Univerzitet Crne Gore organizovao je tribinu pod nazivom „Prirodne nauke u školskim planovima i programima“ koja je okupila vodeće stručnjake iz oblasti obrazovanja radi razmatranja trenutnog stanja nastave biologije i hemije u osnovnim i srednjim školama.
Na skupu su govorili prof. dr Miljan Bigović, dekan Prirodno-matematičkog fakulteta (PMF), prof. dr Danka Caković sa PMF-a, mr Milica Vušurović, nadzornica u Zavodu za školstvo Crne Gore i Slobodan Savović, predstavnik Ministarstva prosvjete. Moderator tribine bila je mr Bojana Šolaja.
U fokusu tribine bili su ključni aspekti obrazovanja iz biologije i hemije, sa namjerom da se pokrene konstruktivan dijalog o trenutnom stanju nastave kada su u pitanju te discipline. Razmatrane su i druge važne teme, uključujući broj časova posvećenih biologiji i hemiji, sprovođenje planova i programa, analiza srednjoškolskih programa u stručnim školama, a poseban akcenat stavljen je i na nedavno PISA testiranje.
Učesnici tribine izrazili su zabrinutost zbog rezultata PISA testiranja iz naučne pismenosti, stavljajući u fokus prvenstveno prirodne nauke, ali i neophodne reforme obrazovanja u Crnoj Gori. Istaknuto je da preduzete mjere koje se odnose na smanjenje opterećenja učenika nijesu dovele do poboljšanja kvaliteta znanja. Takođe, istakli su da su promjene u nastavnim planovima uticale na predmetne programe, udžbeničku literaturu i pristup nastavi, pri čemu je vanredno stanje izazvano pandemijom koronavirusa dodatno otežalo situaciju.
Govornici su apelovali da je potrebna detaljna analiza stanja u obrazovanju, kao i donošenje zaključaka na osnovu tih analiza, a ukazali su i na potrebu preduzimanja adekvatnih mjera kada je u pitanju nastava ovih disciplina.
Profesori prirodnih nauka iz Crne Gore, koji su učestvovali u diskusiji, imali su priliku da se uključe u raspravu i doprinesu dijalogu.
„Posljednji rezultati PISA testiranja iz naučne pismenosti ponovo su stavili u fokus prirodnu grupu predmeta i reforme školstva kojim su oni obuhvaćeni. Već dvije decenije reforme i strategije u obrazovanju u Crnoj Gori imaju za cilj da smanje opterećenje učenika. Iako istraživanja, pedagoška i metodička znanja ukazuju da se isključivo smanjenjem broja časova ne postiže rasterećenje učenika, to je urađeno i u osnovnoškolskom i srednjem stručnom obrazovanju u Crnoj Gori za prirodnu grupu predmeta. Promjena nastavnog plana dovela je do promjene predmetnih programa, udžbeničke literature, pristupa nastavi, što je zajedno sa pandemijom koronavirusa uticalo na kvalitet znanja koji su usvojili naši učenici na svim nivoima obrazovanja. Svi rezultati kojim raspoložemo pokazuju da društvo treba reagovati detaljnom analizom stanja na polju obrazovanja, izvođenjem zaključaka na osnovu tih analiza, a potom i odgovarajućim djelovanjem“, kazala je Milica Vušurović. Ona pozdravila organizacije ove tribine na ovom temu od strane Prirodno-matematičkog fakulteta .sa željom da zajednički ostvarimo krajnji cilj, a to je podizanja kvaliteta obrazovanja u Crnoj Gori."
Anđelka Šćepanović je istakla da je kvalitetno obrazovanje, samim tim i usvojeno znanje, temelj razvoja društva.
„Znanje je najvrednija valuta jednog naroda i najbolje ogledalo svakog društva. Ovaj skup je upravo prilika da razmjenimo mišljenja i iskustva, svjesni problema i neriješenih pitanja sa kojima se suočavamo u ovoj žili kucavici našeg društva. Cilj ove tribine je da, sigurna sam, svi u istom pravcu i sa istim ciljem, a iz različitih uglova, sumiramo ono što nije dobro i da radimo na tome da budemo u potpunosti spremni da liječimo evidentno oštećeno tkivo“, navela je ona.
Prema mišljenju Miljana Bigovića, ova tema je veoma aktuelna i zaslužuje podrobnu analizu, ali i dosta vremena koje joj treba posvetiti u cilju prevazilaženja problema u nastavi prirodnih nauka koje su i više nego očigledne.
„Sve ovo što ilustruje kvalitet u poznavanju prirodnih nauka (PISA testiranja, rezultati na prijemnim ispitima, maturama, takmičenjima) samo su posljedica višegodisnje i višedecenijske akumulacije nedovoljnog davanja značaja i fondu i tematici nastavnih cjelina iz oblasti prirodnih nauka u školama“, ocijenio je on.
„Obrazovanje je drvo sa kojeg plodove beru tek naredne generacije. Mi danas radimo posao naših roditelja za svoju djecu“, naglasio je Slobodan Savović.
Lj. V.
Izvor: Univerzitet Crne Gore