OŠ „Anto Đedović“: RADIONICE POVODOM MEĐUNARODNOG DANA PISMENOSTI

Povodom Međunarodnog dana pismenosti, 8. septembra, nastavnica u OŠ „Anto Đedović“ u Baru Ljilja Milović održala je edukativne radionice.

Ona je u uvodnom dijelu prve radionice upoznala učenike sa ovim važnim datumom u međunarodnom kalendaru. Putem edukativnog panoa ukazano je na  istorijat Međunarodnog dana pismenosti i načine obilježavanja. Đaci su prethodno dobili istraživačke zadatke na temu pismenosti koje su predstavili tokom ove aktivnosti.

Glavni dio radionice započet je asocijacijama učenika na riječ pismenost. Svako je otkrivao šta za njega znače pojmovi (slova, čitanje, pisanje, lijepo  izražavanje, vještina pisanja priča i  pjesama...). Zatim su se prisjetili  vremena kada je počelo njihovo opismenjavanje i ko je sve učestvovao u tom važnom i procesu.

„Kroz diskusiju smo otkrili da je opismenjavanje važan i dugotrajan proces u kome nam svi pomažu i da započinje već u ranom periodu života. Zaključeno je da je pismenost proces koji traje i da svakodnevno treba raditi na ličnom opismenjavanju i učenju, ali i podsticati druge na to. Nakon što su upoznati sa informacijom da u Crnoj Gori još uvijek  ima nepismenih, učenici su navodili  svoje ideje kako bi oni motivisali te ljude da se opismene (organizovanje edukativnih centara za odrasle, volonterske akcije, promocije značaja opismenjavanja i sl..). A da za učenje i opismenjavanje nikada nije kasno, učenicima je kao primjer predstavljen pisac Marko Miljanov koji je u kasnijim godinama naučio da čita i piše, jer je shvatio vrijednost pismenosti“, kaže Ljilja Milović.

U drugom dijelu ove edukativne aktivnosti, đaci su otkrivali značaj pismenosti i obrazovanja u svakodnevnim životnim situacijama. Za to su im poslužili književni likovi iz domaće lektire.

Kroz  igru  memorije  učenici su imali zadatak da na osnovu asocijacija prepoznaju književne likove koji su u vezi sa učenjem i pismenošću. Cilj ove aktivnosti je  bio da učesnici kroz poruke koje im šalju književni likovi  shvate važnost obrazovanja u životu i da budu podstaknuti na učenje  i opismenjavanje.

„Đaci su pomoću metode ’brainstorming’ napravil listu odgovora na pitanje šta znači biti pismen u savremenom društvu, tj. koje sve vještine pismenost podrazumijeva. Oni su saznali da pismena osoba nije samo ona koja zna da čita, da piše, računa, već i da istraživački čita i razumije pročitano, da pravilno  piše i poznaje pravopis i jezička pravila, da zna lijepo da govori i pravilno se izražava, da ima vještinu pisanja teksta... Učenicima su objašnjeni i novi pojmovi: informatička pismenost i medijska pismenost i njihov značaj u savremenom svijetu i komunikaciji“, istakla je nastavnica Milović.

Tokom završnog  dijela (igra sa fleš karticama), učenici su podstaknuti da koriste digitalne alate i društvene mreže za potrebe učenja, a za primjer je  instagram stranica  „Sizifova pravopisna pravila “ gdje je  na šaljiv način  ilustrovan pravopis

Da podsjetimo, Međunarodni dan pismenosti utemeljen je u septembru 1965. godine na inicijativu organizacije Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO ), na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja u Teheranu, kako bi se jednom godišnje podsjetilo na značaj pismenosti u svijetu.

Lj. V.

Back to Top