Ministarstvo nauke organizovalo je u Podgorici okupljanje crnogorskih naučnika iz dijaspore koji rade u renomiranim naučnim institucijama iz oblasti prirodnih, tehničkih, kao i društvenih nauka u SAD-u, Francuskoj, Velikoj Britaniji, Belgiji, te zemljama regiona.
Ministarka nauke dr Sanja Damjanović razgovarala je sa naučnicima i naučnicama iz dijaspore − Danijelom Popović, Marijom Vukotić, Alenkom Hodžić, Aleksandrom Ćelebić, Milicom Cerović, Filipom Ivanović, Andrejom Mihailović, Violetom Salonen, Sergejom Đuranović i Zuvdijom Kandić, o budućim modalitetima saradnje i njihovom učešću na velikoj konferenciji za naučnu zajednicu iz dijaspore koja će se održati početkom novembra ove godine.
Predstavnicima naučne dijaspore iznijeta Inicijativa za osnivanje međunarodnog naučnog instituta za održive tehnologije na prostoru Jugoistočne Evrope, kao i koraci koji su do sada napravljeni u cilju njene realizacije. Ministarka Damjanović je sa njima razgovarala o saradnji upravo na tom projektu.
„Drago mi je što imamo priliku da u neformalnom razgovoru razmijenimo mišljenja o načinima buduće saradnje Ministarstva sa dijasporom. Pozivam vas da slobodno iznesete prijedloge i sugestije, kako bi zajedničkim snagama našu zemlju približili svjetskim naučnim zbivanjima i na taj način obezbijedili konkurentnost i veću naučnu vidljivost“, kazala je ministarka.
Ona je upoznala predstavnike dijaspore sa radom Ministarstva, kao i budućim planovima u cilju upisivanja Crne Gore na svjetsku naučnu mapu, a kroz umrežavanje i pristupanje međunarodnoj naučnoj infrastrukturi. Izrazila je zadovoljstvo što je Crna Gora početkom jula postala punopravni član na CMS eksperimentu u CERN-u, jednom od najvećih LHC eksperimenata, te najavila da će krajem godine naša zemlja pristupiti i renomiranim evropskim organizacijama za molekularnu biologiju i medicinu – EMBL i EMBO.
„Jedan od prioriteta Ministarstva nauke jeste internacionalizacija na visokom nivou i pristupanje u međunarodne kolaboracije“, istakla je ministarka Damjanović.
Ministarka je predstavila Inicijativu za osnivanje međunarodnog naučnog instituta, sa misijom „Nauka za mir“, jer je namjera da se upravo i crnogorska naučna zajednica uključi u dalju realizaciju projekta, a doprinos može biti od velikog značaja, imajući u vidu stručne reference koje posjeduju.
U razgovoru sa ministarkom naučnici su ukazali da ih raduje što je Ministarstvo prepoznalo značaj povezivanja sa naučnom zajednicom, te da otvara vrata za dijasporu koja može pomoći da se razviju dobre ideje, a rado će se odazvati pozivu da daju svoje stručne prijedloge u vezi sa pomenutom Inicijativom. Spremni su da razgovaraju o načinima angažovanja u Crnoj Gori i transferu znanja i vještina koje su stekli u svjetskim naučnim institucijama.
U ime Ministarstva nauke skupu su prisustvovali i generalni direktor Direktorata za naučno-istraživačku djelatnost dr Darko Petrušić i projektni menadžer za istraživanja u okviru INVO projekta Saša Ivanović.
Lj. V.