Održana EPALE konferencija: FLEKSIBILNI PROGRAMI UČENJA ODRASLIH I RAZVOJ RADNE SNAGE

U Organizaciji Centra za stručno obrazovanje u Kolašinu je u okviru trećeg ciklusa EPALE projekta održanakonferencija na temu „Fleksibilni programi učenja odraslih i razvoj radne snage“. 

Na skupu je učesvovalo više od 100 predstavnika različitih nacionalnih institucija vladinog i civilnog sektora (predstavnici ministarstava i drugih organa državne uprave, Privredne komore, poslodavaca, licenciranih organizatora obrazovanja odraslih, obrazovnih ustanova, civilnog sektora, medija i sl.), kao i predstavnici EPALE nacionalnih službi za podršku iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Hrvatske i Makedonije. 

Na konferenciji je ukazano na značaj kreiranja fleksibilnih programa prilagođenih različitim potrebama usavršavanja odraslih lica, uključujući različita osposobljavanja i učenja na radu.

 

CJELOŽIVOTNO UČENJE OD STRATEŠKOGZNAČAJA ZA RAZVOJ SAVREMENOGDRUŠTVA

 

Otvarajuči skup, generalni direktor Direktorata za opšte srednje, srednje stručno i obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete Veljko Tomić istakao je da suobrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje od strateškogznačaja za razvoj savremenog društva. 

„Samo zemlje s razvijenim ljudskim resursima mogusvojim građanima da obezbijede visok standard života ipotrebnu socijalnu uključenost. Zato je obrazovanjeodraslih i cjeloživotno učenje u XXI vijeku postalo jednaod najvažnijih sektorskih politika u obrazovnimsistemima svih razvijenih država. Evropska unija jerazvoj cjeloživotnog učenja odredila kao jedan odnajvažnijih indikatora uspješnosti zemalja EU kapostizanju visoke zaposlenosti i razvijenosti njenihdržava. Ministri obrazovanja zemalja OECD-a prihvatilisu cjeloživotno obrazovanje i učenje kao princip kojimse rukovode političke strategije sveukupnog društvenograzvoja. Stoga, ulaganje u obrazovanje i obukupojedincima i društvu donosi profit koji je uporediv s ulaganjima u materijalni kapital. Procjenjuje se da bi dodatna godina prosječnog školovanja u zemljamačlanicama OECD-a odmah dovela do povećanjaprivrednog rasta za oko pet odsto, te do dugoročnogpovećanja rasta za 2,5 odsto”, kazao je Tomoć. 

On je ukazao da je za ostvarenje postavljenih ciljeva ustrateškim dokumentima potrebno osmisliti i održivsistem finansiranja obrazovanja odraslih kako bi semogao  planirati  razvoj ljudskih resursa, unaprijeditiobrazovni nivo i ključne kompetencije stanovništva ipovećati participacija građana u programimacjeloživotnog učenja. 

„U finansiranje obrazovanja odraslih, pored državnihizvora, treba da se uključi podrška sa lokalnog nivoa iobezbijedi doprinos aktera iz privatnog sektora. Ministarstvo prosvjete će u saradnji sa partnerskiminstitucijama i dalje nastojati da jača sistem obrazovanjaodraslih, na taj način što će kreirati obrazovnu politikukoja će obrazovanje odraslih posmatrati kao jednakovrijedan sistem ukupne obrazovne politike i kao sredstvodruštveno-ekonomskog prosperiteta Crne Gore koja težiidealu društva znanja”, naglasio je Tomić.

 

PROMOCIJA NACIONALNIH AKTIVNOSTI 

 

Direktor Centra za stručno obrazovanje i ujedno menadžer EPALE projekta Duško Rajković predstavio je rezultate koje je Crna Gora ostvarila tokom realizacije dvogodišnjeg ciklusa EPALE projekta.

On je ukazao da su putem EPALE platformepromovisane nacionalne aktivnosti na planu obrazovanjaodraslih, a na NSS stranici predstavljen je i nacionalnisistem u ovoj oblasti. EPALE zajednica je promovisanau Crnoj Gori kroz rad EPALE ambasadora i EPALE timatokom namjenskih EPALE događaja i drugih aktivnosti u oblasti obrazovanja odraslih. 

“U proteklom periodu radilo se i na objedinjavanjurezultata rada svih institucija sistema i njihovompublikovanju, poređenju sa evropskim praksama ismjernicama, istraživanju obrazovnih potrebanastavnika, sprovođenju tematskih obuka, povezivanjuvladinog i NVO sektora, osnivanju profesionalnihudruženja nastavnika, kreiranju andragoških smjernica ididaktičko-metodičkog materijala za nastavnike, kao iširenju jedinstvene baze podataka Ministarstva prosvjetebazom o obrazovanju odraslih, regionalnomumrežavanju i povezivanju sa NSS timovima iz drugihevropskih zemalja, te na stručnom usavršavanju NSS tima”, rekao je on, i dodao: “Takođe se radilo i naumrežavanju EPALE projektnih aktivnosti saaktivnostima iz projekta Nacionalni koordinator zasprovođenje evropske agende za učenje odraslih, teuspostavljanju nacionalnog portala za učenje odraslih, izdat je prvi Vodič kroz sistem neformalnogobrazovanja, urađen analitički prikaz Sistema obrazovanja odraslih dajući smjernice za njegov daljirazvoj, pripremljena komparativna analiza nacionalne iključnih evropskih strategija u obrazovanju odraslih iradilo se na podizanju svijesti stručne i opšte javnosti o značaju ovog segmenta obrazovnog sistema”.

On je najavio aktivnosti u narednom, trećem ciklusu, čijaje realizacija započela početkom ove godine. To su: promocija obrazovanja odraslih i EPALE platforme kaoznačajnog izvora aktuelnih informacija i resursa zaučenje i to kroz EPALE obuke, kroz rad EPALE ambasadora, prikazivanje EPALE namjenskog filma, medijska gostovanja i sl; uspostavljanje sistema kvalitetau ovoj oblasti kreiranjem priručnika za internuevaluaciju i kreiranjem standarda i procedura za sticanjezvanja  trenera u obrazovanju; umrežavanje sa zemljamaregiona kao i nacionalnim stejkholderima krozpotpisivanje memoradnuma o saradnji; stručnomusavršavanju zaposlenih i sl.

“Dakle, Centar za stručno obrazovanje će i u narednedvije godine nastojati da kroz EPALE projekat realizujeaktivnosti kojima će doprinijeti jačanju nacionalnogsistema obrazovanja odraslih i njegovoj promociji nasvim nivoima”, zaključio je Rajković.

 

IZAZOVI LICENCIRANIH ORGANIZATORA

 

O programima obrazovanja i učenja odraslih u Crnoj Gori govorila je rukovoditeljka Odjeljenja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje Ljiljana Garić. Značaj modularizacije obrazovnih programa za razvoj sistema obrazovanja odraslih predstavila je rukovoditeljka Odjeljenja za istraživanje i razvoj kvalifikacija Sandra Brkanović.

Direktor Zavoda za zapošljavanje Crne Gore Suljo Mustafić govorio je o fleksibilnosti programa obrazovanja u odnosu na potrebe tržišta rada, dok jedirektorica Gimnazije „Slobodan Škerović“, inače licencirani organizator obrazovanja odraslih Zoja Bojanić-Lalović ukazala na izazove licenciranih organizatora obrazovanja odraslih.

Samostalna savjetnica I za obrazovanje odraslih u Ministarstvu prosvjete Marija Cimbaljević predstavila je sistem licenciranja organizatora obrazovanja odraslih.

Pomoćnica direktorice Uprave za kadrove Jadranka Đurković govorila je o fleksibilnosti programa stručnog usavršavanja državnih službenika i namještenika, dok je izvršni direktor Društva za obrazovanje odraslih iz Beograda Dušan Zdravković predstavio standarde i procedure za trenere u obrazovanju – primjere iz drugih zemalja.

Održana je i više radionica na različite teme: „Osnivanje nacionalnog trening centra za obuku; „Modeli informisanja opšte javnosti o Programima obrazovanja i učenja odraslih“ (moderator Marica Ognjenović); „Modeli stručnog usavršavanja zaposlenih“ (moderatorIvan Marković); „Obrazovna ponuda koja motiviše nezaposlene“ (moderator Olivera Marković) i Standardi i procedure za trenere u obrazovanju" (moderator Ljiljana Garić).

Lj. V.

Back to Top