Odjeljenje VI-d iz OŠ “21. maj”: ZAJEDNIŠTVOM I SOLIDARNOŠĆU POPRAVILI USPJEH

Dobar primjer da se zajedničkim snagama sve može unaprijediti su učenici odjeljenja VI-d iz OŠ “21. maj” u Podgorici. Oni su sa svojim razrednim starješinom Slobodanom Janićem osmislili način kako da postižu bolje rezultate u učenju, poprave svoje ponašanje, kao i da se što prijatnije osjećaju u odjeljenju.

Taj sistem rada funkcioniše od septembra. Učenici su sa profesorom Janjićem formirali komisiju od četiri učenika koji su odlični đaci i primjerenog ponašanja, tako da su dobri uzori za sve ostale. Oni prate ponašanje i učenje svojih drugova i o tome podnose izvještaj jednom sedmično na času  odjeljenske zajednice.

“Tokom sedmice vodimo evidenciju o učenju i ponašanju naših drugara. Onda utorkom, kada imamo čas odjeljenske zajednice, ukazujemo na greške,  dogovaramo se koje mjere treba preduzeti. Za sad nije bilo značajnih prekršaja u ponašanju”, kaže Aleksandra Janković.

 “Želio sam da budu odgovorni, da uđu u suštinu problema i predlažu kako ga riješiti, da sami odlučuju. Ja sam tu samo da to pratim, da ne bude nepravde. Komisija je formirana od dobrih đaka, ali ćemo je mijenjati svakog mjeseca. Na njima je najveća odgovornost. Ostalima može biti oproštena greška, ali ovo četvoro dok je u komisiji ne smije da je napravi. Oni moraju biti primjer ostalima”, profesor Slobodan Janić, koji je bio incijator ove aktivnosti.

Na časovima odjeljenjske zajednice za svaku sedmicu određuju prioritete. Nekad je to predmet. Tako, na primjer, na času kojem smo prisustvovali, odredili su da im to bude engleski jezik jer iz tog predmeta imaju najviše nedovoljnih ocjena, a uskoro je test.

Prema riječima Janića, oni pomažu jedni drugima da se pripreme za pismeni, kontrolni. Imaju i svoju grupu na vajberu. Profesor je tu samo da ih kontroliše. Na taj način se dopunjuju, saopštavaju onima koji su odsutni šta je domaći zadatak.

Članovi komisije su veoma odgovorno i radi prihvatili taj zadatak.

“Odlučili smo da pomognemo drugarima koji imaju problema s učenjem nekog predmeta. U tom cilju smo organizovali da sa đacima, koji pažljivije prate nastavu na času i bolje uče, sjede  oni koji su manje pažljivi i imaju lošije ocjene”, objašnjava Marija Mirković.

Sve ovo dalo je rezultate.

“Lošiji đaci su se poboljšali i u ponašanju i učenju. Bolji đaci koji sjede sa njima im pomažu, objašnjavaju im ono što im je nejasno, pomažu im da rade domaće i radove na času. Ocjene su dosta bolje”, priča Elena Anđelić, član komisije.

“Iznenadilo me njihovo poboljšanje u ponašanju i učenju. Od 25 učenika, nakon prvog klasifikacionog perioda 20 je sa prelaznim ocjenama, devet je odličnih, sedam vrlodobrih, četiri su dobra”, ukazuje Janjić.

Da je ovaj zadatak članovima tima ne predstavlja opterećenje, već zadovoljstvo, potvrđuje Luka Crepulja koji ocjenjuje da ovo nije teško zato što se njihovi drugovi koji imaju lošije ocjene trude da uče, ali potrebno je da im neko pomogne, da ih podstakne.

“Oni bi se opustili, obeshrabrili da su prepušteni sami sebi, ali im je lakše kada im neko pomogne.  Sada uvažavaju naše sugestije i ideje. U početku je možda bilo malo protivljena i nedoumica, ali više ne”, veli on.

Uz to što su popravili uspjeh i rezultate, ovakav način pomaže da učenici razvijaju odgovornost, solidarnost, njeguju zajedništvo, ali i poštuju različitosti.

“I mi iz komisije smo se popravili. Jer ako drugima pomažemo i treba da im budemo uzor, onda moramo da budemo još bolji”, kaže Luka.

I ostali đaci iz odjeljenja pozitivno ocjenjuju ovu ideju, ukazujući da im je pomoć u učenju bila veoma značajna. Takođe, sve ovo ih je podstaklo, a neki ističu, i natjeralo da uče i bolje se ponašaju. Bilo bi ih, ističu, sramota da je drugačije, jer se njihovi drugovi trude da im pomognu.

“Veoma je  bitno da su oni zadovoljni, da se druže, Ta sloga je vrlo važna, jer ima dosta nasilja, o internetu da ne pričam. Lijepo da se slažu i zajednički rade na popravljanju uspjeha u učenju i ponašanju. Da budu jedinstven tim, posebno da pomažu onima koji su različiti, jer smo svi jednaki i imamo ista prava”, naglašava profesor Janjić.

I roditelji su  podržali ovu ideju, jer su i oni smatrali da ovo odjeljenje treba da popravi uspjeh.

Učenici VI-d preporučuju i drugarima iz ostalih odjeljenja u školi ali i van nje da primijene sličan način rada. To je, kažu,  najbolji put da svako odjeljenje poboljša uspjeh, a to bi doprinijelo i boljim rezultatima na nivou škole.

Lj. V.

Back to Top