Povodom 20. novembra, Dana usvajanja UN Konvencije o pravima djeteta i nedavno realizovanog izvještavanja pred UN Komitetom za prava djeteta u Ženevi, u Skupštini Crne Gore održano je VIII zasijedanje Dječijeg parlamenta kojem prisustvovalo 50 predstavnika lokalnih dječijih parlamenta iz 21 opštine, i to po dva predstavnika osnovnih i srednjih škola, uključujući i predstavnike ranjivih grupa djece iz svih opština Crne Gore
Predsjednik Skupštine Crne Gore Ivan Brajović podsjetio je da je Konvencija UN o pravima djeteta propisala načelo da u svim odlukama koje se tiču djeteta, na prvom mjestu uvijek mora biti njegov najbolji interes. On je dodao da Konvencija u svakodnevnom životu obuhvata obaveze koje imaju odrasli, roditelji, staratelji, vaspitači, socijalni radnici i društvo u cjelini, kako bi djeca i mladi dobili jednaku šansu da odrastu u zdrave i stabilne ličnosti.
„Ne postoji jedinstven, jednostavan i univerzalan recept za ostvarenje ovog ozbiljnog zadatka, ali sam uvjeren da mnogo više strpljenja, uzajamnog ukazivanja pažnje, razgovora na sve teme, aktivnog slušanja djece i odraslih može biti dobar pravac ka tom cilju“, istakao je predsjednik Brajović.
On je izrazio nadu da će sljedeća, deveta sjednica Dječijeg parlamenta biti prilika da se konstatuje napredak po svim temama o kojima je danas bilo riječi.
„I kad govorite o vršnjačkom nasilju i o drugim problemima, kad govorite o odnosu prema djeci sa smetnjama u razvoju, mislim da smo svi spremni da saslušamo i da dobro razmislimo o tome što ste nam sugerisali“, naglasio je zaključio je predsjednik Skupštine.
U nastavku zasijedanja članovi lokalnih dječijih parlamenata saslušali su prezentaciju koju je crnogorska dječija delegacija predstavila u Ženevi, 3. oktobra ove godine pred članovima UN Komiteta za prava djeteta, kao i prezentaciju koju su osmislili predstavnici Dječijeg parlamenta.
Koncept ovogodišnjeg zasijedanja razlikovao se od prethodnih, jer nije bilo pitanja direktno upućenih predstavnicima Vlade, pa su djeca govorila o ličnim iskustvima i viđenju određenih problema u društvu, školi, lokalnoj zajednici, porodici i drugim oblastima od značaja za nesmetan rast i razvoj djece u Crnoj Gori, ističući očekivanja za naredni period.
Učenici su ukazali da je gradivo u školama preobimno, da treba smanjiti broj opštih a povećati broj stručnh predmeta, te storiti uslove za izvođenje praktične nastave. Takođe su ukazali da je više pažnje potrebno posvetiti rješavanju vršnjačkog nasilja, tj. baviti se prevencijom a ne samo posljedicama, kao i da svi trebaju da imaju jednaka prava za školovanje, bez diskriminacije.
Skupu su prisustvovali i predstavnici klubova poslanika u Skupštini Crne Gore, Vlade Crne Gore, domaćih institucija i međunarodnih organizacija koje se bave pitanjima prava djeteta, kao i članovi diplomatskog kora.
Zasijedanju Dječijeg parlamenta prethodilo je postavljanje likovnih radova djece iz Indije i Centra “1. jun” iz Podgorice, u skupštinskom holu. Izložbu je otvorio potpredsjednik Skupštine Crne Gore Genci Nimanbegu. On je, između ostalog, rekao da je ovom izložbom još jednom potvrđeno u kojoj mjeri je Skupština Crne Gore otvorena kao institucija.
Dječiji parlament organizovala je Skupština Crne Gore u saradnji sa Centrom za prava djeteta Crne Gore, uz podršku kancelarije UNICEF-a i Ambasade Ujedinjenih Arapskih Emirata (UAE), povodom 20. novembra, Dana usvajanja UN Konvencije o pravima djeteta i nedavno realizovanog izvještavanja pred UN Komitetom za prava djeteta u Ženevi.
Lj. V.