Onlajn nastava u „crvenim“ opštinama: IZAZOVA IMA, ALI SE USPJEŠNO SUOČAVAJU SA NJIMA

U obrazovnom sistemu Crne Gore aktuelan je sistem „semafora“ koji je za potrebe Ministarstva prosvjete izradio Institut za javno zdravlje Crne Gore. U „crvenim“ opštinama kumulativna incidencija je preko 800/100.000, dok je u „zelenim“ ispod 5/100,000.

U opštinama koje ulaze u „crveno“ škole se privremeno zatvaraju i prelaze na nastavu na daljinu.Te škole mogu se otvoriti najranije za dvije nedjelje, ukoliko parametri budu poboljšani. U „zelenim“ opštinama mjere se relaksiraju, poput izlazaka đaka na odmor, a velika je mogućnost i relaksiranja odredbi o nošenju maski. Ovaj sistem primjenjuje se u u Nikšiću i Pljevljima, od 12. oktobra, a u Budvi, Kolašinu, Ulcinju, na Cetinju i Žabljaku, od 19.oktobra. Škole u ovim opštinama prešle se na onlajn nastavu u svim razredima, dakle i u prvom i drugom ciklusu osnovne, kao i u prvom razredu srednje škole.

O tome koliko im je bilo teško da pređu na ovaj način rada i kako sve to funkcioniše, odgovor smo potražili u osnovnim školama u Nikšiću i Pljevljima.

  

 KONSULTACIJE ZA SVE ĐAKE

 

Naši sagovornici ističu da su se, uprkos nekim izazovima, dosta dobro snašli.

„Škola je bez problema prešla na onlajn nastavu u čemu nam je mnogo značilo iskustvo u četvrtom tromesečju prošle godine. Svi nastavnici imaju računare i internet, kao i većina đaka. Zato se i nastava odvija putem aplikacije Microsoft Teams i viber grupa. Sve funkcioniše na zadovoljavajućem nivou. Nema pritužbi ni od strane nastavnika, ni učenika, ni roditelja“, kaže direktor OŠ „Boško Buha“ u Pljevljima Albin Kondo.

Prema njegovim riječima, malo je teže kada su u pitanju učenici romske populacije, jer svi nemaju telefone, ali i tu su pronašli rješenje. Oni uglavnom žive u jednom naselju, pa se materijal za učenje i radni zadaci šalju onima koji imaju telefone. „Inače, za sve đake obezbijeđene su konsultacije. S obzirom na to da škola nema previše đaka, omogućeno je formiranje manjih grupa, a time i maksimalna bezbjednost“, naglašava Kondo.

I Vanja Pićurić, pomoćnica direktora u OŠ „Ratko Žarić“ u Nikšiću, zadovoljna je načinom na koji su se prilagodili nastavi na daljinu.

„Morali smo na brzinu da pređemo na onlajn nastavu u svim razredima, ali na naše iznenađenje to funkcioniše veoma dobro. Svi su pokazali izuzetnu odgovornost − i učenici, koji redovno prate predavanja i rade domaće zadatke, i nastavnici,  a ostvarena je i dobra saradnja sa roditeljima. Većina učenika ima tehničke mogućnosti da prati nastavu. U pojedinačnim slučajevima se nađu rješenje. Radni materijal se dostavlja putem viber grupe. Nastavnici se trude pa, kada je potrebno dostavljaju ga i štampanoj formi, samo da nema zastoja“, ističe ona, i dodaje da i nastavnici imaju tehničke mogućnosti. Međutim, kada se desi da i oni i dijete kući moraju da koriste računar,  koriste opremu škole.

Zadovoljni su i u OŠ „Milija Nikčević“ u Nikšiću.

„Trudimo se da sve organizujemo na najbolji način kako bi djeca bila na dobitku. Onlajn nastava održava se putem Microsoft Teams aplikacije Da bi imali pravi uvid i pripremili se na na najbolji način, anketirali smo učenike o tome kakvu opremu imaju. Ispostavilo se da većina ima mogućnosti za predviđeni način nastave. Za one koji nemaju koriste se drugi vidovi komunikacije, na primjer viber grupe. Dostavlja se i štampani materijal, pored ostalog, i za  dio učenika romske populacije. Škola ima saradnika za socijalnu inkluziju koji je spona između nastavnika i tih učenika. Sve funkcioniše uspješno zahvaljujući entuzijazmu nastavnika i dobroj saradnji sa roditeljima učenika “, ističe direktorica Slavica Perošević.

Ona kaže da su nastavnici prošli obuku za  ovaj način rada, a zahvaljujući Ministarstvu prosvjete  škola je kompletno pokrivena internetom.

 

SPREMNI ZA SVE VARIJANTE

 

Zoran Vujadinović, direktor OŠ „Braća Labudović“, ukazuje da je bilo puno izazova prilikom prelaska na onlajn nastavu, što je i očekivano.  

„Nemaju svi nastavnici ni učenici tehničke mogućnosti. Nastavnici to rješavaju koristeći školsku opremu, a problem sa učenicima koji to nemaju premošćava se dostavljanjem štampanog materijala tokom konsultacija. Ipak,  situacija se popavlja iz dana. Roditelji su se potrudili da obezbijede uslove“, rekao je on.

Kako kaže, deset nastavnika je tokom ljeta prošlo obuku za korišćenje Microsoft Teams aplikacije. ICT koordinator je edukovao ostale u školi. Ipak, ne ide svim nastavnicima podjednako dobro korišćenje ovih platformi. Osim toga, nastavnici u hodu takođe upućuju roditelje kako da koriste aplikaciju.

 „Znali smo da će biti problema. Đaci su u početku putem Microsoft Teams aplikacije isključivali jedni druge, dok nije pronađena opcija da se to spriječi. Imamo djece i u inkluziji. Za jednog đaka obezbijeđen je asistent koji s njim komunicara onlajn i tokom konsultacija“, ističe Vujadinović.

Prema njegovim riječima, konsultacije za treći ciklus su od početka predviđene i one teku redovno za sve predmete. Đaci su raspoređeni u grupe. Na zahtjev razredne nastave ove sedmice imaju konsultacije i za ostale cikluse. Za prvi razred po dva časa, a za ostale po jedan. Ova situacija nametnula je potrebu da, uz raspored časova urađen na početku godine, pripreme i onlajn raspored časova i raspored konsultacija.

„Probleme rješavamo u hodu. Situacija zahtijeva da budemo spremni za sve varijante, prelazimo sa jednog načina rada na drugi“, zaključuje Vujadinović.

 

DJECA PREOPTEREĆENA

 

 

I nastavnici su se prilagodili ovom načinu rada.

„Organizovanje onlajn nastave u startu je bilo dosta teško, prije svega u tom organizacionom dijelu. Trebalo je vremena da uputimo djecu i roditelje kako ova platforma radi, a i nama nastavnicima da steknemo rutinu“, ističe Sanela Zarubica, profesorica njemačkog jezika u OŠ „Rarko Žarić“. Ona ukazuje da sada sve uglavnom teče kako treba.

„Problemi su najčešće tehničke prirode, posebno sa internet konekcijom, jer je veliko opterećenje. Često se dešava da se ne čujemo međusobno. Teškoće prave  i zastarjeli uređaji“, rekla je Zarubica, i dodala „Na ovaj način posebno je teško predavati strani jezik. Treba dosta vremena za pripremu prezentacija“.

Odnos učenika je, kako kaže, kao i tokom redovne nastave individualan. Neki su odgovorni, pažljivi i završavaju svoje obaveze na vrijeme. Drugi ih izbjegavaju.

„Roditelji su nezadovoljni. Smatraju da su djeca preopterećena, jer prvo prate nastavu na TV, poslije imaju časove s nastavnicima, slijedi učenje, izrada domaćih zadataka. Nemaju slobodnog vremena za sportske i druge aktivnosti“, naglašava ova profesorica.

Lj. V.

 

 

 

Back to Top