Povodom Njegoševog dana, praznika kulture, u OŠ „Anto Đedović“ u Baru tokom ovoga mjeseca časovi iz crnogorskog ‒ srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti starijih razreda posvećeni su toj temi. Nastavne jedinice iz predmetnog programa povezane su u cjelinu, a za podlogu imaju Njegoša kao inspiraciju. Učenici su imali istraživački zadatak da pomoću KWL tabela otkriju što više podataka iz biografije ovog velikana.
Najviše interesovanja izazvao je kviz o Njegošu „U dobru je lako dobar biti, na muci se poznaju junaci“ u kojem su učestvovali učenici VI-3 odjeljenja. Ova edukativna aktivnost buhvatila je širok spektar tema uključujući istoriju, geografiju, biologiju, matematiku, muzičku kulturu, likovnu umjetnost, strane jezike, kao i NTC pitanja, arhaizme i izreke. Književna podloga bila su djela iz predmetnog programa Crnogorski ‒ srpski, bosanski, hrvatski jezik i književnost ‒ „Lovćen“ Ljubomira Nenadovića i „Biljarda“ Aleksandra Ivanovića.
Kako kaže organizatorka kviza profesorica Ljiljana MIlović, učenici su pokazali izuzetnu zainteresovanost za lik i djelo Petra II Petrovića Njegoša što je potvrdilo i njihovo znanje tokom ovog takmičenja, te da su dobro snašli u pitalicama, skrivalicama, frazeologizmima… Ona je naglasila da je ova aktivnost bila prilika da đaci uče, koristeći znanja iz drugih predmeta, povezuju razne teme iz predmetnog programa, te da je cilj kviza da se korelacijom postigne funkcionalno znanje. Kvizu o Njegošu prisustvovala je pomoćnica direktora Ivana Mrvaljević.
Prema riječima profesorice Milović, i u drugim odjeljenjima starijih razreda časovi iz CSBH-a jezika i književnosti tematski su bili posvećeni Njegošu u skladu sa predmetnim programom.
U VII-1 učenici su nakon istraživanja, usvajali pojam biografije i njene elemente. Gledali su odlomak „Vojvoda Draško u Mlecima“ iz filma „Gorski vijenac“, a najljepše pismo koje su učenici pisali Njegošu odabrano je za učešće na literarnom konkursu „Njegoš – vječna luča“ koji je organizovala OŠ „Njegoš“ na Cetinju.
Funkcionalne stilove učenici VIII-4 usvajali su kroz stvaranje različitih tekstova o Njegošu. Podijeljeni u timovima (novinari, književnici, administrativni radnici, vršnjaci, naučnici ) stvarali su nove tekstove pomoću različitih funkcionalnih stilova. Lirski odlomak iz „Gorskog vijenca“ ‒ „San Vuka Mandušića“, slušali su u interpretaciji poznatog glumca Lazara Ristovskog, a nakon toga, tragom crnogorskih običaja učestvovali, diskutovali na tu temu.
Nakon istraživanja Njegoševe biografije, đaci IX-3 odjeljenja imali su zadatak da je preoblikuju u autobiografiju glumeći Njegošev lik. U tome im je pomogao putopis „Pisma iz Italije“ Ljubomira Nenadovića i čitanje odlomaka o susretu slavnog putopisca sa Njegošem. U završnici su slušali i analizirali odlomak iz „Gorskog vijenca “monolog vladike Danila i izdvajali citate koji su nosioci poruka.
Ove edukativne aktivnosti, ne samo da su obogatile znanja učenika, već su dodatno osnažile svijet o značaju Njegoša u crnogorskoj kulturi.
Lj. V.