Osnovna škola „Nikola Đurković“ u Radanovićima obilježava ove godine 70 godina postojanja. Tim povodom zbog pandemije COVID-19 održana je manja priredba kojoj je prisustovovao ograničeni broj zvanica.
Povodom dana škole raspisan je i likovni i literarni konkurs na temu „U školi se čarolija stvara“ za učenike svih osnovnih škola opštine Tivat.
Direktor škole Zoran Milićević pozdravio je prisutne i uručio zahvalnice donatorima ove vaspitno-obrazovne ustanove.
Gostima je predstavljen Ljetopis, čije su autorke su profesorice Milica Mirković, Jelena Vukadinović, Milica Pasković, Slobodanka Mrvaljević i Nikoleta Mršulja. Bio je to vremeplov sa zanimljivim fragmentima iz bogatog istorijata ove ustanove.
Škola u Radanovićima počela je sa radi 20. novembra 1951. godine i to u zgradi u kojoj je od 1946. do 1949. godine bio parni mlin i koja je adaptirana za potrebe škole. Nastava u njoj je održavana do 1974. godine, kada je u neposrednoj blizini starog, izgrađen novi objekat. Od te godine u Grblju počinju da se gase područna odjeljenja četvorogodišnjih škola. Uveden je đački prevoz i svi učenici sa tog područja počinju pohađati nastavu u Radanovićima i u Područnoj ustanovi u Lastvi Grbaljskoj.
Škola je u početku imala dva odjeljenja (V i VI razred) sa osamdeset učenika. Danas taj broj varira iz godine u godinu, sa tendencijom povećanja. Ove školske godine pohađa je 337 učenika, koji su raspoređeni u 18 odjeljenja − matičnoj školi 266 i u Područnoj ustanovi 71 đak. U školi rade 33 zaposlena, od čega je 25 nastavnika.
Kako kaže direktor Milićevič, ova vaspitno-obrazovna ustanova upisuje posljednih godina sve veći broj učenika tako da su postojeći prostorni kapaciteti već postali tijesni i nedovoljni da u jednoj smjeni prihvate sve učenike.
„Upisujemo po tri odjeljenja prvih razreda, dva u matičnoj i jedno u područnoj ustanovi u Lastvi Grbaljskoj. Iz tih razloga, imali smo probleme da im obezbijedimo adekvatan učionički prostor, pa smo se u okviru raspoloživog snalazili“, ističe on.
Prema njegovim riječima, zahvaljujući značajnim naporima i uz dobru saradnju sa Savjetom roditelja i uglednim pojedincima ovog mjesta, a uz materijalnu podršku resornog ministarstva, kao iz svojih sopstvenih sredstava, uspjeli su da obezbije solidne uslove za rad.
„U najvećem dijelu škole postavljena je eloksirana bravarija. Uveden je savremeno opremljen sistem parnog grijanja. Skoro svaka učionica ima klima uređaje. Riješili smo problem vodosnadbijevanja. Nastavna sredstva u školi se svake godine, u zavisnosti od materijalnih sredstava, dopunjavaju i obnavljaju. U cilju zaštite školske imovine, prije neku godinu, uveden je najsavremeniji video nadzor“, naglašava Zoran Milićević.
On ukazuje da ova vaspitno-obrazovana ustanova ima i velikih infrastrukturnih problema.
„Zgrada je stara (preko 46 godina) i neprilagođena sve većem broju učenika, te pored ostalog, veoma često dolazi do začepljenja kanalizacionog sistema. Velike probleme prave i dotrajali đački toaleti, koji se nalaze u starom dijelu objekta. Iz tih razloga u posljednje vrijeme sve je izraženije nezadovoljstvo roditelja i predstavnika mjesnih zajednica Grbalj, koji traže da se ovaj problem riješi. Ovih dana od ENT-EXT treba da dobijemo obećanu donaciju u vidu materijala − pločica, sanitarija, pa se nadamo da ćemo uskoro početi rješavanje i ovog problema“, ističe direktor.
On ocjenjuje da u školi postoji veliki entuzijazam kod učenika i nastavnika. Dosta đaka učestvuje u raznim kulturnim i sportskim aktivnostima. Kroz rad sekcija, dopunsku i dodatnu nastavu, dosta je afirmisanih učenika, koji nastupaju na raznim takmičenjima i postižu veoma zapažene rezultate u opštini, regiji, pa i na međunarodnom nivou. O tome najbolje svedoče i brojne nagrade i priznanja, koje đaci dobijaju na raznim konkursima i takmičenjima.
Lj. V.