Održivi razvoj, a samim tim i obrazovanje za održivi razvoj predstavlja dugoročan koncept i visoko je na listi prioriteta Vlade Crne Gore, kazala generalna direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje lica sa posebnim potrebama u Ministarstvu prosvjete Arijana Nikolić Vučinić na završnoj prezentaciji regionalnog programa ,,Obrazovanje za održivi razvoj na Zapadnom Balkanu (2012-2017)“ koju su danas u Podgorici organizovali Zavod za školstvo i Regionalni centar za životnu sredinu (REC), Kancelarija u Crnoj Gori.
Ona je istakla da je obrazovanje definisano kao četvrti od 17 ciljeva održivog razvoja i jasno prepoznato kao preduslov za realizaciju svih ostalih − od smanjivanja siromaštva, preko smanjivanja rodne ravnopravnosti do očuvanja okoline i sprječavanja štetnog uticaja klimatskih promjena. U tom smislu, Ministarstvo prosvjete u saradnji sa svim obrazovnim instutucijama ulaže velike napore za ostvarivanje ciljeva koji su usvojeni na konferenciji Ujedinjenih nacija 2015. godine i promovisani u Agendi za održivi razvoj 2030 „U ovim konkretnim slučajevima bavili smo se pitanjima životne sredine u neposrednom okruženju. Djeci je mogućeno da se kroz posmatranje jednog problema, iz pozicije različitih disciplina, suoče sa mnogim pitanjima od kojih neka nemaju jednostavne odgovore. Iz tog razloga ciljevi održivog razvoja uključeni su u sve nivoe obrazovanja kroz međupredmetne teme“, rekla je Arijana Vučinić Nikolić.
Nacionalna koordinatorka iz Zavoda za školstvo Nevena Čabrilo ukazala je da obrazovne institucije u Crnoj Gori posljednjih desetak godina ulažu velike napore kako bi se dostigli ciljevi održivog razvoja. Od 2005. godine realizovano je više međunarodnih i nacionalnih projekata. „Ovaj program primjenjuje se tokom posljednjih pet godina. Tokom tog perioda implementiran je veliki broj projekata i aktivnosti, kao što su razvijanje Zelenog paketa i Zelenog paketa Junior. Razvili smo međupredmetne teme o ciljevima održivog razvoja, realizovali veliki broj programa obuke kojima je obuhvaćeno više od 1.500 nastavnika iz svih nivoa obrazovanja, što je više od 20 odsto prosvjetnih radnika. Ciljeve održivog razvoja uveli smo u sve nivoe obrazovanja − od predškolskog do univerzitetskog“, istakla je Čabrilo.
Na značaj Agende UN za održivi razvoj 2030, ukazala je rukovoditeljka Odjeljenja za održivi razvoj i integralno upravljanje morem i priobalnim područjem u Ministarstvu održivog razvoja i turizma Jelena Knežević. „U Crnoj Gori smo na taj novi izazov odgovorili donošenjem nove Nacionalne strategije održivog razvoja do 2030 godine koju je Vlada usvojila u julu prošle godine. Donošenju ovog dokumenta i preuzimanju ciljeva održivog razvoja zajedno sa zadacima prethodio proces preuzimanja milenijumskih razvojnih ciljeva gdje je obrazovanje takođe centralna tema. Rezultati postignuti u sferi obrazovanja znatno su iznad rezultata koji su ostvareni u ostalim oblastima, naglasila je ona.
Direktorica REC Kancelarije u Crnoj Gori Srna Sudar istakla je da su se lideri na globalnom nivou odavno složili da je obrazovanje osnovno sredstvo za postizanje održivosti.
Brendan Kenneth Duprey, projektni menadžer, REC Centrala, Mađarska, ocijenio da je u ovaj projekat uloženo mnogo truda, te da su njegovi rezultati promjena u stavovima, vještinama, te integrisanje održivog razvoja u obrazovne programe.
O aktivnostima realizovanim u okviru ovog projekta u Crnoj Gori govorile su Mira Vasiljević, projektini menadžer REC − Crna Gora, i Nevena Čabrilo.
Praktična iskustva u primjeni ovog programa predstavili su: JPU „Đina Vrbica“ − Podgorica, OŠ „Jagoš Kontić“ − Nikšić, Gimnazija „Slobodan Škerović“ − Podgorica i SSŠ „Spasoje Raspopović“ − Podgorica.
Lj. V.