OBILJEŽEN DAN SIGURNOG INTERNETA

Nizom događaja na nekoliko lokacija širom Crne Gore,  Ministarstvo prosvjete obilježilo je u saradnji sa Ministarstvom javne uprave, Kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori, Klubom volontera Gimnazija "Slobodan Škerović" i NVO "Učionica u pokretu" Dan sigurnog interneta. 

Centralni događaj održan je u Podgorici, u sali Zavoda za školstvo. 
Direktorica Direktorata za predškolsko i osnovno obrazovanje i vaspitanje i obrazovanje i vaspitanje lica sa posebnim obrazovnim potrebama u Ministarstvu prosvjete mr Arijana Nikolić Vučinić ukazala je da nagli razvoj interneta i njegovo korišćenje, uz beneficije kao što su lako dolaženje do informacija  i unapređenje znanja, ima i negatvine strane koje se ogledaju u tome što dovodi do velikih izazova, posebno za najmlađe, ukoliko nemaju iskustva i dovoljno znanja da koriste društvene veze koje su danas sve popularnije.Ona je istakla da zaposleni u prosvjeti, ali  i roditelji treba da nauče djecu kako da bezbjedno koriste internet. Roditelji moraju i sami da se edukuju da bi bili na nivou znanja djece, a s druge strane i nastavnici. Nikolić Vučinić je naglasila da je Ministarstvo prosvjete ovoj temi u prethodnom periodu posvetilo dosta pažnje. Zajedno sa Unicefom razvijena je aplikacija NET prijatelji koja kroz jednu zanimljivu igricu uči djecu šta smiju a šta ne.     

 

Aktivnosti za djecu i nastavnike

 

Marina Matijević, načelnica Odjeljenja za informaciono-komunikacione tehnologije u Ministarstvu prosvjete,  podsjetila je na aktivnosti koje je Ministarstvo u saradnji sa partnerima organizovalo na afirmisanju bezbjednog korišćenja interneta.  

Ona je kazala da u okviru predmeta Informatika postoji određeni procenat lekcija koje se bave bezbjednim korišćenjem interneta, ali da zbog ograničenog fonda časova nema dovoljno prostora da se učenicima ukaže na sve neophodne stvari.  Zato se organizuju i  druge aktivnosti. Uz pomoć  Microsoft kompanije filtriran je sadržaj na računarima koje djeca koriste u školi. U proteklih nekoliko godina dosta se radilo na edukaciji nastavnika o IT oblastima i u sve teme uvršteme su i nastavne jedinice koje se odnose na bezbjedno korišćenje interneta. U toku prošle školske godine obučeno je 150 nastavnika po ECDL modulu IT bezbjednost. Za učenike je osmišljen projekat „Surfuj pametno“, koji je pet godina realizovan u osnovnim školama i čiji rezultat su TV emisije, aplikacije, takmičenja, predstave i kvizovi. Matijevićeva je pohvalila aktivnosti Kluba volontera Gimnazije „Slobodan Škerović“ koji su kroz radionice „No hate offline, no hate online“ aktuelizovali ovu temu među đacima. Ona je dodala da se informacije o svim projektima i aktivnostima u vezi sa bezbjednošću djece na internetu mogu pronaći na školskom portalu: www.skolskiportal.edu.me. 

Prof. dr Ramo Šendelj sa Univerziteta Donja Gorica govorio je na temu „Sajber bezbjednost u visokom obrazovanju u Crnoj Gori“. On je naglasio da su Crnoj Gori sve više potrebni stručnjaci iz ove oblasti, pa je u skladu sa tom potrebom na Univerzitetu Donja Gorica otvoren program za magistarske studije iz oblasti sajber bezbjednosti. Prof. Šendelj je ukazao na važnost edukacije nastavnika i podizanje svijesti društva o opasnostima koje vrebaju sa interneta. 
 

Naučiti učenike da prepoznaju i pobijede izazove na društvenim mrežama
 

Govoreći o tome kako zaštititi djecu i naučiti ih da prepoznaju i pobijede izazove na društvenim mrežama, načelnica Direkcije za predškolsko vaspitanje i obrazovanje, inkluzivno obrazovanje i strateško programiranje i razvoj u Ministarstvu prosvjete Tamara Milić kazala je  da se ova tema  obrađuje kroz  projekat „Škola bez nasilja“, koji se u Crnoj Gori realizuje već deset godina. Ona je istakla da djeca znaju da bude neprijatna međusobno koristeći telefone ili društvene mreže, a  sa druge strane istraživanja u Crnoj Gori ali i u svijetu upućuju druge spoljne opasnosti kojima su djeca izložena, kao što je  seksualno zlostavljenje djece. Zata će biti nastavljena obuka stručnih saradnika koji će se  povezati sa članovima timova iz centara za socijalni rad, a aktivnosti će biti usmjerene prema nastavnicima informatike. „Analizirali smo predmetne programe i pronašli smo uporište u ciljevima i aktivnostima koje su predviđene kroz program ovog predmeta a sama informatika je dovoljno interaktivna i omogućava da djeci na dinamičan i zanimljiv način približimo i ove izazove. Pripremili smo dopunski materijal koji smo ponudili nastavnicima i koji već je na portalu, a biće proslijeđen svim školama“, kazala je Tamara Milić i najavila da će nastavnicima ponuditi i priručnik koji je preuzet od kolega u Hrvatske, ali  prilagođen našim potrebama

Konsultantkinja u Programu dječije zaštite pri Kancelariji UNICEF-a u Crnoj Gori Nada Đurović Martinović predstavila je aplikaciju „NET prijatelji“ kroz koju djeca uče kako da bezbjedno koriste internet. Ona je objasnila da aplikacija sadrži edukativnu igricu koja vodi djecu kroz realne životne scenarije i uči ih da prepoznaju, spriječe, zaustave i prijave nasilje na internetu. 
Zorica Vujović, članica Nacionalnog tima za sajber bezbijednost u Ministarstvu javne uprave govorila je o sajber bezbjednosti kao zajedničkoj odgovornosti. Vujović je ukazala na činjenicu da svijet ima oko 3,5 milijardi aktivnih korisnika interneta među kojima je mnogo štetnih i opasnih korisnika. Ona je ukazala da opasnosti vrebaju od malicioznih programa, krađe identiteta, socijalnog inžinjeringa, fišinga i sličnog. Ukazujući na opasnost ostavljanja podataka na društvenim mrežama, ona je rekla da se oko 80% informacija o svakoj meti može dobiti upravo preko ovih mreža. Takođe, ona je pozvala sve koji dožive neki incident na internetu, da to i prijave CIRT-u, putem veb stranice. 
U okviru obilježavanja Dana sigurnog interneta, u osnovnim i srednjim školama u deset crnogorskih opština, kao i u prostorijama Nacionalnog tima za sajber bezbjednost održano je niz radionica posvećenih nastavnicima, roditeljima i učenicima. 
 

Lj. V.

Back to Top