OŠ „Braća Ribar“ iz Nikšića: KAD TALENTI NE MIRUJU

Tradicija je da učenici Osnovne škole „Braća Ribar“ iz Nikšića postižu zapažene rezultate u vannastavnim aktivnostima.

Literarna sekcija učenike motiviše za čitanje, pisanje i kreativno razmišljanje. Njeni članovi učestvuju na raznim konkursima, a prilikom obilježavanja značajnih datuma i organizovanja priredbi u Školi, sarađuju sa drugim sekcijama.

Ovogodišnja nagrada Fondacije Vukove zadužbine, za literarni rad na temu „Ruka ruku mije, obraz obadvije“, pripala je učenici ove škole Katarini Vukotić. Ona je osvojila i treće mjesto na konkursu za Međunarodni festival poezije za djecu i mlade koji je raspisao Forum teatar iz Istočnog Sarajeva.

Nagradu Crvenog krsta Nikšića, za osvojeno prvo mjesto za literarni rad na temu pomoći starim licima, osvojila je učenica Jovana Jovović.

Sara Perišić, iz VII razreda, osvojila je treće mjesto na literarnom konkursu „Mariji s ljubavlju“, u organizaciji Fondacije „Marija Kotri“.

U finalu Hippo takmičenja iz englekog  jezika školu će predstavljati učenici Milena Radulović, Janja Drašković i Ognjen Krivokapić. Inače, članovi sekcije „Ljubitelji engleskog jezika“ su aktivni, pa su na proslavi Međunarodnog dana mira i Evropskog dana jezika promovisali svoj rad. Učestvovali su i u radionici fotografije na engleskom jeziku, čiji je organizator bila Fondacija „Marija Kotri“.

Direktan plasman na takmičenje „Crna Gora u ritmu Evrope“, najveće muzičko takmičenje u zemlji za djecu osnovnih i srednih škola, ostvarile su učenice Mina Vukosavljević i Ana Gojković.Takmičenje je evrovizijskog tipa, a podržale su ga ambasade zemalja Evropske unije u Crnoj Gori.

Muške i ženske ekipe u košarci, rukometu i odbojci, takođe nižu uspjehe. Iako su ovogodišnje takmičenje završili kao četvri u regiji, njihovu igru karakteriše ono na čemu im mnoge ekipe zavide, a to su borbenost, požrtvovanost i drugarstvo.

Profesor Likovne kulture Vuk Nikolić kaže da je zanimljivo i da pruža zadovoljstvo raditi sa talentovanom djecom.

„Medjutim, smatram da bi jednostavnije bilo prepoznati talentovane đake kada bi ovog predmeta u rasporedu bilo više od jednog časa nedjeljno. Talentovani đaci imaju mnogo ideja za rješavanje bilo kog ponuđenog zadatka. Iznenađuju originalnim i neočekivanim rješenjima. Talenat je potencijal, a za napredak je neophodan rad i angažovanje, kako učenika, tako i nastavnika. Svaki talentovani učenik je različit, a  specifičnost likovne kulture je upravo u tome što tu različitost i specifičnost treba sačuvati. Redovna nastava pruža samo neke mogućnosti za razvoj darovitih učenika, zato su tu sekcije, a često i razgovor prije ili posle nastave. Rad u manjim grupama pruža mogućnost učenicima sličnih interesovanja da razmjenjuju iskustva, a nastavnicima da djeci ukažu potrebnu pažnju“, istakao je Nikolić.

„Literaturu koju koristimo, nastavio je on, čini široki spektar knjiga o istoriji umjetnosti, teoriji forme, primjeni različitih likovnih tehnika, anatomiji, perspektivi... Među onlajn izvorima, postoje mnogi korisni sajtovi kao napr. Tejt galerije i Britanskog muzeja, koji odgovaraju interesovanjima učenika, zanimljivi su i podsticajni, a često imaju i korisna uputstva za profesore. Internet je preplavljen i različitim kratkim filmovima koji vode učenika kroz određeni problem korak po korak. Ima tu dobrog i lošeg, a to treba iskoristiti da se kroz diskusiju, učenici navedu da kritički reaguju na ovakve sadržaje“.

Prema njegovim riječima, „uslovi za rad su adekvatni, a škola se trudi da nabavi ono što je potrebno. Đaci koji se ističu na redovnim časovima likovne kulture sa velikim entuzijazmom dolaze i na likovnu sekciju.  Dovoljnim podsticajem smatraju izložen rad na školskoj izložbi, učešće na javnom času, aplauz od vršnjaka iz razreda posle dobre prezentacije. Čini se da im je najdraža ta neformalna nagrada, priznanje koje dobiju od svojih drugara“.

Nikolić ističe i rad talentovanih učenika.

Likovni radovi Marije Zečević i Marije Božović krase zidove škole, a treba istaći njihov entuzijazam za učestvovanje na javnim likovnim časovima i konkursima, kao i trud da oplemenjivanjem školskih zidova sama ova ustanova postane prijatnije mjesto za boravak. Osim kroz crtež njih dvije su pokazale veliki talenat u slikanju kroz različite tehnike (tempere, akvarel, ulje). Treba napomenuti da je Marija Zečević u osmom razredu (školska 2016/17.) pod mentorstvom profesora Marinka Miškovića na likovnom konkursu u organizaciji Srednje likovne škole sa Cetinja Petar Lubarda osvojila nagradu Grand Prix na temu: „Cetinje jedna priča“. Ona je u devetom razredu na konkursu pod istom organizaciom na temu „Zajedno“ osvojila 3. mjesto. Obje učenice učestvovale su na javnom likovnom času u organizaciji Dječijeg saveza na temu: „Priroda, ljepota, zdravlje“, gdje su kao kapiteni svojih timova učestvovale u osvajanju: Marija Božović II, a Marija Zečević III mjesto.

Prošle školske godine rad učenice Monike Stević učestvovao je na inostranom konkursku u organizaciji „Plavalnog kluba Slovenske Konjice“ na temu „Šetnje pod morem“. Njen rad uvršten je medju 18 najboljih i dodjeljena joj je nagrada „Mali morski konjić“. Monika je i ove godine učestvovala na istom konkursu i sa velikim nestrpljenjem čeka objavu rezultata. Prošlogodišnji uspjeh probudio je u njoj takmičarski duh tako da je učestvovala sa radom na većini likovnih konkursa pristiglih na adresu ove škole.

 

Da i ova školska godina ne prodje bez uspijeha, za sada su se pobrinuli učenici 8. razreda Jovan Radulović i Vanja Damjanović, koji su na drugoj likovnoj koloniji u organizaciji OŠ „Milija Nikčević“ iz Nikšića na temu „Moj grad“ i osvojili treće mjesto. Na ovoj koloniji učestvovale su i učenice 9. razreda Milica Đurović i Ivona Mandić.

Treba pomenuti i učenike koji učestvuju u gotovo svim dešavanjima u vezi sa likovnom kulturom (konkursi, sređivanje škole, osmišljavanje školskih izložbi…), a to su: Vasilije Giljen IX-3, Milica Durović IX-1, Jovan Radulović VIII-3, koji pokazuju veliku zainteresovanost,  kako za različite likovne tehnike (slikanje, crtanje, vajanje…), tako i za istoriju umjetnosti.

Posebno treba pomenuti učenike: Matiju Koprivicu VII-2, Anju Bjanić VI-1, Ines Bulatović VI-1, Mariju Vujačić VI-2 i Nikolinu Vujović VI-3, koji pokazuju veliki potencijal i ljubav prema likovnoj umjetnosti, kao i entuzijazam za radom, ne samo na času i sekciji već  i u slobodno vrijeme. Od njih se očekuje da nastave stazom uspijeha koju su utabali njihovi prethodnici.

Nadamo se da ćemo u budućem radu biti još bolji i da ćemo se isticati po drugarstvu i povjerenju koje vlada među učenicima i njihovim nastavnicima, poručuju iz ove škole.

Priredila O. Đ.

Back to Top