OŠ „Anto Đedović“: PREZENTCIJE, DEBATE, EKOLOŠKE AKCIJE, TAKMIČENJA...

U OŠ „Anto Đedović“ u Šušanju april je tradicionalno protekao u znaku velikog broja vannastavnih aktivnosti kojima su obilježeni važni datumi u međunarodnom kalendaru, kao i učešću na takmičenjima na kojima su talentovani učenici ove škole postigli značajne rezultate.

Povodom Svjetskog dana planete Zemlje, članovi Aktiva razredne nastave  (Nataša Biberdžić, Merisa Muratović, Arnela Alković, Danijela Popović, Ljubica Milanović, Ljiljana Perović, Svetlana Perišić, Biljana Karać-Vukazić, Sanela Muratović i Jelena Stanišić) organizovali su više prigodnih aktivnosti.

Učenici II-1 održali su sa učiteljicom Vesnom Čabarkapa kreativnu eko-radionicu čiji je cilje očuvanje prirode i sprečavanje negativnih posljedica po životnu sredinu, Oni su poslali svoje poruke  putem crteža, recitacija, razgovarali su o promjeni ekološke svijesti kroz kratke edukativne priče. Najljepši poklon planeti je više vrsta ukrasnog cvijeća koje su posijali vrijedni đaci. 

Škola je učestvovala u akciji „Matirajmo otpad“ u saradnji sa Ministarstvom ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Opštinom Bar, kao i DOO Komunalne djelatnosti Bar. Riječ je o sportsko-ekološkom događaju − spoj šaha i zaštite životne sredine.

Tim povodom postavili su  „stanice za matiranje otpada“ na vidnom mjestu, a zasađene su i masline u školskom dvorištu u saradnji sa DOO Komunalne djelatnosti Bar.  Učestvovali su članovi  ekološke sekcije koju vodi profesorica biologije Dragana Vukčević. Planirano je da mladi ekolozi vode brigu o funkcionisanju pomenute stanice i svojim radom doprinesu  ljepšoj i čistijoj životnoj sredini.

Zbog epidemioloških mjera, planirana takmičenja u rješavanju šahovskih problema održana su tokom više dana u manjim grupama. Na različitim lokacijama takmičilo se oko 100 barske djece, različitih uzrasnih kategorija od I do IX razreda.

Koordinatorka projekta „Matirajmo otpad“,  predstavnica Ministarstva ekologije i uređenja prostora Branka Milašinović uručila  je ovoj školi  diplomu i priznanje za učešće u ovoj ekološkoj  manifestaciji i izuzetan doprinos ciljevima projekta,  a to su jačanje ekološke svijesti i razvijanje ljubavi prema šahu.

 

U ČAST KNJIGE

 

Članovi Aktiva društveno-jezičke grupe obilježili su  nizom prigodnih aktivnosti  Svjetski dan knjige i autorskih prava.

Profesorice crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Svetlana Knežević i Danijela Boljević sprovele su, u saradnji sa učenicima, anketu o najomiljenijim lektirama. Đaci su putem prezentacija upoznati sa značajem obilježavanja ovog datuma. Organizovana je debata na temu „Mogu li knjige promijeniti svijet“, kao i radionice na teme: „Budi glavni lik“ (VI razred) i „Dođi u moju priču“ (VIII razred).

Profesorice engleskog jezika Marija Đuričić, Lidija Ivanković i Danijela Đuranović upoznale  su putem prezentacija učenike sa značajem čitanja kao jednom od osnovnih vještina u učenju stranih jezika. Organizovale su i debatu na temu „Omiljena knjiga“.

Preko inserta iz filma „Pinocchio“, koji je snimljen po istoimenom djelu, profesorica italijanskog jezika Sanja Šarac upoznala je učenike sa tom bajkom. Na osnovu odgledanog inserta iz filma, učenici su crtali stripove. Pripremili su i prezentacije o biografijama poznatih italijanskih pisaca i o njihovim najvažnijim djelima.

Učenici IX razreda su, uz podršku profesorice istorije Dijane Božović, odabrali po jedan umjetnički tekst sa temom koja se obrađuje iz istorije i predstavili ga na kreativan način.

U holu škole postavljena je izložba učeničkih radova.

U okviru razredne nastave Dan knjige obilježen je realizacijom kreativne radionice „Pinokio“ u II-1, a u okviru projekta „Učimo da učimo“ – razvoj ključnih kompetencija. Realizatorka je profesorica Ljiljana Milović u saradnji sa profesoricom razredne nastava Vesnom Čabarkapa i profesoricom engleskog i italijanskog jezika Lidijom Ivanković. Sve aktivnosti dio su manifestacije „Noć knjige 2021“ koja se svake godine tradicionalno obilježava širom Crne Gore  povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava. Ovogodišnja tema je „Ljekovita moć knjige“ ,

Učenici ove škole bili su uključeni i u manifestaciju „Dani Dragana Radulovića“, koja je organizovana povodom 70 godina rođenja ovoj istaknutog pisca.

 

U PROJEKTU  „DRUŽE MOJ EVROPSKI“

 

Talentovani učenici ove škole nastavili su da ređaju uspjehe. Anđelija Đurković, učenica VII razreda je među šest nagrađenih autora video zapisa na konkursu koji je u okviru projekta „Druže moj evropski“ organizovao Generalni sekretarijat Vlade je, a u okviru projekta EU4ME, koji finansira EU. Đaci su svojim radovima pokazali zašto su oni već dio Evrope, kao i koje vrijednosti dijele sa svojim vršnjacima iz zemalja EU.

Pod sloganom „Druže moj evropski“, a  po scenariju Dijane Božović, profesorice istorije, snimljen je spot u prostorijama škole, te na još nekoliko gradskih lokacija u kojem su učestvovali  učenici VIII-2. Spot je snimljen u želji da se  promovišu prave vrijednosti među djecom, jednakost u svakom smislu te riječi.

U projektu je kroz video poruku o evropskim vrijednostima učestvovala i Vinka Zec, učenica VII-1.  

Učenice ove škole Vinka Zec i i Anđelija Đurković bile su uspješne na takmičenju za najbolje literarne radove učenika osnovnih škola u organizaciji Niškog kreativnog studija i Internet časopisa za podsticanje dječjeg stvaralaštva „Tabla“. Na ovogodišnji konkurs učestvovao je 131 rad. Vinka Zec (literarni rad „Dan kraj bolesnika“) dijeli prvo mjesto, a Anđelija Đurković (literarni rad „Dan kraj bolesnika“) drugo. Njihova menotoka je Svetlana Knežević.

Literarni radovi sa ovogodišnjeg konkursa će biti predstavljeni u internet časopisu za podsticanje dječijeg stvaralaštva „Tabla“ , kao i u Zborniku radova koji će izaći u elektronskom obliku.

 

PROFESIONALNO USAVRŠAVANJE

 

Nastavljeno je profesionalno usavršavanje nastavnika. Profesori Rodoljub Pikula, Milica Joksimović i Nikola Dukić pohađali su, u organizaciji Britanskog savjeta, tromjesečnu CLIL (Content and Language Integrated Learning) obuku iz engleskog jezika.

Profesorica Vesna Čabarkapa učestvovala je u radionici „Medijski opismenjeni predavači − preduslov za kvalitetno obrazovanje zumera i generacije alfa“, koju je organizovao Fakultet političkih nauka u saradnji sa Agencijom za elektronske medije u okviru projekta „Medijska i informacijska pismenost u funkciji razvoja kritičkog mišljenja i zagovaranja mladih“. Ona je takođe završila onlajn obuku za finski model obrazovanja, koju je organizovao Institut za moderno obrazovanje Beograd,  Savremena osnovna škola i gimnazija i New Nordic School.

Profesorica Ljiljana Milović učestvovala je na onlajn konferenciji za digitalno obrazovanje 2021. Skup je imao međunarodni karakter, a organizova ga je  Centar za obrazovne tehnologije na Zapadnom Balkanu u saradnji sa Ministarstvom prosvete, nauke   i tehnološkog razvoja, Zavodom za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, Zavodom za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, Timom za socijalno smanjenje siromaštva i Fondacijom Petlja.

Profesorica Milović učestvovala je i na panel diskusiji „Djeca u svijetu medijskih čuda“ u Gimnaziji „Slobodan Škerović“ u Podgorici.   

Članovi kolektiva ove škole dali su doprinos istraživanju „Mitovi i realnost lica sa invaliditetom“ koje je u sklopu projekta „Pravo na život bez diskriminacije“ realizovala NVU Djeca Crne Gore.

Lj. V.

Back to Top