OŠ „Savo Kažić“ proslavila sto godina rada: ČUVAR TRADICIJE ŠKOLSTVA U LJEŠANSKOJ NAHIJI

Osnovna škola „Savo Kažić“ na Barutani proslavila je veliki jubelej – 100 godina rada.

Pozdravljajući prisutne, direktorica škole Darka Đukanović istakla da ovaj jubilarni − stoti rođendan škole ne svjedoči samo o vremenskom toku ove vaspitno-obrazovne ustanove, već je to hronika Lješanske nahije ispisana životima brojnih uspješnih ljudi ovoga kraja, prošlih, sadašnjih i budućih generacija škole.  

„Ova vaspitno obrazovna ustanova prošla je kroz mnoga turbulentna i rizična razdoblja. Uspjela je prebroditi brojne izazove i ostala luča i čuvar tradicije školstva u ovim krajevima, nastavljajući misiju prve lješanske škole na Gradcu, otvorene samo 29 godina nakon prve svjetovne, Njegoševe škole, u Crnoj Gori. Bez lažne skromnosti, Barutana postaje duhovno i energetsko čvorište ovoga kraja, koje želi udahnuti novi život i nadu širem području, što neće biti moguće realizovati bez pomoći svih koji su i do sada davali podršku. Na žalost gradačka škola je prestala sa da radi kao naše područno odjeljenje, a slično će se desiti i sa školom u Buronjima“, istakla je ona, i dodala: „Ponosni smo što, čuvajući  prosvjetnu tradiciju i njenu svetu misiju, bilježimo jačanje ove škole, kako u pogledu brojnosti đaka, tako i u pogledu stvaranja uslova života i rada, prateći najsavremenije zahtjeve vaspitno-obrazovnog sistema“.

Direktorica je podsjetila na sanaciju škole, postavljanje PVC stolarije, nabavku interaktivne table, školskog inventara, kako učioničkog, tako i onog za potrebe nastavnog osoblja, osposobljavanje protivpožarnog sistema, restauriranje spomen biste, projekat dovođenje pitke vode u školski objekat i mnogo drugoga.

 

AKTIVNI U ŽIVOTU LOKALNE ZAJEDNICE

 

„Naša škola preko svojih aktivnosti postaje pokretač vraćanja života ovome kraju, i otvaranja mogućnosti povratka selu. Aktivno učestvujemo u životu lokalne i šire zajednice, u kulturnim dešavanjima, lokalnog, državnog i međunarodnog značaja, za  što kolektiv i učenici već imaju odgovarajuća priznanja i laskave nagrade“, kazala je direktorica Đukanović.

Ona je najavila da je u toku priprema zbornika o školi u čemu učestvuju najznačajnija imena istorijske nauke, prosvjete i kulture Crne Gore. Planirano je da ova publikacija bude objavljena krajem ove godine.

Škola je povodom ovog velikog jubileja dobila više čestitki, pored ostalih, od predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića, iz kabineta predsjednika Vlade Crne Gore Duška Markovića i  ministra sporta Nikole Janovića.

Direktorica je uručila veliki broj  zahvalnica donatorima koji su pomogli školi da poboljša uslova rada, ali  su bili podrška i u drugim aktivnostima.

 

  NAGRAĐENI USPJEŠNI UČENICI

 

Uručene su i novčane nagrade uspješnim učenicima. Dobili su ih odlični učenici − Vladana Popović, Isidora Vukčević, Matej VukčevićJovan  Bojanić, Nikola         Šaban, Dragana Radunović, koja je uz to što odlična učenica, dobitnica više nagrada ritmičkog baleta  i dobitnica zahvalnice na Međunarodnom festivalu poezije „Kulturom do prijateljstva, Golubovci, kao i Andrijana Vukčević, odlična učenica i dobitnica diploma za najbolje rezultate u modernom plesu, na takmičenju između grupa, u okviru škole plesa „Matrix“ Podgorica. Zatim Vesna Bojanić, zahvalnica na Međunarodnom festivalu poezije „Kulturom do prijateljstva, Golubovci, Krsto Bojanić, dobitnik državne nagrade za likovni rad, i zahvalnice na Međunarodnom festivalu poezije „Kulturom do prijateljstva, Golubovci, kao  i prve međunarodne nagrade za poeziju BiH, Irena Pejanović, dobitnica zahvalnice na Međunarodnom festivalu poezije „Kulturom do prijateljstva, Golubovci i dobitnik specijalne nagrade za poeziju na državnom konkursu UBNOR-a Crne Gore, i Aleksa Keković, dobitnik više medalja na džudo šampionatima, dobitnik zahvalnice na Međunarodnom festivalu poezije „Kulturom do prijateljstva, Golubovci i dobitnik prve nagrade na međunarodnom konkursu poezije „Krilata Seošnica“, Rožaje.

Svečanost su uveličali učenici koji su izveli raznovrstan i zanimljiv kulturno-zabavni program.

Lj. V.

Back to Top