Postupajući po savjetima i uputstvima Ministarstva prosvjete Crne Gore, u odjeljenju IV-a Osnovne škole „Ilija Kišić“ u Zelenici prvi čas u petak bio je posvećen temi „Prevencija vršnjačkog nasilja“.
Čas je započet tehnikom rada asocijacije. Učenici su na papirima ispisivali riječi koje ih asociraju na pojam nasilje: podsmijeh, ruganje, ignorisanje, tuča... Potom su ih glasno izgovarali. Putem plakata su se podsjetili na dva važna dječja prava koja su međusobno isprepletena i povezana ‒ pravo na život i pravo na zaštitu od nasilja.
Kroz tehniku rada „Za i protiv“ đaci su se izjasnili ZA uvažavanje, podršku, brigu, prihvatanje, a PROTIV ruganja, udaranja, snimanja vez dozvole itd. Upoznali su se sa oznakom „Stop nasilju“, a to je šaka ruke plavo obojena i ispružena ka gore, čime označava odbranu. Zato su svi na plavom papiru iscrtali svoju šaku, izrezali je i zalijepili na tabli uz poruku: „Stop nasilju! Zajedno smo jači da se tome odupremo.“
„U par minuta su saslušali priču o tipovima djece koja su podložna nasilju: siromašni, djeca sa tjelesnim nedostatkom, djeca oštećenog vida, uspješni učenici... Zato su u znak podrške istima na zidu učionice zalijepili plakate: 'Zaštiti se od nasilja. Otvori kišobran nenasilja. Ja sam jednako važan kao ti. Zauzimam se za sebe. Prestani, jer mi to smeta.' Kroz dva kratka video snimka učenici su uvidjeli koliko je važno imati podršku i kolika je snaga zajedništva. Čvrsto su obećali da će kao odjeljenjska zajednica nastaviti da funkcionišu u duhu drugarstva, tolerancije i solidarnosti“, naglašava učitelj Goran Drobnjak.
Čas je završen radionicom pod nazivom „Kako reagovati kada primijetiš nasilje?“. Kroz „Oluju ideja“, kao tehniku rada, učenici su oštroumno iznijeli niz efikasnih načina reakcije sprečavanja nasilja. Time su pokazali svijest o značaju dobrih međuljudskih odnosa kao preduslovu zajedničkog života.
N. N.