U Osnovnoj školi „Ilija Kišić“ iz Zelenike održan je sajam asistivne tehnologije i svečano otvoren asistivni kabinet.
„Cilj sajma bio je da se promoviše asistivna tehnologija, to jest njena primjena i izrada. Škola domaćin je bila organizator i jedini izlagač na sajmu. Asistivna sredstva koja su izrađena u našoj školi i industrijska pomagala napravljena su od materijala koji su u funkciji habilitacije i rehabilitacije psihomotornog statusa učenika i što uspješnijeg ovladavanja ciljevima školskog programa“, kaže direktorica Snežana Mirković.
Ona ističe da se, polazeći od činjenice da djeca sa smetnjama iz autističnog spektra najčešće imaju komunikacijske poteškoće, javila potreba da se prave materijali shodno učeničkim potrebama. Tako su nastale „bizy hand“ table, tihe knjige, slikovnice, puzle... i drugi komunikacijski materijali i sredstva koja omogućavaju da se lakše izraze misli, želje i potrebe.
„Asistivni materijal kojim škola trenutno raspolaže pospješuje supinaciju i pronaciju šake, abdukciju i adukciju ruku i šake, podstiče stabilizaciju vizuomotorne kontrole, utiče na razvijanje logičkog mišljenja i zaključivanja, pospješuje poboljšanje osnovnih matematičkih vještina, taktilno-perceptivne stimulacije, stabilizuje i produžava kvalitet pažnje, utiče na poboljšanje specifičnih vještina čitanja i pisanja, potpomaže bogaćenje rečeničkog fonda kao i ovladavanje svakodnevnim aktivnostima“, naglašava direktorica Mirković.
OŠ „Ilija Kišić“ u sklopu integrisanih odjeljenja, ima i senzornu sobu, tj. prostoriju koja pomaže stimulaciju čula sluha, vida, dodira i mirisa. Učenici sa poremećajem senzorne integracije mogu da istraže i razviju svoje senzorne vještine, da se relaksiraju i oslobode napetosti. Od ove školske godine imaju i motornu sobu. Ministarstvo sporta opremilo je prostoriju koja je dobijena indeksom inkluzivnosti, a koja služi za podsticaj i korekciju motoričkog razvoja, razvijanje koordinacije gornjih i donjih ekstremiteta, poboljšanje i stabilizaciju balansa, brzine, izdržljivosti, motornog planiranja i reagovanja, kao i jačanja muskulature čitavog tijela. Trim traka, sobni bicikl, nordijski bicikl, lopte za balans, balanseri, medicinske lopte i neklizajuće podloge dio su motornog mobilijara.
„U školi se intenzivno se radi na poboljšanju kvaliteta uslova i osavremenjivanja nastave kako u integrisanim odjeljenjima, tako i za učenike u inkluzivnom procesu. Rad u našoj školi prati stručni tim defektologa sa bogatim iskustvom, a otvaranjem asistivnog kabineta omogućena je intenzivnija saradnja sa svim vaspitno-obrazovnim institucijama i institucijama koje sprovode vaspitni program. Naš stručni kadar će kroz različite edukacije i druge oblike saradnje, a uz pomoć asistivnog materijala, podržati nastavnike i olakšati im rad, tj. pružiti praktična znanja koja su neophodna u radu sa djecom sa smetnjama u inkluzivnom procesu“, kaže Snežana Mirković, i zaključuje da će u ovoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi nastaviti da prate aktuelnosti u inkluzivnom obrazovanju i svakodnevno se usavršavati kako bi škola bila dobro i sigurno okruženje za sve učenike i po ,,mjeri djeteta“.
Lj. V.