
Peti po redu Podgorica film festival, koji je već postao značajna kulturna manifestacija ne samo Glavnog grada, već i čitave Crne Gore, uspješno je okončan uprkos izmijenim uslovima koje je diktirala epidemija koronavirusa.
Festival je svečano otvoren onlajn ceremonijom na kojoj su se publici obratili Sara Radović, direktorica „NVU Podgorica film festival“, Andro Martinović, direktor Crnogorske kinoteke i Karen Medoks, ambasadorka Velike Britanije u Crnoj Gori, dok je program vodila glumica Vanja Jovićević.
Tradicionalno, Kinoteka je dodijelila nagrade za doprinos filmskoj umjetnosti. Godišnja nagrada „Kino-oko“ pripala je britanskom režiseru, montažeru i producentu Piteru Veberu, dok je nagrada za doprinos očuvanju crnogorske i svjetske filmske baštine „Ratko Đurović“ uručena istaknutom crnogorskom reditelju Momiru Matoviću.
Festival je otvorila crnogorska premijera višestruko nagrađivanog filma „Otac“, poznatog srpskog reditelja Srdana Golubovića. Baziran na istinitim događajima, „Otac“ je potresna priča o čovjeku kojem oduzimaju djecu zbog siromaštva. Nakon premijere na prestižnom Berlinskom filmskom festivalu, na kojem je osvojio nagradu publike i nagradu žirija, prikazivan je i nagrađivan i na festivalima u Beogradu, Kalgariju, Monpeljeu, dok je u Puli osvojio nagradu publike i to kao prvi film u istoriji festivala koji je dobio prosječnu ocjenu 5.0. Glavni lik tumači hrvatski glumac Goran Bogdan, koji je za ovu ulogu nominovan za nagradu Evropske filmske akademije (EFA).
U okviru glavnog programa premijerno su u Crnoj Gori prikazana regionalna ostvarenja „Tereza37“ Danila Šerbedžije i „Glas“ Ognjena Sviličića. Na repertoaru su se našli i filmovi koji su ove godine privukli veliku pažnju na nekim od najznačajnijih svjetskih festivala: dobitnik Zlatnog medvjeda u Berlinu „There is No Evil“ (Mohamed Rasulof), poljski višestruko nagrađivani film „Corpus Christi“ (Jan Komasa), koji je u nominaciji za ovogodišnju nagradu EFA-e, grčki film „Pari“ (Siamak Etemadi), argentinski „The Heist of the Century“ (Ariel Vinograd), kao i dugo očekivana premijera dansko-švedske koprodukcije filma „Druk“ (Tomas Vinterberg), takođe u nominaciji za nagradu EFA-e. U programu se našla i poljsko-švedska koprodukcija „Sweat“ (Magnus fon Horn), a nakon prikazivanja na ovogodišnjem Berlinale-u, crnogorska publika je imala priliku da pogleda „Favolacce“ (Damiano Dinoćenco, Fabio Dinoćenco), još jedan film u takmičenju za ovogodišnju nagradu Evropske filmske akademije, kao i „Inivisible Life“ (Kari Ajnouza), koji je pobjednik ovogodišnjeg FEST-a. U sklopu programa kratkog filma prikazana su ostvarenja mladih crnogorskih autora: „Velika dostignuća“ Nikole Vučinića i „Neko treći“ Milorada Milatovića.
Ovogodišnji program „Retrospektiva“ bio je posvećen stvaralaštvu laureata Pitera Vebera. Putem onlajn platforme publika je bila u prilici da pogleda filmove koji su proslavili Vebera – „Girl with a Pearl Earring“ i „Hannibal Rising“, kao i dokumentarne filmove o važnim ekološkim temama ‒ „Ten Billion“ i „Earth: One Amazing Day“.
U okviru pratećeg programa Festivala, Veber je održao masterklas, a u saradnji sa MEDIA Deskom Crne Gore organizovane su onlajn tribine i razgovori sa filmskim stvaraocima: Ognjenom Sviličićem, Danilom Šerbedžijom, Gretom Fornari (Torino Film Lab – Project Manager FeatureLab), Ivanom Salatićem, Matthijs Wouter Knolom (direktor Evropske Filmske Akademije), Fabiom i Damianom D’Innocenzom, Katarinom Bulajić, Nikolom Vučinićem i Miloradom Milatovićem.
„Imajući u vidu razna ograničenja sa kojima smo se susretali, počevši od finansijske podrške koja je umanjena u odnosu na prethodna izdanja, a koja je nažalost i dovela do smanjenja kulturnih sadržaja u Crnoj Gori, ali i nove forme organizacije kojoj smo se morali prilagoditi, možemo reći da smo napravili veliki korak naprijed ka adaptaciji trenutnim uslovima i ograničenjima koje je pred nas postavila situacija izazvana pandemijom. Filmska industrija se ove godine u svakom smislu suočava sa velikim izazovima, ali je ovakvim izmijenjenim formama održavamo i činimo da opstaje, uprkos svemu“, saopštili su organizatori.
Podgorica film festival organizuje istoimeno nevladino udruženje, u saradnji sa Crnogorskom kinotekom, pod pokroviteljstvom Filmskog centra Crne Gore i Sekretarijata za kulturu i sport Glavnog grada Podgorice. Festival su podržali MEDIA Desk Crne Gore, Elektrodistribucija Crne Gore, Ambasada Italije u Crnoj Gori i Italijanski institut za kulturu iz Beograda.
N. N.
