Druga Nacionalna ljetnja akademija o obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava na temu “Demokratska škola za sve – od riječi ka primjeni“ održana je u organizaciji Zavoda za školstvo na Cetinju. U njenom radu učestvovalo je 11 osnovnih i srednjih škola iz Crne Gore, kao i predstavnici organizacija roditelja i nevladinih organizacija koje se bave obrazovanjem.
Iz škola su pozvani nastavnici koji predaju Građansko vaspitanje/obrazovanje ili i imaju iskustvo u realizaciji ovog programa, kao i po jedan učenik. Novo iskustvo i kvalitet petodnevnom radu Akademije upravo je omogućila činjenica što se čuo glas učenika i njihov pogled i razmišljanja o mnogim bitnim pitanjima života škole. Isto tako ovo je bila prilika za bolju saradnju sa NVO sektorom i roditeljima koji su važni učesnici vaspitno-obrazovnog procesa.
Učesnike su pozdravili koordinatorka Akademije Vidosava Kašćelan, samostalna savjetnica u Zavodu za školstvo, i Radoslav Milošević Atos koji je i zvanično otvorio Akademiju.
“Akademija je nastala kao nastavak pozitivnih iskustava regionalnih ljetnjih akademija „Ljudska prava u akciji“ koje su u kontinuitetu održavane na Cetinju u periodu 2012 – 2017. godine, a koje je Zavod za školstvo organizovao u saradnji sa Savjetom Evrope i Evropskim Wergalend Centrom. Akademije su podržavane od strane Ministarstva prosvjete i Vlade Crne Gore. Program Akademije se oslanja na iskustva u imlementaciji programa građanskog vaspitanja/obrazovanja u školama, naših potreba, ali i novih izazova i aktivnosti koje pokreće Savjet Evrope. Tako je kampanja „Free to speak – safe to learn“ koju je Savjet Evrope pokrenuo 2018. godine a čiji je osnovi cilj podrška razvoju demokratske škole za sve, kao i promocija Okvira kompetencija za demokratsku kulturu našao svoje mjesto u programu”, ističu organizatori.
Timovi iz škola predstavili na ovom skupu pozitivna iskustva u oblasti razvoja demokratije, poštovanja ljudskih i dječjih prava, načina izgradnje dobre klime u školi i odnosa saradnje, poštovanja i povjerenja. Takođe, biće u prilici da urade plan daljih aktivnosti u školi i predloge kako osnažiti procese demokratizacije škole i izgradnje dobrih odnosa među svim učesnicima nastavnog procesa.
Trenerice na Akademiji su doc. dr Dijana Vučković – Filozofski fakuitet, Nikšić; Anđela Milošević – psihologica u Gimnaziji „Stojan Cerović“, Nikšić i Tatjana Jokić – pedagogica u OŠ „Njegoš“ u Spužu.
Takođe, Zavod za školstvo planira da objavi brošuru sa primjerima dobre prakse iz škola učesnica i njihovim daljim koracima na stalnom jačanju škole kao demokratske zajednice.
Lj. V.