Od prvog dana dolaska u vrtić, vaspitačica/vaspitač inicira i podstiče bliske odnose i saradnju sa roditeljima. Imajući u vidu zajednički put koji vodi ka jednom cilju (prepoznati, podstaći i zadovoljiti djetetove razvojne potrebe), ona/on od prvog dana nastoji uključiti roditelja u institucionalni proces razvoja djeteta.
Svakodnevno se informišući o djetetu (bolje upoznavanje djeteta), a istovremeno ga informišući o djetetovim aktivnostima u vrtiću, vaspitačica podstiče roditelja da se priključi zajedničkom radu i na taj način želi podijeliti odgovornost i znanja vezana za djetetov pravilan razvoj.
Konstantno razmišljajući o ostvarivanju što bolje komunikacije sa roditeljima, pored pisane komunikacije i individualnih razgovora na početku i kraju dana, vaspitačica nastoji što objektivnije obavijestiti roditelja o napredovanju i razvoju djeteta.
Međutim, često u žurbi i nedostatku vremena, pojedini roditelji slušaju ali „ne čuju“ preporuke vezane za dijete. Često nam se učini da govorimo u prazno.
U vrijeme digitalizacije i „života“ u viralnom svijetu, odlučila sam pokušati ostvariti još jedan vid saradnje, koja bi u ovom slučaju bila najtješnja u smislu što vjerodostojnijeg predstavljanja dječijih aktivnosti u vrtiću.
Školske 2017/18. godine, preuzimanjem mlađe vaspitne grupe (trogodišnjaci), odlučila sam, u dogovoru sa roditeljima, (koji su mi masovno počeli slati zahtjev za prijateljstvom na facebook platformi), otvoriti tajnu fb. grupu naše vaspitno-obrazovne grupe. Članovi su bili isključivo i samo roditelji djece koja pohađaju grupu.
Od prvog dana sam (kad sam god bila u prilici) fotografisala i snimala djecu u različitim aktivnostima (u radnoj sobi, dvorištu, u toku šetnje, u trpezariji). Na ovaj način roditelji su stekli realniju sliku o:
- Radu u vrtiću
- Samom procesu vaspitno-obrazovnog rada
- Odnosima koji vladaju u grupi
- Socijalizaciji i adaptaciji djeteta
- Ishrani djeteta
- Odnosu vaspitačice prema djeci i djece prema vaspitačici
- Prostoru
- Ciljevima
- Aktivnostima djeteta
- Njegovom napredovanju u razvoju
Vodeći se onom „da slika govori bolje od hiljadu riječi“, roditeljima sam redovno, uz fotografije i video snimke, objašnjavala zbog čega su važne određene aktivnosti:
- Razvoj krupne i fine motorike
- Razvoj govora
- Razvoj grafomotorike
- Logičkog mišljenja i zaključivanja
- Razvoj koordinacije oko-ruka
- Razvoj pažnje
- Razvoj samopoštovanja
- Socijalizacije
- Razvoj samopomoći, itd.
Na ovaj način sam uticala i na edukaciju roditelja u smislu boljeg poznavanja dječijih razvojnih potreba, kao i pronalaženja zajedničkih rješenja kako što bolje podsticati njihov razvoj. Uzimajući u obzir da je roditelj najbolji poznavalac djeteta, često smo razmjenjivali ideje i iskustva koja smo zajedno primjenjivali u radu sa djetetom, na relaciji porodica-vrtić-porodica.
Sada smo starija grupa, i već uveliko, pored ostalog, zajedno planiramo i realizujemo pojedine aktivnosti:
- Radionice za porodice (jesenja, novogodišnja, proljećna)
- Posjete porodicama
- Posjete radnim mjestima roditelja
- Nabavka igrovnog, industrijskog, prirodnog materijala za rad
- Štampanje radnih listova
- Jesenje, proljećne šetnje i izleti
- Slanje video poruka bolesnom drugu ili drugarici
- Obilasci i posjete umjetničkoj galeriji, muzeju, sportskim terenima…
Sve gore navedene fb. aktivnosti su nam omogućile druženje ovih dana, kada smo svi u kućama.
COVID 19 nas je prekinuo u proljećnim aktivnostima. Ušli smo u priču o vjesnicima proljeća i morali smo je prekinuti u vrtiću.
Međutim, zahvaljujući internetu i medijskoj pismenosti roditelja, kao i našoj tajnoj fb. grupi, odlučila sam, nenametljivo, postavljati razne sadržaje važne za razvoj predškolaca.
Da, već smo predškolci, i uveliko se spremamo za polazak u školu.
Počela sam da postavljam razne primjere radnih listova u kojima su trebali da:
- spajaju tačkice,
- povezuju,
- rješavaju lavirinte,
- pertlaju na kartonu,
- popunjavaju površine,
- ilustruju, crtaju, bojaju,
- uče sa roditeljima pjesmice, recitacije (koje sam postavljala)…
- i nakon završenog zadatka, da u komentarima postave odrađeno.
U početku je svega par roditelja krenulo u realizaciju aktivnosti, da bi se iz dana u dan njihovo učešće povećavalo.
Iznad svake predložene aktivnosti postavljala sam obrazloženje na koji način ona utiče na razvoj djeteta. Tako su roditelji tačno znali zbog čega je važna za dijete.
Nastavila sam da postavljam jasno definisane ciljeve i sadržaje primjerene uzrastu djeteta, njegovim individualnim mogućnostima i potrebama.
Zadovoljstvo urađenim „nagrađujem“ smajlijima i drugim gif efektima, isticanjem i objavama (uz roditeljsku dozvolu) u grupama koje se bave istim aktivnostima, ovih dana.
Ističem da nisam jedina u ovom poslu. Zahvaljujući povezanosti sa koleginicama iz CG i šire, uvidjela sam da smo same osjetile potrebu pomoći roditeljima u ovom periodu. Povezane raznim fb. grupama koje se bave predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem, ovih dana razmjenjujemo iskustva i ideje o radu sa djecom različitih uzrasta, preko viber i fb. platformi. Cilj nam je zajedno sa roditeljima pratiti dječiji razvoj, podsticati ga, svjesni da ukoliko se određene vještine i razvojne potrebe na vrijeme ne razviju i usavrše, kasnije se teško nadoknade i koče razvoj drugih.
Na ovaj način i zajedno, koliko-toliko uspijevamo kontinuirano raditi na sticanju potrebnih vještina za polazak djeteta u prvi razred, svjesni da razvoj ne stoji, već ide svojim tokom, bez obzira na dešavanja oko njega.
Za sada uspijevamo da zajedno i mi „Učimo doma“.
Alma Zajmović, vaspitačica starije grupe 2, JPU „Dušo Basekić“, Bijelo Polje