Oktobar na Univerzitetu Crne Gore (UCG) biće u znaku Festivala FUNK, manifestacije koja slavi umjetnost, nauku i kulturu, naglašavajući značaj kreativnosti i interdisciplinarnog pristupa. U okviru ovog festivala studenti Studijskog programa Gluma premijerno će večeras izvesti plesno-poetski performans pod nazivom "Poezija tijela", događaj kojim se otvara Festival, a ujedno i nagovještava bogat program koji nas očekuje tokom cijelog mjeseca.
Kroz ovu jedinstvenu koreografsku minijaturu, studenti: Anja Mišović, Nevena Penava, Ivona Raković, i Luka Stanković prenose „govor tijela“ kao poseban način izražavanja, otkrivajući dublje slojeve poezije kroz pokret i scenski izraz.
Festival FUNK novi je projekat UCG, pokrenut u godini kada ova institucija obilježava značajan jubilej – 50 godina postojanja.
Plesno-poetski performans biće izveden u holu zgrade tehničkih fakulteta s početkom u 19 časova.
Profesor dr Edin Jašarović, dekan Fakulteta dramskih umjetnosti, istakao je tim povodom, da kao najvažnija akademska institucija u Crnoj Gori, Univerzitet ima obavezu da stvara ambijent za produkciju i diseminaciju naučnih i umjetničkih znanja, te da FUNK festival predstavlja korak dalje u tim nastojanjima.
„Naš Univerzitet kontinuirano radi na promociji nauke, umjetnosti i kulture, a ovaj festival simbolizuje sve ono za šta se zalažemo – multidisciplinarnost, inovaciju i angažman“, rekao je Jašarović, dodajući da je upravo saradnja između različitih disciplina ključna za razvoj savremenog obrazovanja i društva.
FUNK festival, koji će se održati u oktobru na kampusu UCG i na nekoliko drugih lokacija u Podgorici, zamišljen je kao dinamična i vibrantna manifestacija. Akronim FUNK nije samo igra riječi, već i metafora za karakter festivala koji se, poput popularnog muzičkog žanra, oslanja na energiju, kreativnost i ritmičnu povezanost umjetnosti, nauke i kulture.
Saradnica na ovom projektu mr Bojana Šolaja predstavljajući program istakla je da je za ovu godinu planiran širok spektar događaja – od naučnih tribina, predavanja i radionica, do izložbi, koncerata, književnih konkursa i filmskih projekcija.
„Ovaj multidisciplinarni pristup omogućava studentima, akademskom osoblju, ali i širem auditorijumu da se aktivno uključe u diskusiju o važnim temama koje intrigiraju društvo i pokreću kritičko razmišljanje, dok istovremeno imaju priliku da predstave i promovišu svoje radove“, objasnila je Šolaja.
Prof. dr Nedeljko Latinović usmjerio je svoje izlaganje na Simpozijum „Dani naučne dijaspore“, koji se već treću godinu zaredom održava na UCG, a ove godine u okviru festivala FUNK. On je istakao važnost ovog skupa, naglašavajući njegovu ulogu u okupljanju naučnika i istraživača iz dijaspore, što doprinosi intenzivnoj razmjeni znanja, iskustava i jačanju saradnje između domaćih i inostranih stručnjaka.
Festival će, kako je najavljeno, biti otvoren za širu javnost, a osim produkcije studenata i akademskog osoblja Univerziteta Crne Gore, ponudiće i platformu za renomirane naučnike i umjetnike iz regiona i svijeta.
Organizacioni odbor, koji je s velikom posvećenošću i stručnim pristupom radio na planiranju i realizaciji festivala FUNK, formiran je u sledećem sastavu: prof. dr Edin Jasarović, dekan FDU, predsjednik Odbora, prorektor za nastavu UCG prof. dr Veselin Mićanović, Ognjen Savić, Nacionalna biblioteka Crne Gore, Dijana Jovanović, šefica kabineta rektora, Lidija Lakić, rukovodilac Komunikacijskog i PR centra, Ivan Živković, Komunikacijski i PR centar i Jakov Vukčević, predsjednik Studentskog parlamenta UCG.
O. Đ.
Foto: UCG