OŠ „Braća Ribar“ u Nikšiću uključena je u projekat „Škole za 21. vijek“ koji realizuje British Council u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i Zavodom za školstvo.
U cilju njegove uspješne realizacije održana je trodnevna obuka nastavnika koja je imala za cilj razvijanje ključnih vještina od suštinskog značaja za obrazovanje, rad i život u 21. vijeku, kao što su vještine rješavanja problema i kritičkog mišljenja, digitalne vještine − kodiranje uz upotrebu Micro:bit uređaja.
Eduakciju su prošli Svetlana Nikolić (informatika), Ivana Radulović (matematika), Nada Trebješanin (razredna nastava), Branislav Radulović (fizičko vaspitanje), Milica Nikčević (muzička kultura) i Ana Komnenović (crnogorski-srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost).
Oni su nakon toga, kako im je savjetovano, pripremili različite aktivnosti.
Nastavnica Svetlana Nikolić organizovala je radionicu „Micro:bit u nastavi“ u okviru koje je, pored ostalog, prezentirala ovaj uređaj, njegovo povezivanje sa računarom, pravilno održavanje i vađenje micro:bita iz istog i objasnila prve korake u programiranju – MaceCode. Radionici je prisustvovalo sedam nastavnika.
Tim nastavnika koji je prošao obuku održao je radionicu o podučavanje kritičkom mišljenju i rješavanju problema za 23 nastavnika ove škole. Cilj je bio prenošenje iskustva obuke i upoznavanje sa novim metodama: rotirajući pregled, šest šešira i zelena alovka (za učitelje u nižim razredima).
Svetlana Nikolić održala je ogledni čas u VIII razredu na temu „Komunikacija nekad i sad/ Društvene mreže“. Učenici su učestvovali u brojnim aktivnostima koje su bile primjer podsticanja kritičkog mišljenja, rješavanja problema i digitalne pismenosti: odgovarali su na pitanja višeg reda, iznosili i argumentovali stavove, u rješavanju kviza koristili aplikaciju Plickers, crtali mapu uma (na kompjuteru) – na temu Za i protiv društvenih mreža.
Ogledni čas organizovla je nastavnica Ana Komnenović, takođe u VIII razredu, na temu „Glasam za ljubav – Grozdana Olujić“. Ideja bila da učenici, analiziraju roman, koriste nove metode – rotirajući pregled i šest šešira.
S. M.