
Na trećem Državnom takmičenju učenika srednjih stručnih škola iz oblasti Elektrotehnike „Energija u žici“ znanje i vještine odmjeravali su tročlani timovi iz šest obrazovno-vaspitnih ustanova koje realizuju obrazovne programe iz oblasti Elektrotehnike (Srednja stručna škola iz Berana, Srednja elektrotehnička škola „Vaso Aligrudić“iz Podgorice, Srednja stručna škola iz Nikšića, Srednja stručna škola iz Pljevalja, Srednja elektro-ekonomska škola iz Bijelog Polja i Srednja mješovita škola „Mladost“ iz Tivta).
Prvo mjesto, zlatnu medalju i novčanu nagradu od 750 eura osvojio tim iz Srednje stručne škole Pljevlja u sastavu Aleksa Laović, Mirko Krstonijević i Maid Bojadžić (mentorke Slavica Gajević i Đurđa Gigovića). Drugo mjesto, srebrna medalja i nagrada od 600 eura pripali su timu iz Srednje elektro-ekonomske škole Bijelo Polje, u sastavu Pavle Balević, Dragan Pavićević i Stojan Bogavac, sa mentorima Danijelom Karličić i Andrijom Balevićem. Treće mjesto, bronzanu medalju i nagradu od 450 eura osvojio je tim iz Srednje mješovite škole „Mladost“ Tivat, u sastavu Ivan Razuvaev, Ognjen Kovačević i Sergej Kovačević, sa mentorkom Žaklinom Laković. Nagrada za najbolju školu, pehar i laptop pripali su Srednjoj stručnoj školi Pljevlja. Takođe, mentori pobjedničkih timova dobili su nagrade u iznosu od 250 eura.
Veselin Pićurić, predsjednik Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore, uručio je bronzane medalje, Slavica Jovanović, samostalna savjetnica u Centru za stručno obrazovanje, srebrne, a mr Uroš Ognjenović, inženjer iz CEDIS-a, zlatne medalje. Kristina Bajić-Martinović, referentkinja za odnose sa javnostima u CEDIS-u, uručila je pehar i laptop najboljem timu.
Učenici iz Srednje stručne škole Pljevlja, pobjednici takmičenja, zahvalili su svojim mentorima i istakli da su se pripremali za ovo takmičenje od oktobra, a njihova posvećenost i trud su se isplatili.
„Nastavnici su nam bili prava podrška i došli smo s namjerom da osvojimo prvo mjesto, što smo i postigli“, naveli su članovi ovog tima.
Takmičenje se sastojalo iz dva dijela: teorijskog i praktičnog, a stručni žiri ocjenjivao je rad timova. Teorijski dio ocjenjivale su Sandra Brkanović i Slavica Jovanović iz Centra za stručno obrazovanje, te Melanija Ćalasan iz Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore, dok su praktični dio ocjenjivali mr Uroš Ognjenović, Veselin Pićurić i mr Aldin Kajević sa Elektrotehničkog fakulteta Univerziteta Crne Gore.
Koordinatorke takmičenja iz Centra za stručno obrazovanje bile su Sandra Brkanović i Slavica Jovanović, dok su članovi Organizacionog odbora bili Danilo Gogić, Katarina Todorović i Magdalena Jovanović. Članovi organizacionog odbora ispred CEDIS-a bili su predstavnici Službe za korporativne komunikacije Jelena Damjanović, Kristina Bajić-Martinović, Tatjana Zečević-Miranović, Filip Vojinović, Biljana Mitrović, kao i inženjeri iz Sektora za upravljanje mrežom mr Uroš Ognjenović, član komisije, i Jovana Maljković koja je pripremala prezentaciju o CEDIS-u. Koordinator iz Udruženja nastavnika elektrotehnike Crne Gore bio je Veselin Pićurić.
Ove godine, događaj su otvorili Aleksandra Lalević, direktorica Centra za stručno obrazovanje, Vladimir Ivanović, izvršni direktor CEDIS-a, i Veselin Pićurić.
Lalević je naglasila da je oblast elektrotehnike atraktivna i neophodna za napredak svakog društva.
„Danas se nalazimo pred prilikom da svjedočimo kako mladi talenti iz oblasti Elektrotehnike pokazuju svoja teorijska i praktična znanja. Stručno obrazovanje možemo unaprijediti jedino ako privreda prepozna značaj svog angažovanja u obrazovnom sistemu. Sjajan primjer za to je CEDIS, koji kontinuirano doprinosi razvoju stručnog obrazovanja i otvara nove mogućnosti za njegov napredak. Ulaganje u praktične vještine učenika ključ je za jačanje povezanosti obrazovanja i privrede“, istakla je ona.
„Takmičenjem ʼEnergija u žiciʼ želimo da mladim ljudima pružimo nove mogućnosti, nova iskustva i poznanstva i damo podršku u njihovim stremljenjima ka nesagledivim mogućnostima koje nudi elektrotehnika“, kazao je Ivanović.
„Koncept teorijskog znanja i praktičnih vještina je ono što stručno obrazovanje mora da pruži učenicima. Primjetno je da poslodavci sve više imaju problema da nađu kvalitetnu radnu snagu iz toga razloga su takmičenja bitna da se među učenicima razvije takmičarski duh i želja za vještinama i znanju“, naveo je Pićurić.
Takmičenje „Energija u žici“ od 2022. godine je zvanično državno takmičenje u vještinama, a organizuje ga Centar za stručno obrazovanje u saradnji sa Crnogorskim elektrodistributivnim sistemom (CEDIS) i Udruženjem nastavnika elektrotehnike Crne Gore (UNECG) uz podršku Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.
Kako ističu organizatori, ovaj događaj je dobar primjer kako obrazovni sistem i privreda mogu zajedno doprinijeti razvoju stručnog obrazovanja i stvaranju kvalifikovanih kadrova za tržište rada.
Takmičenje iz oblasti elektrotehnike „Energija u žici“ ima potencijal da postane dugoročna tradicija, a organizatori se nadaju njegovom daljem razvoju u narednim godinama.
Lj. V.
Izvor: Centar za stručno obrazovanje
