
U biblioteci OŠ „Jugoslavija“ u Baru održan je drugi po redu Okrugli sto na temu „Sajber nasilje u osnovnoškolskom uzrastu: prevencija, podizanje svijesti i otklanjanje posljedica“, sa ciljem podizanja svijesti roditelja o opasnostima sajber nasilja na društvenim mrežama na djecu osnovnoškolskog uzrasta i realizacija preventivnih aktivnosti na lokalnom nivou.
Cilj skupa je bio ukazivati na problem i rješavati ga na lokalnom nivou, međuškolskom saradnjom i saradnjom sa nadležnim institucijama. Pored članova Tima za bezbjednost učenika, uprave i Pedagoško-psihološke službe OŠ „Jugoslavija“, sastanku su prisustvovali predstavnici osnovnih škola „Anto Đedović“, „Blažo Jokov Orlandić“, „Srbija“, „Mrkojevići“ i „Jovan Tomašević“ iz Virpazara, kao i načelnica Odsjeka za maloljetničku delikvenciju Centra bezbjednosti Bar Alma Hot, predstavnica Sekretarijata za mlade, sport i kulturu Opštine Bar Jelena Todorović i Savjetnica za mlade Opštine Bar Jadranka Perutović.
Profesorica informatike Nataša Medojević ukazala je na sve negativnosti i potencijalne opasnosti koje su prisutne na društvenim mrežama, ali i načine kako roditelji mogu da zaštite svoju djecu, dok je školski psiholog Milanka Radović ukazala na psihološki aspekt uticaja društvenih mreža na dijete i njegove posljedice, koje su posljednjih godina sve izraženije.
Alma Hot je primjerima sa kojima se srijeće u praksi ukazala na situacije u koje može da dođe svako dijete i roditelj. Ona je naglasila da je donja granica otvaranja profila na društvenim mrežama 16 godina (stariji maloljetnici), ali da je alarmantna činjenica da masovno djeca od 12 i 13 godina imaju profile na najpopularnijim mrežama instagram i fejsbuk, što ukazuje na to da se ozbiljno treba pozabaviti ovom činjenicom i ukazati roditeljima na ovu problematiku.
Na skupu je zaključeno da je u svim osnovnim školama potrebno organizovati okrugle stolove, da se okupi što veći broj roditelja sa ciljem ukazivanja na konkretne probleme kao i uključivanje lokalne zajednice u njihovo rješavanje.
Perutovićeva je istakla da je u izradi opštinska strategija za mlade za period 2019 – 2022. godina, čiji je cilj osmišljavanje aktivnosti za mlade u Baru kojima bi se kvalitetnije popunjavalo vrijeme i pažnja usmjeravala na korisne sadržaje.
Učesnici okruglog stola su predložili da se Ministarstvu prosvjete uputi inicijativa o regulisanju zakonskih i podzakonskih akata na nivou države, koji bi bili polazište školama da donesu, odnosno usaglase sopstvena unutrašnja akta/pravilnike koji bi regulisali upotrebu telefona u školama, odnosno zabranu zloupotrebe društvenih mreža maloljetnim licima.
„Osnovne škole se gotovo svakodnevno suočavaju sa problemima maloljetničkog sajber nasilja. Kada do problema dođe – roditelji se prvo obraćaju školi, iako škola, zakonski, nema obavezu niti nadležnosti djelovanja kada su u pitanju privatne stvari, a to su prvenstveno društvene mreže. Škola svakako ima obavezu edukacije učenika u vezi sa pametnim korišćenjem interneta, ali ne i rješavanja međusobnih sukoba kada do njih dođe putem društvenih mreža, što je ogromna razlika. Međutim, kako se nesuglasice među maloljetnicima zbog različitih aktivnosti na društvenim mrežama dešavaju upravo u školama, nameće se moralna obaveza u vidu društvene i institucionalne odgovornosti da, kao škola, djelujemo – od nastavnika i odjeljenskog starješine do uprave škole. Kako su prosvjetni radnici oduvijek savjesno i odgovorno pristupali djeci i svakom njihovom problemu, bez obzira na prirodu tog problema, tako je i u ovom slučaju. Međutim, pošto je domen društvenih mreža privatne prirode – nama je itekako potrebna pomoć i razumijevanje roditelja. Sami možemo vrlo malo, a problem je tu, među nama, svakodnevno i učestalo. Takođe, mišljenja smo da i nadležne institucije i Opština treba u kontinuitetu da budu uključeni u ovaj problem, jer ova djeca su naša briga i odgovornost je zajednička“, istakla je Vukmanović.
Do kraja ove školske godine OŠ „Jugoslavija“ organizovaće i treći okrugli sto, a u međuvremenu će sa Timom za bezbjednost učenika i zaštitu od nasilja i Učeničkog parlamenta organizovati i radionice za učenike ove škole, kojima će se ukazati na opasnosti sajber nasilja, njegovoj prisutnosti i načinima kako ga izbjeći i prevazići.
B. V.