razreda. Oni su pokazali izuzetno poznavanje deklinacije i poslali poruku o važnosti i snazi jezika, kao i o pismenosti koju je potrebno njegovati i unapređivati. Za pokazano đaci su nagrađeni diplomama i knjigama.

Koordinatorke aktivnosti su bile profesorice crnogorskog − srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Gorica Klačar-Marković i Mirjana Racković.

U OŠ „Njegoš“ na Cetinju organizovana je u školskoj biblioteci radionica „Čuvajmo svoj jezik“ koju je vodila profesorica Ljiljana Perišić. U cilju promovisanja jezičkih raznolikosti, ali i očuvanja jezika svog kraja, članovi Kluba čitalaca su pravili svoj zavičajni rječnik, izdvajali tuđice i pozajmljenice, tražili što više sinonima i izraza koje čine naš jezik bogatijim.

Povodom Međunarodnog dana maternjeg jezika đaci I-7 odjeljenja u OŠ „Oktoih“ u Podgorici razgovarali su sa učiteljicom Jelenom Vujičić o maternjem jeziku, a zatim ukrašavali slova i nabrajali pojmove čiji nazivi počinju tim slovima.

U OŠ „Radomir Mitrović“ u Beranama za učenike VII-i VIII razreda upriličena je radionica na kojoj je ukazano da je maternji jezik kao nacionalno blago koje treba njegovati.

U prvom dijelu ove aktivnosti đaci su pratili prezentaciju o Međunarodnom danu maternjeg jezika kroz koju su se upoznali sa značajem maternjeg jezika, jezicima koji su najrasprostranjeniji u svijetu, zanimljivim činjenicama o jezicima, kao i o jezicima kojiima prijeti nestajanje.

U drugom dijelu učenici su pripremili panoe sa narodnim izrekama i tuđicama koje su sastavni dio našeg jezika. Osvrnuli su se i na jezik koji koriste nove generacije a koji je uslovljen razvojem digitalne tehnologije.

Generalna skupština UNESKO-a proglasila je 1999. godine 21. februar za Međunarodni dan maternjeg jezika  u znak sjećanja na studente koji su 21. februara 1952. godine ubijeni u Daki u Istočnom Pakistanu, jer su protestovali zato što njihov maternji jezik nije proglašen za zvanični.

Lj. V.

 

 

Back to Top