
I treći klasifikacioni period u OŠ „Anto Đedović“ u Šušanju tradicionalno je protekao u znaku velikog broja vannastavnih aktivnosti, zahvaljujući entuzijazmu učenika i nastavnika, a uz podršku uprave i stručnih saradnika.
Daroviti đaci doprinijeli su da škola, kako ističu u ovoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi, bude pozornica gdje se njeguje dramsko stvaralaštvo, maštaonica u kojoj se poziva na kreativnost, atelje koji podstiče likovni izraz, književni klub gdje se uči o literarnom stvaralaštvu, istorijski kutak kroz koji se ide tragovima prošlosti, naučna laboratorija u kojoj se izvode eksperimenti, šahovski klub gdje se otkrivaju pravila ove drevne igre, eko kutak iz kojeg se šalju poruke o zaštiti prirode, zoološki vrt u kome se druži sa životinjama, sportski teren na kojem se razvijaju zdrav duh i tijelo, informatički studio u kojem nastaju video materijali na aktuelne teme, podstiče kritičko mišljenje i razvijaju digitalne kompetencije.
Učenici su bili u prilici da svoj talentat u vještine izraze tokom više aktivnosti upriličenih povodom obilježavanja značajnih datuma,
Učenik VII-1 Aleksandar Džolić (mentorka Milica Joksimović) učestvovao je u onlajn radionici koju je povodom Dana sigurnog interneta organizovalo Ministarstvo prosvjete u saradnji sa Volonterskim klubom Gimnazije „Slobodan Škerović“.
U obilježavanju Svjetskog dana rijeka učestvovalo je više sekcija. Eko sekcija je prezentacijima i crtežima poslala poruke kako da se zaštite rijeke − naše blago (mentorka Dragana Vukčević). Mladi fizičari su pripremili radove na temu obnovljivih i neobnovljivih izvora energije sa posebnim osvrtom na rijeke. Na ovu temu organizovana je i debata (mentor Vladimir Petrović). Učenici iz II-1 izvodili su eksperimente kojima je u fokusu bila voda (mentorka Vesna Čabarkapa).
U odeljenjima VI i VII razreda održan je povodom Svjetskog dana igre (Global School Play Day) ogledni čas „Matematika kroz igru“. Učenici su rješavali matematičke zadatke koji su bili zabavnog i edukativnog karaktera (mentor Nikola Dukić). Đaci su na časovima istorije kroz igrovne aktivnosti učili i istraživali o naučnicima koji su obilježili čovječanstvo (mentorka Dijana Božović). Učenici IV-3 su povodom ovog datuma podijelili uloge i glumili posjetu zoološkom vrtu, a nakon toga utiske pretvorili u riječi i crteže (mentorka Biljana Karać-Vukazić).
Škola se pridružila programu Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta povodom obilježavanja stogodišnjice smrti kralja Nikole I Petrovića Njegoša. Prvi čas u svim odjeljenjima, u obje smjene, bio je posvećen liku i djelu kralja Nikole I Petrovića Njegoša. Sve aktivnosti su usklađene sa uzrastom djece, a koordinatorka je bila profesorica istorije Dijana Božović.
Šahovska sekcija se intenzivno pripremala za turnir povodom Dana reciklaže, ali je takmičenje odloženo zbog epidemiloške situacije.
Bili su uspješni i talentovani sportisti u vanškolskim aktivnostima. Đorđe Stojanović (VIII-1) osvojio je zlatnu medalju na međunarodnom turniru „Tuzla Open“, a isto odličje pripalo je i Anabeli Mujovi (IX-2) na 63. Prvenstvu Crne Gore u krosu. Ovi učenici dobili su novčanu nagradu od NVU „Sportski talenat“ za dosadašnje sportske uspjehe.
RAD SA DAROVITIM UČENICIMA
Škola dosta pažnje posvećuje darovitim učenicima.
Kako ističe direktorica ove vaspitno-obrazovne ustanove Stanka Vukčević, rad sa talentovanim učenicima veoma je zahtjevan i traži posvećenost mentora.
U cilju unapređenja tog segmenta, nastavnici i direktorica pohađali su seminare: Uloga nastavnika u podršci darovitima, Rad sa darovitim učenicima u nastavi maternjeg jezika i književnosti, Izazov u radu sa darovitim učenicima. A neki nastavnici su pratili i serijal onlajn panela koje je na temu darovitih organizovala MENSA Srbija.
Škola je uključena u više aktuelnih projekata.
Svoj doprinos dali su u realizaciji projekta #UčiDoma koje je pokrenulo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta. Profesorica Dragana Vukčević snimila je serijal časova iz nastave biologije, a profesorica Ljiljana Milović snimila je sa učenicima IX razreda TV čas iz književnosti u okviru projekta „Škola 21.vijek“ (Konkurs TV čas) koji je pokrenuo Britanski savjet.
Škola je učestvovala u projektu SELFIE za samoevaluaciju škole u vezi sa upotrebom digitalne tehnologije za podučavanje i učenje. Anketne upitnike popunjavali su učenici, nastavnici, stručni saradnici i rukovodioci škole.
Prihvatili su i poziv da učestvuju u IPA projektu „Integracija stručnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore“ koji realizuju renomirani stručnjaci iz Crne Gore i regiona. Cilj projekta je da se poboljša kvalitet osnovnog i srednjeg obrazovanja kroz mehanizme integrisanja ključnih kompetencija u školsko učenje.
PREVENCIJA NASILJA
Prema riječima direktorice Vukčević, u okviru programa profesionalnog usavršavanja, fokus im je na prevenciji nasilja. U tom cilju ona je prisustvovala seminaru o prevenciji nasilja u školama, a zatim je za odjeljenjske starješine u čijim je odjeljenjima evidentirano najviše konfliktnih situacija organizovala obuku.
U školi je formiran tim za prevenciju nasilja koji kontiniranio radi. Nekoliko nastavnika je pratilo i onlajn vebinar „Vidljivo nasilje: Odnos prema ženama na internetu“ (organizator Institut za medije) i dvodnevni seminar „Tolerancija i različitost“ u organizaciji Centra za afirmaciju i razvoj mladih.
Pedagoška služba sprovela je anonimnu onlajn anketu sa učenicima o vršnjačkom nasilju. Cilj je bio da se dobiju podaci koji će biti polazište za dalje aktivnosti u sprječavanju pojave vršnjačkog nasilja u školi i van nje.
Članovi ovog kolektiva učestvovali su i na više skupova i seminara: Innovations in teaching (II međunarodna i VI nacionalna konferencija ELTAM-a), seminaru „Karijerna orijentacija u osnovnim i srednjim školama“, kao i obukama Timski rad i saradničko učenje i Saradnja roditelja sa školom.
NA IZLOŽBI „OBOJIMO SVIJET“
Povodom Međunarodnog dana boja, učenici drugog i trećeg razreda predstavili su svoje radove na Međunarodnoj izložbi dječijeg stvaralaštva u Nikšiću „Obojimo svijet“. To su Marija Džolić, Dina Muratović i Maša Makarova (II-1), kao i Denisa Illarinova, Milica Lečić, Platona Novikova, Olga Đonović i Mihaila Fomenka (III-3). Njihove mentorke su učiteljice Vesna Čabarkapa i Ljiljana Perović.
„Detaljnijom analizom zanimljivih radova, možemo da uočimo kako djeca u vidu vizuelne slagalice prave figuru. Oni su motivaciju našli u bajkama, povezujuċi misao i riječ, konstruktivno je pretvarajući u dječiju skulpturu. Zato su, ne slučajno, kao što je uočljivo na fotografijama, pravili zamkove, figure voćki i životinja. Na taj način djeca slikarskim i vajarskim pokretima stvaraju oblik i radost, osnovne pokretače stvaranja“, kaže učiteljica Perović.
Lj. V.
