Povodom Svjetskog dana pozorišta za djecu i mlade, 20. marta, učenici OŠ „Jugoslavija“ iz Bara (članovi dramske sekcije, literarni stvaraoci, recitatori i učenici učesnici na državnim i drugim takmičenjima) posjetili su sa svojim nastavnicama i direktoricom škole Crnogorsko narodno pozorište. Oni su tom prilikom gledali predstavu „Njegoš za djecu − kako rastu veliki ljudi“, u režiji Petra Pejakovića.
Ova predstava, koja je bila na repertoara povodom ovog dana, svojom tematikom seže u djetinjstvo velikog vladike i vladara Petra II Petrovića Njegoša i kroz maštovit i sadržajan scenario, prilagođen djeci, u kojem se vješto prožimaju prošlost i sadašnjost, predstavlja njegovo odrastanje. „Da bi čovjek bio veliki nije dovoljno da mašta ili bude vladar: potrebno je da želi i tu veličinu traži ne oko sebe, već u sebi samom − da u sebi pronađe zrno mudrosti, ljubavi i dobrote“, snažna je poruka koju šalje ova predstava, koju su učenici sa pažnjom pratili.
„U vrijeme kada su današnjicu zaposjele negativne i imaginarne vrijednosti koje šire društvene mreže, jeftini, prazni, besmisleni i nametnuti TV i internet sadržaji, pored obrazovanja, najodgovorniji i najprioritetniji zadatak nas prosvjetnih radnika jeste da djecu vratimo kulturi, odnosno da kulturu vratimo djeci. Nažalost, svjedoci smo činjenice da su većini današnje djece kulturni sadržaji daleki, strani, a naše je da u svojoj misiji prosvjetnih radnika te sadržaje ponovo učinimo njima bliskim, da ih uvjerimo da je kultura neizostavni dio njihovog odrastanja i temelj svestrane ličnosti. Udaljavanjem od kulturnih vrijednosti djeca se udaljavaju od onoga što je iskonsko i jedinstveno u čovjeku, ono na čemu su se temeljile civilizacije. Svjetski dan pozorišta za djecu i mlade bio je povod za odlazak dijela učenika naše škole u Crnogorsko narodno pozorište, sredstvima koja je obezbijedila škola. Načinili smo prvi i najvažniji korak. Na redu je drugi, a onda i hod dugom stazom koju treba preći da se stigne do krajnjeg cilja: da kulturna dešavanja našoj djeci postanu svakodnevica, želja i potreba. Učenici škole „Jugoslavija“ sigurno će ići tim putem”, istakla je v.d. direktora ove škole Biljana Vukmanović.
NA IZLOŽBI SLIKA NASTAVNICE DANIJELE DROBNJAK
Direktorica je kazala da su prethodne sedmice svi učenici VIII razreda organizovano posjetili izložbu umjetničkih slika nastavnice likovne kulture i sugrađanke Danijele Drobnjak, postavljenu u gradskoj galeriji „Velimir A. Leković“, čime su joj dali podršku, doživjeli je u nekom drugačijem svjetlu i tako kročili u svijet umjetnosti na jedan poseban način.
“Sasvim sam sigurna da ćemo do kraja školske godine za svoje učenike organizovati najmanje još dvije posjete CNP-u ili nekom drugom pozorištu ili većem kulturnom dešavanju. Trebalo je vidjeti zadovoljstvo na licima djece nakon što je predstava završena. Svjetla su se upalila a glumci su ostali na bini i neposrednom komunikacijom tražili od djece da postavljaju pitanja u vezi sa predstavom. Sve pohvale za ovakav gest, koji je stvorio jednu novu, još tananiju nit povezanosti najmlađe publike i aktera predstave”, naglasila je direktorica Vukmanović, podsjećajući da je jedna učenica pitala: „Šta je vaš savjet, kako da današnje generacije pronađu svoje zrno mudrosti?“, na šta su glumci odgovorili da je potrebno „vratiti se prirodi, odrastati sa njom, u njoj, kao što je rastao vladika, željeti i umjeti iskazati svoje mišljenje, viđenje stvari, biti uporan, dosljedan, više razgovarati, vratiti se pravim vrijednostima”.
Pripremila: Lj. V.