OŠ „Radojica Perović“: USPJEH UČENIKA NA „NATURE STORIES“ FESTIVALU

Učenici OŠ „Radojica Perović“ iz Podgorice osvojili su nagradu za najbolji film na „Nature Stories“ festivalu u gradu Rasnov u Rumuniji, koji je okupio mnoštvo mladih ljudi, autora kratkih amaterskih i profesionalnih filmova o prirodi.

Đaci Iva Otašević i Andrej Brnović, pod mentorstvom nastavnice biologije Bojane Miranović osmislili su i pripremili film „Na skriveno te vodim mjesto“ o spomeniku prirode „Park šuma Gorica“, koji je proglašen za najbolji u kategoriji mlađih autora, starosti 14 do 19 godina i to jednoglasnom odlukom stručnog žirija. 

„Ne samo da je izazvao oduševljenje članova žirija, inače profesionalnih fotografa i filmskih stvaralaca, već je film pored nagrade žirija osvojio i nagradu publike“, saopštili su iz Centra za zaštitu i proučavanje ptica. 

Na festivalsko takmičenje prijavilo se više od 1.000 kratkih eko filmova iz čitavog svijeta, od čega je odabrano po 20 filmova za takmičenje u dvije kategorije – mlađoj, autora starosti 14 do19 godina, i starijoj, od 20 do 25 godina. 

„Među odabranim našla su se četiri filma iz Crne Gore, te je pored pobjedničkog tima iz OŠ „Radojica Petrović“ učestvovao još jedan tim iste škole sa filmom o našem endemu − munici u NP „Lovćen“, kao i dva tima iz OŠ „Dr Dragiša Ivanović“ koji su uz pomoć svoje nastavnice biologije i mentorke Svetlane Janković napravili sjajne priče o bogatstvu Biogradske gore, te o ugroženim kudravim pelikanima na Skadarskom jezeru. Svi crnogorski timovi su pohvaljeni od strane stručnog žirija“, dodaju u saopštenju. 

Nagrada za veliki trud, kreativnost i upornost đaka bila je putovanje u Rasnov i učešće na festivalu, a posebna nagrada za pobjednike Ivu i Andreja je mentorstvo tokom njihovog narednog projekta od strane profesionalaca iz svijeta filma − reditelja Simona Štretkera i Sare Zigleri iz njemačke organizacije Black Forest Collective. 

Pored mentorstva, pobjednicima je uručena diploma i knjiga (portfolio) svjetski poznatog fotografa Dan Dinu, koji više od deceniju dokumentuje divlji svijet Rumunije.

Učešće na festivalu i priprema ekoloških filmova omogućena je kroz projekat „Storytelling for young environmental activists“, koji Centar za zaštitu i proučavanje ptica sprovodi sa partnerima iz WildEurope iz Njemačke i Mioritics Asociation iz Rumunije, uz finansijsku podršku Njemačke savezne fondacije za životnu sredinu (DBU − Deutsche Bundesstiftung Umwelt).

 

Izvor: portalanalitika.me

Back to Top