ODRŽANA NACIONALNA KONFERENCIJA „DIGITALNE VJEŠTINE I KOMPETENCIJE KOD ODRASLIH“

U Podgorici je u organizaciji Ministarstva prosvjete održana završna Nacionalna konferencija „Digitalne vještine i kompetencije kod odraslih“. U njenom radu učestvovali su predstavnici organizatora obrazovanja odraslih u Crnoj Gori.

Načelnica IT sektora u Ministarstvu prosvjete Marina Matijević upoznala je prisutne sa podacima iz MEIS-a koji se odnose na obrazovanje odraslih, sa fokusom na programe za unapređenje digitalnih vještina i kompetencija. U Crnoj Gori ima ukupno 31 organizator obrazovanja odraslih koji nude programe za unapređenje digitalnih znanja i vještina, dok je u 2019. godine ukupno 122 kandidata završilo ove obuke.

Samostalna savjetnica u Centru za stručno obrazovanje Gordana Bošković predstavila je učesnicima EU preporuke koje treba da budu uvažene i sprovedene u Crnoj Gori kada je u pitanju ova oblast.

Izvršna direktorica Edukativnog centra ua djecu i mlade „DigitalBee – Digitalna Akademija“ Jasna Pejović govorila je o kompetencijama i vještinama neophodnim za uspjeh u digitalnom dobu. Od ukupno 10 poslova, za njih sedam se traži znanje iz informacionih tehnologija. Ona je ukazala i na mogućnost koji digitalni svijet nudi, ne samo za mlade, već i za odrasle i starije osobe. „Međutim, u moru informacija koji nudi digitalni svijet, treba biti obučen da se koriste informacije koje su tačne, precizne i kvalitetne. Zaštita podataka je od izuzetne važnosti za sve nas koji koristimo digitalne tehnologije. Podjednako je važno da budemo kreatori u digitalnom svijetu, ne samo korisnik tog svijeta. Jedino mjesto gdje se mašine sa čovjekom ne mogu takmičiti jesu meke vještine, socijalno-emotivne vještine, i to je no o čemu treba voditi računa kada je u pitanju razvoj obrazovanja i uticaj vaspitanja“, kazala je ona.

Izvršna direktorica Edukativnog centra „Montenesoft“,organizatora obrazovanja odraslih Natalija Đaletić upoznala je učesnike sa digitalnim vještinama i kompetencijama koje je neophodno imati za budućnost, odnosno za kreativne industrije.

„Ono što zavisi od nas samih, jeste upravo kreativnost, a današnji edukatori upravo treba da imaju visok nivo kreativnosti u svom radu. To je karakteristika o kojoj se razgovara na svim nivoima obrazovanja, od predškolskog do visokog obrazovanja, karakteristika koja će unaprijediti rad svih kompanija. U Crnoj Gori je tek prošle godine urađeno prvo mapiranje kreativnih industrija, a to su muzeji, biblioteke i baština, muzika, vizuelne i izvođačke umjetnosti, dizajn, film, fotografija i druge. Upravo se u ovim oblastima otvara prostor za nova radna mjesta i kod nas, odnosno za nove programe u obrazovanju“, istakla je ona.

Konferencija je finansirana iz sredstava projekta „Nacionalni koordinator za realizaciju Evropske agende za učenje odraslih za 2018.-2019. godine“ koji pripada Erasmus+ programu, a čiji je nosilac Ministarstvo prosvjete za Crnu Goru.

 

Back to Top