OŠ „Anto Đedović“: INOVATIVNI PRISTUP U NASTAVI PRIRODE

Učenici V-1 Osnovne škole „Anto Đedović“ iz Bara učili su na času Prirode o nacionalnim parkovima Crne Gore kroz STEM pristup, tj. kroz povećan fokus na nauku, tehnologiju, inženjerstvo i matematiku. Čas je realizovala profesorica razredne nastave Vesna Čabarkapa.

Prema njenim riječima, učenici su upoznali floru i faunu ovih područja, kao i kulturno-istorijske spomenike. Fokus je bio na zaštićenim vrstama i objektima, kao i na ljepotama prirode i na podizanju svijesti o važnosti odgovornog odnosa prema prirodi.

„Učenje je zasnovano na istraživačkim projektima. Učenici su imali zadatke da istraže činjenice o nacionalnim parkovima Crne Gore.  Rješavali su problem, a naglasak je bio na grupnom radu. Djeca su sačinila spisak poznatih biljnih i žvotinjskih vrsta i prikupila fotografije. U istraživačkim procesima ostvarili su saradnju sa lokalnom i širom zajednicom. Inovativne vještine i vještine razmišljanja učenici su pokazali u programiranju i robotici. Kreirli su liniju koda u programu Mind+ i liniju koda u programu WeDo. Osmislili su funkcionalnog robota iz seta WeDo i koristili robota Maqueen. Zapravo, to su vještine 21. vijeka, kritičko razmišljanje, komunikacijske vještine, kreativnost, rješavanje problema, saradnja, globalna svijest, društvena odgovornost“, kaže profesorica Čabarkapa. 

Ona dodaje da su se učenici oprobali u raznim ulogama. Bili su vodiči, biolozi, geografi, šumari, nadzornici, putopisci... Poveli su robota u obilazak nacionalnih parkova koji je putovanju robot nailazio na prepreke, zapravo identifikovao je uz pomoć senzora endemične biljne i životinjske vrste koje su učenici imali zadatak da vrate u zaštićena područja.

Profesorica Čabarkapa ocjenjuje da su đaci bili izuzetni u radu na nijemoj karti, mapiranju. Koristili su računarsku opremu, mobilne telefone za aplikaciju Skeniranje, geografske karte, informatore i brošure o NP, kao i edukativni materijal sa sajta Nacionalni parkovi Crne Gore. 

„Cilj ovakvog učenja je da učenici budu svjesni ljepote i značaja očuvanja prirode i da su podstaknuti da razmišljaju o rješavanju globalnih ciljeva čineći male korake“, zaključuje ona.

Lj. V.

                                    

 

Back to Top