Centar za stručno obrazovanje objavio je imena deset učenika koji će učestvovati u projektu „Povezani kroz mobilnost“. Njih je, od ukupno 20 kandidata koji su prošli prvu fazu, nakon usmene provjere kompetencija, izabrala sedmočlana komisija sastavljena od predstavnika Centra i još dva predstavnika partnera u projektu iz Poljske.
Međa njima su četiri učenika koji pohađaju obrazovni program Gastronom − Harun Bašić i Darija Dukić, SSŠ Pljevlja, te Gorana Šamšal, SSŠ „17. septembar“ na Žabljaku, i Marko Drobac, ŠSVSO „Sergije Stanić“ u Podgorici.Tu su Nikolina Martinović i Matija Braletić (Obrazovni program kuvar), iz ŠSVSO „Sergije Stanić“, kao i četiri đaka koji pohađaju Obrazovni program Turistički tehničar, i to Maša Simić, Jana Kostić i Tijana Vučević, svi iz ŠSVSO „Sergije Stanić“ , te Valerija Benusi, SMŠ „Ivan Goran Kovačić“ u Herceg Novom.
Odabrano je i pet rezervnih učenika (zamjena), tri sa usmjerena Turistički tehničar (Ivana Mugoša, Andrea Vukčević, obje iz ŠSVSO „Sergije Stanić“, i Enesa Sukić, SEUŠ Bar), kao i dva koja pohađaju Obrazovni program kuvar (Ana Vešović i Dejan Dajković iz ŠSVSO „Sergije Stanić“).
Centar za stručno obrazovanje će informisati učenike, roditelje i škole o daljim koracima. Učenici koji nisu izabrani u ovom pozivu, mogu aplicirati u nekom od sljedećih poziva u okviru projekta, ukoliko ispunjavaju tražene uslove.
Da podsjetimo, Centar za stručno obrazovanje je partner u Erasmus+ projektu „Povezani kroz mobilnost“ („Connected through mobility“) i realizovaće projektne aktivnosti koje se prvenstveno odnose na praktičnu obuku učenika i nastavnika iz Crne Gore u zemljama koje su obuhvaćene E+ programom.
Ciljevi i zadaci projekta su poboljšanje percepcije društva o stručnom obrazovanju u zemljama zapadnog Balkana, poboljšanje kvaliteta stručnog obrazovanja i
pomoć institucijama tog nivoa obrazovanja da uspostave snažnije veze za privredom.
Projektom su obuhvaćeni redovni učenici koji pohađaju III ili IV razred srednjeg stručnog obrazovanja; đaci koji su završili srednje stručno obrazovanje nivoa III ili IV1, u tekućoj školskoj godini u odnosu na vrijeme poziva za mobilnost;
nastavnici stručnih modula, direktori/pomoćnici direktora stručnih škola i organizatori praktičnog obrazovanja; predstavnici Centra za stručno obrazovanje, udruženja poslodavaca (Privredne komore i Unije poslodavaca) i privrede koji učestvuju u dualnom obrazovanju, kao i predstavnici Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta.
U program je uključeno više oblasti: turizam, ugostiteljstvo, poljoprivreda,
građevinarstvo, elektrotehnika, atomehatronika/automehanika/autoelektrika, mašinstvo i obrada metala, frizerske usluge i kozmetika. Predviđena je uključivanje i drugih oblasti, ukoliko za to budu postojale mogućnosti.
U okviru kratkoročne mobilnosti učenika srednjih stručnih škola planirano da đaci iz Crne Gore obavljaju praktično obrazovanje u trajanju od 30 dana u preduzećima u Poljskoj, Slovačkoj, Mađarskoj, Grčkoj i Srbiji. Planirano je pet poziva za po 10 učenika i jednog pratioca (nastavnika ili predstavnika Centra za stručno obrazovanje).
Učenici iz Crne Gore obavljaće praktično obrazovanje u okviru dugoročne mobilnosti u Slovačkoj i Srbiji u trajanju od 90 dana. Planirana su dva poziva za po tri učenika iz Crne Gore, bez pratioca.
Lj. V.