OSNOVNE ŠKOLE DOBILE OPREMU ZA MIKROBIT UREĐAJE

Danas je u OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici upriličeno svečano uručivanje direktorima osnovnih škola opreme za mikrobit uređaje, koje je organizovano  u okviru projekta „Nastavnik za 21. vijek“.  Taj projekat zajednički finansiraju Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta i Britanski savjet, a predstavlja dio šireg regionalnog programa „Škole za 21. vijek“,  koji finansira britanska Vlada.

Svečanost je otvorila direktorica Britanskog savjeta Vanja Madžgalj, a ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta prof. dr Vesna Bratić i i ambasadorka Velike Britanije Karen Medoks obratile su se prisutnima.

U uvodnoj riječi Vanja Madžgalj ukazala je na suštinu ova dva komplementarna projekta, a to je sposobnost učenika za razvoj inovacija. Istakla je da rješavanje problema predstavlja osnovu za razvoj inovacija i ono uključuje kako prepoznavanje problema, tako i set vještina za njihovo rješavanje, uz pomoć tehnologije i drugih resursa.

„Da bismo stvorili kreativnu radnu snagu budućnosti, moramo započeti rad na razvoju ideja, kreativnosti i inovativnosti u najranijem periodu. A to je upravo ono čime se bavi naš projekat ‘Nastavnik za 21. vijek’. Danas, u okviru ovog projekta, doniramo opremu školama koja će stvoriti uslove za još snažniji kreativni rad naših učenika i izradu kompleksnijih mikrobit projekata“, objasnila je Madžgalj i podsjetila da se ovi programi u Crnoj Gori implementiraju od 2017. godine, a trajaće do aprila naredne godine. Ona je navela aktivnosti koje su se realizovale u okviru ovih programa, a neke od njih su: obuka kompletnog nastavnog kadra u osnovnim školama (5.500 nastavnika razredne i predmente nastave), dodjela preko 4.000 mikrobit uređaja, formiranje  tima od 38 trenera,  niz priručnika i vodiča za nastavu kritičkog mišljenja, rješavanja problema i kodiranja. Takođe, planirana je dodjela 162 paketa sa različitim dodacima za mikrobit, urađena dva Moodle kursa koja će Britanski savjet trajno ustupiti Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta nakon završetka projekta.

Ministarka Bratić saopštila je da ovaj projekat promoviše značaj digitalne kompetentnosti i upotrebe digitalnih tehnologija u školama, stvarajući snažnu osnovu za dalju transformaciju obrazovanja i dajući značajan doprinos digitalnoj strategiji crnogorskog obrazovnog sistema.

„Svjesni važnosti digitalne kompetentnosti za svakog pojedinca, za njegovo aktivno, kontinuirano i odgovorno učešće u društvu na svim nivoima, Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta radiće na unaprjeđenju infrastrukturnih uslova u obrazovno-vaspitnim ustanovama, na razvoju sistema za samostalno onlajn učenje, korišćenje alata za onlajn kolaboraciju i primjenu ICT-a u nastavi. Radićemo i na unaprjeđenju Informacionog sistema obrazovanja, digitalizovanju svih procesa u obrazovanju koji se tiču administracije, na razvoju međuresorske saradnje sa svim ustanovama koje imaju registre, kao i na kreiranju niza novih elektronskih usluga“, poručila je Bratićeva, dodajući da je današnji događaj ujedno je i prilika da se istakne da će Ministarstvo nastaviti da pruža podršku projektima koji doprinose poboljšanju obrazovnog sistema, razvoju mladih i njihovom osposobljavanju za život i rad u svijetu u kojem žive, sa znanjem i vještinama koji su im za to potrebni.

Karen Medoks izrazila je zadovoljstvo što ima priliku da crnogorskim školama zvanično uruči mikrobit opremu za programiranje. Naglasila je da pomenuti programi, ne samo da imaju za cilj razvoj praktičnih vještina programiranja,  sposobnosti pronalaženja kreativnih rješenja i kritičkog mišljenja, već se njima zauzima inkluzivan pristup, koji podrazumijeva uključivanje više djevojčica u programiranje. 

Na ovaj način, po riječima ambasadorke Medoks, počinje  izgradnja buduće radne snage žena u tehnologiji, što će povećati ukupne kapacitete Crne Gore u digitalnom sektoru. Ona se zahvalila Britanskom savjetu koji je osmislio ovaj program i vodio njegovu implementaciju i Ministarstvu prosvjete što je finansijski podržalo ovaj program, omogućivši mu da se proširi na svakog nastavnika u osnovnom obrazovanju i da svako dijete ima koristi od programa.

Milica Radenović, nastavnica engleskog jezika, i Jelena Pačariz, nastavnica informatike, govorile su iz svog ugla kako projekat doprinosi razvoju djece, a učenici iz osnovnih škola „Štampar Makarije“, „Boško Radulović“, „Savo Pejanović“ predstavili su svoje mikrobit projekte.

Jedan od mikrobit projekata OŠ „Vuk Karadžić” iz Berana nedavno je registrovao svoj izum u Zavodu za intelektualnu svojinu, jer se radi o originalnom rješenju za zaštitu živog svijeta u rijekama koje ugrožavaju hidroelektrane, što dokazuje potencijal ovog projekta i njegovu važnost za razvoj naše ekonomije i društva.

O. Đ.

Back to Top