OŠ „Blažo Jokov Orlandić“: JAVNI ČAS O ZNAČAJU PRIHVATANJA RAZLIČITOSTI

Članovi Učeničkog parlamenta OŠ „Blažo Jokov Orlandić“ priredili su sa logopedicom Milicom Perić i pedagogicom Tanjom Vujović javni čas u holu škole, povodom Svjetskog dana svjesnosti o autizmu. Učenici od šestog do devetog razreda imali su priliku da se informišu o ovom poremećaju koji je u porastu posljednje decenje u velikom broju zemalja.

Đaci Ines Muslić, Dimitrije Pavlović, Anida Bosović, Aleksa Knežević i Vasilije Šoškić govorili su na o autizmu i o značaju prihvatanja različitosti među vršnjacima.

„Često se za osobe s autizmom kaže kako su u svom svijetu. Međutim, one žive u istom svijetu kao i svi mi, samo ga doživljavaju na drugačiji način. Njihov svijet jeste malo drugačiji, ali je i plemenitiji od našeg“, kazao je Aleksa Knežević.

Njegova drugarica Ines Muslić naglasila je da je naša slika o autizmu nepotpuna, da ima dosta predrasuda, a jedna od njih jeste da osobe  s tim poremećajem ne mogu da se ostvare i uspiju u životu, što nije tačno.

„Da li ste ikada čuli za umjetnika koji precizno crta skice gradova a pri tom se oslanja samo na svoje pamćenje? Njegovo ime je Stiven Vilšir“ kazala je ona, i objasnila da je Vilšir, poslije vožnje helikopterom iznad Njujorka koja je trajala 45 minuta, na osnovu svog fotografskog pamćenja, nacrtao preciznu mapu Njujorka, a da nije izostavio nijedan objekat, kuće, ulice, itd.

Ovom prilikom o Vilširu je prikazan dokumentarni film.

„Različitosti jesu ono što nas obogaćuje, kao što je rekla Templ Grandin, najpoznatija žena s autizmom, po kojoj je snimljen film. Ovom svijetu su potrebni različiti umovi, svi oni imaju posebne sposobnosti i vještine koje neko drugi nema i tu različitost treba njegovati“, istakla je Anida Bosović.

Učenici su na kraju napisali poruke podrške osobama s autizmom, ubacili su to u specijalnu „kutiju podrške“ u plavom.

T. V.

Back to Top