OŠ „Ratko Žarić“: U VIRTUELNOJ UČIONICI VJEŽBAJU ČITANJE, RJEŠAVAJU ZADATKE I DRUŽE SE

Zahvaljujući profesorici razredne nastave Dušanki Dudi Vujičić, koja oko petnaest godina intenzivno primjenjuje online nastavu, đaci drugog razreda Osnovne škole „Ratko Žarić“ u Nikšiću, za vrijeme epidemije korona virusom, uče u virtuelnoj učionici kroz Moodl platformu, koja se uveliko primjenjuje u svijetu.

Potrebu da se uči putem savremene tehnologije učiteljica Vujičić uvidjela je još prije petnaest godina kada je sa učenicima uradila projekat „Digitalne pčelice Crnoj Gori u pohode“, a sa kojim su osvojili prvo mjesto na nekadašnjem takmičenju Microsoft-a i Zavoda za Školstvo u Crnoj Gori. Nakon toga sa drugom generacijom učenika uspješno je realizovala i učenje na daljinu pod nazivom Suncokrili.

„Taj projekat smo radili upravo metodom učenja na daljinu tokom zimskog raspusta, implementacijom tzv. hibridnog učenja, a to je kombinacija učenja u školi i učenja putem računara, odnosno internet mreže. Tada smo se svi uvjerili da hibridno učenje i u redovnom školstvo treba implementirati“, naglašava Vujičić.

Iako je do sada sa svojim učenicima online nastavu primjenjivala od trećeg razreda, koronavirus je nametnuo da se ubrza proces, pa su đaci drugog razreda ove učiteljice odmah uključeni u online nastavu, ali i njihovi vršnjaci iz ove škole, ukupno njih 90.

„U redovnim okolnostima čekala sam da djeca nauče latinicu i sa hibridnim učenjem počela bih od trećeg razreda. Danas većina djece, baš zbog upotrebe računara, telefona, tableta prvo nauče latinicu, pa onda ćirilicu. Pa smo u novonastalim okolnostima sa učenjem na daljinu počela sa učenicima drugog razreda. Naravno, zahvaljujući roditeljima. Prije nekih sedam godina instalirala sam platformu Moodle na sajtu OŠ „Ratko Žarić“, a to je najbolji sistem u svijetu za učenje na daljinu. Preko te platforme se završavaju i fakulteti. Ona je toliko razrađena i usavršena da pruža brojne mogućnosti i boljeg sistema od učenja na daljinu od toga nema“, pojašnjava Vujičić.

Ona objašnjava da se na platformu postavljaju video lekcije koje učitelji pripremaju, kao i lekcije koje se emituju u okviru programa #UčiDoma, testovi koje učenici rješavaju direktno, a rezultati su odmah vidljivi, kao i linkovi i alati pomoću kojih djeca mogu zajednički da rješavaju zadatke.

„Ti alati pružaju mnogo mogućnosti i za individualno, saradničko i vršnjačko učenje. U sklopu Moodla imamo otvaranje virtuelne učionice koju koristimo često za crnogorski, srpski, bosanski i hrvatski jezik i književnost, kao i matematiku. Tu vježbamo čitanje, matematičke zadatke, a učenicima je omogućeno da pitaju sve ono što im nije jasno kada odgledaju video lekciju. Dobro je i to što se oni tu i druže, jer uključimo kamere, mikrofone i svi mogu da se vide i čuju. Učitelj ima pogodnost da jednim klikom isključi sve mikrofone i da ostavi samo onoga ko u tom trenutu čita ili rješava zadatak. Mi djeci ostavimo i mogućnost da se ispričaju bez prisustva nas učitelja, pa im to dođe kao zamijena za veliki odmor“, naglašava Vujičić.

Kao magistar informatike Dušanka Vujičić prije desetak godina počela je i online seminare za nastavnike, što je učinilo i jedinim crnogorskim autorom seminara na daljinu.

Inače, ova inovativna učiteljica je u martu prošle godine u Skoplju dobila je priznanje za najboljeg nastavnika na prostorima država bivše Jugoslavije, dok je u septembru iste godine u Nju Delhiju dobila nagradu za najboljeg nastavnika svijeta „Global Teacher, Awards“, koja se dodjeljuje nastavnicima za poseban doprinos svojoj profesiji.

Izvor: Dnevne novine

 

 

Back to Top