Svjesni činjenice da je za određene sistemske promjene u obrazovanju neophodno vrijeme, država i institucije sistema treba da što prije počnu da ulaži napor – u finansijskom, kadrovskom, a posebno programskom dijelu, za unapređenje obrazovnog procesa i obrazovnih ishoda učenika iz romske i egipćanske populacije, zaključeno je na konferenciji „Mentorstvo kao podrška romskoj i egipćanskoj djeci u osnovnim i srednjim školama“ koju je organizovala NVO Mladi Romi.
VD generalnog direktora Direktorata za vaspitanje i obrazovanje pripadnika manjinskih naroda i nacionalnih zajednica u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Safet Kalač saopštio je da Crna Gora već više od dvije decenije radi na unapređenju položaja u obrazovanju RE populacije. Određene mjere dale su i daju rezulate, a postoji postoji dosta prostora za dalje unapređenje.
„U aktivnostima koje Ministarstvo sprovodi prema RE učenicima fokus je na jačanju integracije, obezbjeđivanju jednakih šansi. Posebno bih istakao kampanje za upis u školu – osnovnu i srednju, obezbjeđivanje besplatnih udžbenika, a regulisan je i besplatan prevoz učenicima iz Podgorice, Berana i Nikšiću. Dodatno, angažovani su saradnici u socijalnoj inkluziji RE u dijelu koji se odnosi na obrazovanje, dodijeljeno su stipendije za učenike srednjih škola. Za sve ove aktivnosti, Ministarstvo izdvaja pola miliona eura i samim tim mišljenja smo da se rad mora intenzivirati kako bi rezultati bili što bolji“, rekao je on.
Izvršni direktor NVO Mladi Romi Samir Jaha predstavio je ključne rezultate i uspjehe trogodišnje implementacije projekta „Povećanje pristupa i učešća romskih učenika u srednjem obrazovanju i prelasku na tržište rada“, kao i dvogodišnje implementacije projekta „Unapređenje osnovnog obrazovanja – prvi korak ka kvalitetnom srednjem obrazovanju“. On je tom prilikom ukazao na činjenicu da je samo tokom maja 140 mentora i 460 djece bilo uključeno u obrazovne programe koje su realizovani.
SVE VIŠE UČENIKA ZAVRŠAVA ŠKOLOVANJE
„Imajući u vidu da će udžbenici od ove školske godine za sve učenike osnovnih škola biti besplatni, naš prijedlog je bio da se 150.000 eura, koja su bila namjenjena za kupovina udžbenika, preusmjere i kroz njih se finansira program mentorstva učenika u osnovnim i srednjim školama čime bi se značajno smanjio drop-out i mladi iz RE zajednice bi bili ohrabreni da nastave školovanje i na taj način postanu još korisniji dio društva“, istakao je Jaha.
On je prezentovao najznačajnije rezultate programa mentorstva i kazao da je u 2018. godini angažovano 37 mentora na nivou Crne Gore i ukupno 108 učenika koji su praćeni, a već naredne godine raste broj mentora (44), ali i učenika (120).
„U školskoj 2020/2021. godini angažovali smo 48 mentora, dok smo mentorskim programom obuhvatili 155 učenika iz RE zajednice. I školsku 2018/2019. godinu uspješno su završila 102 učenika, naredne godine njih 115, a ove godine 114 učenika privelo je kraju završni razred. Najčešći smjerovi i zanimanja koja đaci upisuju su profili iz srednjih stručnih škola, kao što su: automehaničar, tehničar prodaje, tehničar usluživanja, kuvar, frizer“, kazao je Jaha, i dodao:
„Ono na šta smo posebno ponosni jeste što smo na kraju 2018/2019. godine imali ukupno 20 učenika koji su uspješno završili srednju školu, 2019/2020. imamo 41, a 2020/2021. godine kroz program mentorstva 27 učenika je uspješno završilo srednju školu, a taj broj će porasti kada se završe i avgustovski, popravni rokovi.“
On je je rekao da su zbog pandemije COVID-19 virusa učenici nastavu pratili preko interneta i tada je, uz pomoć Ambasade USA u Crnoj Gori, obezbijeđeno 75 tableta sa karticama za internet, a 40 uređaja obezbijeđeni su kroz program „Povećanje pristupa i učešća romskih učenika u srednjem obrazovanju i prelasku na tržište rada“. Nakon povratka u škole, za 60 korisnika obezbijeđene su autobuske karte, a za 62 nedostajući udžbenici.
„Poseban rezultat ovog programa je podatak da je 2018/2019. godinu 31 učenik obavljao plaćenu praksu nakon završene srednje škole, u trajanju od dva mjeseca, a njih 27 uspješno je završilo praksu 2019/2020. školske godine. Tada je promijenjen model zapošljavanja, pa su za dva učenika finansirane bruto zarade u cjelosti koji su angažovani po ugovoru o radu. Od školske 2020/2021 primjenjujemo model da učenici budu zaposleni za period od šest mjeseci i od toga prva tri mjeseca bruto zarade finansirane su kroz ovaj program, a ostala tri mjeseca finansiraju poslodavci. Kroz ovaj model ove godine uspješno je zapošljeno šest učenika“, zaključio je Jaha.
„Program mentorstva koncipiran je, ne samo kao podrška u učenju djeci, nego je to i program koji vodi ka njihovoj socijalizaciji i većoj integraciji u društvo. Ova NVO je svojim pregalačkim radom, velikim profesionalizmom i entuzijazmom prevazišla svoje okvire i dovela do toga da RE učenici shvate koji je značaj obrazovanja i koliko je to dobar putukaz za stvaranje njihove budućnosti“, saopštila je Nataša Mitrić, direktorica Škole za srednje i više stručno obrazovanje „Sergije Stanić“ u Podgorici.
Ona se osvrnula i na novi model zapošljavanja koji je NVO Mladi Romi pokrenula, ocjenjujući da on na neki duži period pruža ekonomsku stabilnost učenicima i njihovim porodicama i upravo zato je važan i kvalitetan.
OHRABRENJE I SIGURNOST
Na rezultate mentorstva ukazao je i Sebastijan Baftijari, učenik i korisnik mentorske podrške.
„Kao jednom od korisnika, ovaj program mi je veoma pomogao, jer kada imate mentora znate da možete računati na nekoga ko će vam pomoći u radu i učenju. Mentor mi je pomogao i u neformalnom obrazovanju, koje je korisno u oblikovanju mladih. Smatram da posebno potrebno raditi na smanjenju jezičke barijere, i sa tim bi se trebalo početi i još u najranijem periodu obrazovanja, tj. u osnovnim školama. Takođe, veoma sam zahvalan i i NVO Mladi Romi koja mi je dala šansu da stažiram u ovoj organizaciji, a sada sam u prilici i da započnem i rad u njoj“, istakao je Baftijari.
U drugom dijelu konferencije bilo je riječi o izazovima i mogućnostima obrazovanja RE učenika u osnovnim školama u Crnoj Gori. Učesnici panela bili su Samir Jaha, Marijana Blečić, Pedagoški centar Crne Gore, Vera Božović, direktorica OŠ „Mileva Lajović Lalatović“ u Nikšiću, Radomir Jočić, direktor OŠ „Radomir Mitrović“ u Beranama, Biljana Krivokapić, direktorica OŠ „Savo Pejanović“ u Podgorici, i Elizabeta Ramadanović, učenica i korisnica mentorske podrške.
Projekte „Povećanje pristupa i učešća romskih učenika u srednjem obrazovanju i prelasku na tržište rada“, kao i dvogodišnje implementacije projekta „Unapređenje osnovnog obrazovanja – prvi korak ka kvalitetnom srednjem obrazovanju“ NVO Mladi Romi realizovala je uz podršku Romskog obrazovnog fonda (Roma Education Fund – REF) i Evropske Unije.
Lj. V.
Izvor: cgnews.me