OŠ „Anto Đedović“: IGRA I POKRET KAO PODSTICAJ UČENJU

U OŠ „Anto Đedović“ u Baru obilježen je Svjetski dan igre. Na časovima Crnogorskog ‒ srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti i izborne nastave povezane su igrovne aktivnosti i  teme iz predmetnog programa.

Učenici VI-3 proveli su jedan školski čas u učionici koja je pretvorena igraonicu, maštaonicu, mislionicu i družionicu. Ova kreativna aktivnost spojila je igranje i nastavu, omogućavajući djeci da uživaju u omiljenim igrama poput klikera, stonog tenisa, monopola, domina, šaha, obruča, te igara „Ne ljuti se čovječe“ i memorije.

Prema riječima Ljiljane Milović, realizatorke ovih aktivnosti, naredni čas održan je na edukativnom poligonu u školskom dvorištu.

„Na svakom njegovom polju, nazvali smo ih bubamara, školica-skakaonica,  zmijica-azbučnica,  pužić-slovo ,  lavirint i točak boja – nazivi  grupa) učenike su  čekali kreativni NTC zadaci: skrivene riječi, mozgalice, zagonetke, ukrštenica, paralelne asocijacije, NTC rebus, asocijacije, zagonetna pitanja, NTC šifre... Djeca su se odlično snašla u rješavaju ovih izazova, a usput su obnovili likove iz lektire, proste, izvedene i složene riječi, pravili porodicu riječi, razlikovali deminutive i augmentative, prepoznavali padeže, komparaciju pridjeva i ostale teme. Za učenike sa drugog govornog područja pripremljena je aktivnost ʼJunaci naših slovaʼ gdje su na slikovnom rječniku pronalazili zadate riječi i spajali ih“, navodi ona.

Za đake VII-1 organizovana je igra „Dan –noć“ koja pomogla u obnavljanju znanja o promjenljivim i nepromjenljivim riječima, kao i o prelaznim i neprelaznim glagolima.  Istovremeno su vježbali koordinaciju pokreta i koncentraciju.

Učenici VIII-4 su, koristeći samo jednu loptu, provjeravali šta znaju o glagolskim oblicima i koliko brzo razmišljaju. To su pokazali i u rješavanju „Zagonetnih priča“ Uroša Petrovića (preporučene predmetnim programom) gdje su kroz problemske situacije pokušavali da dođu do odgovora.

Učenici IX razreda koju pohađaju izborni predmet Medijska pismenost učestvovali su u školskom dvorištu u pravljenju lanca znanja. Oni su, na osnovu kartica koje su prethodno izvukli, tražili odgovarajući pojam, razmjenjujući materijal sa drugim učesnicima (tehnika „kartice za propitivanje“). Na kraju su od dobijenih rieči sastavili rječnik medijske pismenosti.

Kroz učešće u projektu ʼGlobal Play Schoolʼ uspješno smo implementirli znanje sa seminara ʼNTC sistem učenja – razvoj ukupnih sposobnosti djetetaʼ koji je ove godine organizovalo Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija“, kazala je Ljiljana Milović.

Svjetski dan igre obilježava se sa ciljem da inspiriše na igru i pokret kao značajni podsticaj u procesu učenja.

Lj. V.

 

Back to Top