Ministarstvo prosvjete i Kancelarija UNICEF-a u Crnoj Gori objavili su publikaciju “Šta treba znati i kako postupati u odnosu na rani razvoj djeteta” koja je namijenjena vaspitačima i roditeljima. Autorke su mr Tamara Milić, psihologica, Senka Živković, logopedica, Marija Jovović, vaspitačica, Tatjana Sabolski, pedagogica-psihologica, i Marijana Vukićević-Ivančević, psihologica
Vaspitačima bi ovaj materijal trebalo da posluži za planiranje i individualizaciju po oblastima razvoja, a osmišljen je tako da podstakne potencijale djece.
Publikacija treba da doprinese jačanju roditeljstva i aktivnoj ulozi porodice u vaspitanju i učenju djeteta. Naime, u radu s porodicama uočeno je niz negativnih pojava, ponašanja i navika koji ne vode dobrobiti djeteta i koje bi stoga trebalo mijenjati.
Jer, kako je naglašeno u uvodu, sistem predškolskog vaspitanja i obrazovanja od presudnog je značaja za sveukupan rast, razvoj i formiranje ličnosti, a ima i pozitivne socio-ekonomske efekte na društvo u cjelini.
Rano učenje kao jednu od prioritetnih oblasti obrazovanja prepoznala je Strategija Evropa 2020, u kojoj je jasno nagalšem značaj stimulacije u ranom razvoju djece. Jedan od ciljeva koje ovaj dokument postavlja jeste da do 2020. godine 95 odsto djece, uzrasta od tri godine do polaska u školu, bude obuhvaćeno ranim vaspitanjem i obrazovanjem.
U skladu sa tim, Strategija ranog i predškolskog vaspitanja i obrazovanja u Crnoj Gori 2016-2020 postavila je kao glavno načelo da se obezbijedi zadovoljenje razvojnih potreba za svu djecu od rođenja do polaska u školu. Taj cilj podrazumijeva izgrađene programske i infrastrukturne kapacitete za pružanje odgovarajućih usluga, kompetentan kadar i aktivno angažovanje zajednice i roditelja.
Lj. V.