Kako prevazići strah od greške prilikom odabira studija, bila je tema na koju je govorila, kao gostujući motivacioni govornik, dr Jelena Mašnić, profesorka psihologije na Filozofskom fakultetu u Nikšiću na onlajn radionici „Dohvati budućnost“ namijenjenoj srednjoškolcima, među kojima je većim dijelom bilo i srednjoškolaca iz Dječijeg doma „Mladost“.
Kako je saopšteno sa Univerziteta Crne Gore (UCG), radionica je organizovana u okviru projekta „Supporting the Western Balkans Collective Leadership on Reconciliation”, podržanog od strane Fonda Ujedinjenih nacija i implementiranog od Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) i tri UN agencije - UNDP, UNFPA i UNICEF.
Profesorica Mašnić je kazala da je strah od greške sveprisutni remetilački faktor u postupcima donošenja važnih životnih odluka, kao što je upis studija te je stoga važno njegovo prevazilaženje.
Učesnici su postavljali pitanja o načinima planiranja, a Mašnić ih je informisala o postupcima profesionalne orijentacije i kroz lični primjer izdvojila faze u donošenju odluka ovog tipa.
Kroz konkretne primjere ona je ukazala u kom smislu je značajno osloboditi se stereotipnog opažanja prestižnosti profesija, konkurentnosti na tržištu rada i naglasila važnost unapređivanja funkcionalnosti znanja, vještina interdisciplinarnog i timskog rada, te kvalitetne identifikacije sa radnim okruženjem.
U organizaciji ove radionice je učestvovala i studentkinja Fakulteta političkih nauka UCG Una Vukotić koja je prošla kroz sličan proces u okviru ovog projekta.
Učesnici su razgovarali i sa predstavnicima nevladinih organizacija, obrazovnih institucija, regionalnih i međunarodnih programa za mlade, koji će ih informisati o konkretnim prilikama za usavršavanje i odgovoriti na eventualna pitanja.
Regionalna kancelarija za saradnju mladih (RYCO) predstavlja nezavisan institucionalni mehanizam osnovan od strane šest vlada Zapadnog Balkana: Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova, Crne Gore, Sjeverne Makedonije i Srbije, koji ima cilj da promoviše duh pomirenja i saradnje među mladima u regionu, kroz programe omladinskih razmjena.
O. Đ.