OBILJEŽAVANJE GLOBALNE NEDJELJE PREDUZETNIŠTVA U PLJEVALJSKOJ GIMNAZIJI

Globalna nedjelja preduzetništva ove je godine obilježena u 170 zemalja svijeta. Ova manifestacija teži da poveže i okupi mlade ljude iz cijelog svijeta oko ideje promocije preduzetništva, u cilju ohrabrivanja mladih ljudi da budu inovativni i kreativni, da tragaju za novim mogućnostima, te da realizuju svoje ideje i time doprinesu društveno-ekonomskom razvoju.

Obilježavanju se ove godine priključila i pljevaljska Gimnazija „Tanasije Pejatović“. Tim povodom održano je veoma zanimljivo predavanje pod nazivom „Crnogorska Startap Scena“ za učenike I-4 odjeljenja (grupa B), koje su realizovali predstavnici Startap centra „Super Hub Pljevlja“ Mirsad Hadžalić i Admir Čola.

Oni su tom prilikom učenicima predstavili osnovne pojmove startap preduzetništva i upoznali ih s načinom rada istoimenog Startap centra. Predstavljeni su pojmovi „startap preduzetništvo“, „startap ekosistem“, a održana je i kratka radionica (vježba) na temu preduzetničkog razmišljanja van uobičajenih okvira. Učenici su pokazali veliku zainteresovanost, aktivno učestvujući u pomenutim aktivnostima.

Cilj edukacije mladih iz oblasti preduzetništa jeste da razviju znanja i vještine u oblastima koje su im potrebne za razvoj ideja i uspješnih startapova. Ono što je važno naglasiti jeste da će se u narednom periodu intenzivirati saradnja između kluba Mladih preduzetnika Gimnazije i „Super Huba Pljevlja“ u realizaciji zajedničkih aktivnosti i projekata, kako bi se gimnazijalcima pružila šansa i podrška da svoje široko znanje i kreativne ideje valorizuju i pretvore u sopstvene biznise.

Aktivnost je organizovana uz najstrožije poštovanje propisanih epidemioloških mjera, a organizator aktivnosti bila je profesorica Adisa Malagić.

„Osnovni cilj obilježavanja Globalne nedelje preduzetništva jeste razvoj svijesti mladih o značaju preduzetničkog učenja za ukupan socio-ekonomski razvoj zemlje, buđenje preduzetničkog duha kod mladih, njihovo podsticanje da krenu preduzetničkim putem, osnuju sopstveni biznis i kreiraju sami svoju budućnost“, ističe ona.

Zahvaljujući uspješnom radu preduzetnočkog kluba Gimnazije u prethodnom periodu i brojnim aktivnostima koje su realizovane, učenici su birali izborni predmet Preduzetništvo.

„Imajući u vidu da Gimnazija nudi široko obrazovanje, kroz preduzetništvo se gimnazijalcima pružila šansa i podrška da svoje znanje pretvore u biznise. Znanje koje stiču u našoj školi pomaže im da naprave kvalitetan biznis plan, te da na kvalitetan način prezentuju svoje ideje i budu uspješni u pregovorima sa budućim klijentima i kupcima“, ističe profesorica Malagić.

Većina učenika, kako navodi naša sagovornica, svjesna je da će budući razvoj zemlje počivati na razvoju malih i srednjih preduzeća, pa su odlučili da se što ranije upoznaju sa preduzetničkim vještinama i mogućnostima razvoja sopstvenog biznisa.

„Pretvaranje sopstvenog hobija u biznis vide kao dodatni izvor prihoda, a nakon završenog fakulteta, a mozda i ranije, kao priliku za pokretanje vlastitog biznisa, ali i nastavak porodičnog biznisa“, zaključuje Malagić.

N. N.

 

Back to Top