Osnovna škola „Dušan Bojović“ u Župi Nikšićkoj je ugledna vaspitno-obrazovna ustanova koja ostvaruje zapažene rezultate u redovnoj nastavi i vannastavnim aktivnostima.
Prva škola u Župi Nikšićkoj počela je da radi 1871. godine u porti manastira Sv. Luke, a prvi učitelj je bio Gavrilo Saičić iz Vasojevića. Škola je dva puta prekidala rad: prvi put u vrijeme Veljeg rata 1876 – 1878. godine, kada je u zgradi škole bila otvorena bolnica za ranjenike i drugi put za vrijeme Drugog svjetskog rata, kada nije radila nijedna škola u Crnoj Gori.
Broj učenika do kraja Prvog svjetskog rata kretao se od nekoliko desetina do 150. Poslije Prvog svjetskog rata stalno se povećavao (oko 250 učenika), pa je manastirski prostor postao tijesan, te je 1925. godine izgrađena nova školska zgrada u centralnom dijelu Župe, najvećim dijelom doprinosom njenih mještana. U toj školskoj zgradi u narednom periodu do Drugog svjetskog rata radi od četiri do šest odjeljenja sa isto toliko učitelja. Broj učenika raste, pa su 1937/1938. godine otvorene tri nove škole u Carinama, Morakovu i na Zagradu.
Za vrijeme rata Italijani su spalili školsku zgradu u Miolju Polju, pa su 1944, poslije oslobođenja Nikšića, otvorene škole u Dučicama, Kutima i Vasiljevićima, kao i ranije postojeće škole u Carinama, Morakovu i na Zagradu.
Do 1947/1948. godine obnovljena je matična zgrada, pa su prestale sa radom škole u Dučicama, Kutima i Vasiljevićima. Tada se u obnovljenoj zgradi u Miolju Polju po prvi put otvara peti razred i škola prerasta u sedmogodišnju, odnosno, osmogodišnju osnovnu školu. Samim tim nastaje potreba za stručnijim nastavnim kadrom kojeg tada nije bilo dovoljno. U poratnom periodu brij učenika stalno raste.
Povodom Dana oslobođenja Nikšića 1959. godine škola u Miolju Polju dobija ime narodnog heroja Dušana Bojovića rodom iz Župe.
Zbog naraslog broja učenika i dosta lošeg stanja zgrade u Miolju Polju izgrađena je i useljena1963. godine nova školska zgrada u kojoj se i danas izvodi nastava.
Danas je nastava je organizovana u matičnoj školi i tri područne ustanove – Morakovo, Liverovići i Zagrad. Pohađa je 358 učenika, a u njoj je zaposlen 51 radnik.
Uslovi za rad su solidni. Informatički kabinet je opremljen računarima, takođe računare ima svaka kancelarija – direktor, pedagog, sekretar/računovođa, biblioteka, zbornica.
Biblioteka je odlično opremljena, što postojećim knjigama, što donacijama učenika, roditelja i mještana Župe Nikšićke, kao i MZ Župa Nikšićka. Fiskulturna sala raspolaže osnovnim rekvizitima za rad s djecom. Kabinetsku nastavu imaju informatika, matematika, biologija, hemija, fizika i muzičko vaspitanje.
„Nastava je stručno zastupljena, a stručnom osposobljavanju nastavnika pridajemo veliki značaj, o čemu svjedoče brojni seminari na kojima smo prisutni, što u organizaciji Zavoda za školstvo, što u organizaciji ostalih institucija. Inkluzivnoj nastavi se posvećuje velika pažnja i na visokom je nivou. Svakog učenika koji ide po POP - u, prati Tim za inkluziju“, kaže v. d. direktorica Vesna Mijušković.
VANNASTAVNE AKTIVNOSTI
Dosta pažnje poklanja se talentovanim učenicima. Uz redovnu nastavu, organizovane su i dodatna i dopunska nastava iz svih predmeta, u zavisnosti od potrebe učenika.
U školi rade brojne sekcije – bibliotekarska, informatička, matematička, fudbalska, literarno-recitatorska, hor, održivi razvoj, likovna sekcija, dramska sekcija, sekcija Crvenog krsta, plesna, recitatorska, košarkaška, ekološka, Young learners.
Zahvaljujući tome ni uspjesi ne izostaju. Učenici ostvaruju zapažene rezultate na takmičenjima, kako na lokalnom, tako i na Državnom nivou. Neka od njih na kojima su ostvareni zapaženi rezultati su: Državno takmičenje u atletici u okviru Specijalne Olimpijade Crne Gore i Nikšića, likovno-literarnog konkursa „Zajedno za budućnost Župe“, prvenstvo u UNIFIED (inkluzivnom) stonom tenisu, takmičenje u organizaciji Crvenog krsta, literarni i likovni, „Koliko znaš o EU?“, „Susreti mladih solfeđista“, Specijalna olimpijada − lokalno takmičenje u fudbalu, takmičenje srednje regije, Učešće na XI Festivalu dječijeg teatra u Baru sa predstavom „Da li će damojed da zavoli sladoled“, takmičenje recitatora „Obodsko slovo“, učešće na 16. Međunarodnom festivalu za djecu i mlade u Istočnom Sarajevu, takmičenje osnovnih škola iz Nikšića iz poznavanja prve pomoći, učešće na II smotri horova osnovnih škola, učešće na 46. Državnom takmičenju ekipa Crvenog krsta Crne Gore, učešće na literarnom konkursu „Fondacija Vukove zadužbine, učešće na Uličnoj trci, učešće na likovnom i literararnom konkursu povodom Dana drenjina, učešće na Međunarodnom programu Environment online (ENO) i još mnoga druga.
Dobrim rezultatima doprinosi i veoma dobra saradnja sa roditeljima i lokalnom zajednicom, kao i sa drugim institucijama.
TEŽNJA ZA INOVACIJAMA
Nastavnici su veoma zadovoljni uslovima rada u školi. To ih podstiče na entuzijazam i dodatne angažmane.
„Uslovi za rad su dosta dobri. Konkretno, za predmet koji predajem − Informatiku za koju je neophodna savremena tehnologija. Zahvaljujući donacijama, dotrajalu opremu zamjenili smo savremenijom i modernijom. Na taj način omogućeno je i učenicima u seoskoj školi da prate nastavu kao i njihovi vršnjaci u gradu. Njihova volja, interesovanje i ljubav prema ovom predmetu, prožimaju se kroz informatičku sekciju – kreiranje prezentacija, učešća na takmičenjima, kreiranje kvizova. Naši učenici osvajali su na takmičenjima zavidne rezultate, što je propraćeno i medijski. Na primjer, II mjesto na takmičenju ’Osvoji internet – surfuj pametno’, na Državnom nivou, takođe II mjesto na takmičenju Metrološkog zavoda, takođe na Državnom nivou. Rad u školi i njihovo interesovanje daju mi volju za inovacijama i edukativnim programima. Zahvaljujući našem entuzijamu i jakoj volji pohađamo i međunarodne seminare, čime se ime naše škole nalazi na listi istih“, ističe nastavnica informatike Tanja Bogetić.
NASTAVNICI PREPOZNAJU NAŠ TALENAT
„Veoma sam zadovoljna uslovima u školi. Naš rad i talenat prepoznaju naši nastavnici, ulažu u nas i trud i vrijeme, a mi im vraćamo tako što postižemo dobre rezultate na svim takmičenjima. Kabinet informatike nam omogućava korišćenje savremenih tehnologija, a rad sa nastavnicom informatike uvodi nas u svijet digitalizma, osposobljavanja da koristimo računar. Kroz literarnu sekciju iskazujemo svoju maštu, a kroz recitatorsku svoje oratorske sposobnosti. U sekciji Crvnog krsta učimo da budemo humani i pomažemo drugome, a kroz ostale časove i sekcije učimo kako stvarati, kako upotrijebiti svoje znanje, i što je najbitnije da budemo dobri ljudi“, ukazuje Katarina Lončar, talentovana učenica, koja osim odličnog uspjeha u školi osvaruje zapažene rezultate i na drugim takmičenjima.
Ova vaspitno-obrazovna ustanova obezbijedila je temeljni stepenik ka daljem obrazovanju nizu budućih profesora, inženjera, ekonomista, sudija, advokata, naučnika, diplomata, književnika, publicista, novinara, visokih oficira, zaslužnih sportista. Znatan broj njih postali su magistri nauka. Bivši đaci objavili su desetine knjiga iz oblasti nauke, stručnih publikacija, istoriografije, književnosti i veliki broj radova u listovima, časopisima i zbornicima. Nekolicina njih su članovi Udruženja književnika Crne Gore i Srbije, a dvojica i članovi Međunarodne slavenske akademije nauka i umjetnosti u Moskvi. U proteklih osamdesetak godina neki od njih su postali i doktori nauka i profesori univerziteta.
Lj. V.