OŠ „Anto Đedović“ u Šušanju radi već deset godina u novoj školskoj zgradi. Inače, od osnivanja, 1980. godine, do 2008. nastava je realizovana u montažnom objektu. Nakon njegovog rušenja tri i po godine bili su podstanari u Srednjoj poljoprivrednoj školi (sadašnjoj Srednjoj stručnoj školi ) i OŠ „Jugoslavija“.
Nova školska zgrada ima 6.000 metara kvadratnih i može da primi preko 1.000 učenika. Moderno je opremljena, posebno kabineti i fiskulturna sala, školska biblioteka, zbornica… Posjeduje podno grijanje u skladu sa standardima energetske efikasnosti, video nadzor, veliko uređeno školsko dvorište, parking za bicikla. Takođe je prilagođena licima sa invaliditetom (prilaz školi, lift, toalet…).
Savremeni uslovi unaprijedili su rad ove vaspitno-obrazovne ustanove u svim segmentima.
„Škola je digitalizovana zahvaljujući donacijama TIKE, Rotari kluba i drugih saradnika i stvoreni su uslovi za rad prema principima savremene škole. To je doprinijelo da bude uključena u najaktuelnije projekte u oblasti obrazovanja. Na osnovu vrlo zahtjevnih kriterijuma među prvima je odabrana za projekat ’Škole 21. vijek’. U okviru ovog regionalnog programa podrške za razvoj kapaciteta osnovnih škola, koji su pokrenuli British Council i Ministarstvo prosvjete, formiran je u školi Microbit: klub, a naši predstavnici učestvovali su na nacionalnom takmičenju u programiranju. Škola je i dio SEECEL projekta (Centar za preduzetničko učenje Jugoistočne Evrope), zatim Skype projekta (učenje engleskog jezika uz pomoć savremenih tehnologija − među pet odabranih škola Crne Gore), kao i međunarodnog TIMSS projekta (istraživački projekat u obrazovanju sa ciljem praćenja postignuća učenika u matematici i prirodnim naukama). Uključena je u PIRLS (međunarodno ispitivanje razvoja čitalačke pismenost), IKCES (Implementacija ključnih kompetencija u obrazovni sistem Crne Gore), UNICEF-ov projekat ’Unapređivanje kvaliteta i inkluzivnosti obrazovanja u digitalnom obrazovanju’, Eko-škole i druge“, kazala je za Radio Bar direktorica Stanka Vukčević.
Ona je istakla da su dobri uslovi za rad motivisali nastavnike da realizuju veliki broj oglednih, uglednih i javnih časova. Neki od njih izabrani su za snimanje obrazovnih serijala kao što su „Škole za 21.vijek“, IKCES (ključne kompetencije), a pojedini scenariji su kao primjeri dobre prakse publikovani u stručnim časopisima. Profesorice ove škole snimale su časove za platformu „Uči doma“.
STRUČNO USAVRŠAVANJE
Sve to pratila je edukacija zaposlenih.
„U školi se već duži niz godina realizuje program stručnog usavršavanja, tj. profesionalni razvoj nastavnika, a sve sa ciljem unapređenja kvaliteta nastave. Zaposleni učestvuju na raznim seminarima, edukacijama, konferencijama. Nakon toga stečena znanja i vještine implementiraju kroz realizaciju uglednih, oglednih i javnih časova i kroz projekte. Škola ih podržava i obezbjeđuje im sve potrebne uslove (digitalnu opremu, internet, literaturu i drugi materijal i nastavna sredstva)“, rekla je Vukčević.
Ona je dodala da je osam nastavnika dobilo više zvanje koje dodjeljuje Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta i skoro svi su ga stekli upravo tokom rada u novoj školskoj zgradi.
„Nagradu iz Fonda za kvalitet i talente dobilo je devet profesora naše škole, neki čak i po tri puta. U kolektivu su i tri profesorice koje su završile obuku za trenere Zavoda za školstvo, a troje kolega je prošlo CLIL obuku za izvođenje dijela nastave na engleskom jeziku. Nekoliko profesora je učestvovalo u reviziji predmetnih programa, a dali su stručni doprinos i kao članovi žirija na raznim takmičenjima, od opštinskih do međunarodnih“, naglasila je Vukčević.
PODSTICANJE TALENTOVANIH UČENIKA
Nijesu izostali ni rezultati u vannastavnim aktivnostima.
„Posebno smo ponosni na naše učenike kojima su dobri uslovi u školi pomogli da više razvijaju svoje talente i kompetencije. Uz podršku mentora, vrijedno rade i osvajaju mnoga priznanja. Za samo deset godina rada u novoj školskoj zgradi, uspjeli su da donesu sedam medalja sa Državnog takmičenja u znanju iz italijanskog jezika i biologije (jednu za prvo, dvije za drugo i četiri za treće mjesto). Među dobitnicima Fonda za kvalitet i talente je 11 đaka, a četiri učenika dobila su stipendije za talentovane učenike Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta. Tri đaka su uspješni sportisti. Oni su dobitnici stipendije „Rastemo zajedno“ koja se dodjeljuje najtalentovanijim učenicima osnovnih škola u Crnoj Gori u oblasti nauke, umjetnosti i sporta. U okviru „Programa podrške talentovanim učenicima“ na kraju školske godine proslavljamo uspjehe nagrađenih đaka, a poseban prijem organizujemo za dobitnike diplome ’Luča’, kada proglašavamo i đaka generacije. Najbolji zaslužuju posebnu pažnju i podršku“, kaže direktorica.
Prema njenim riječima, dosta se radi i na promociji ove vaspitno-obrazovne ustanove. U tome ima pomažu list „Zlatna obala“, sajt škole, kao i učenički sajt „Knjiga mašte“, te Ljetopis i albumi škole. Afirmaciji škole dosta doprinosi Učenički parlament, ali i dobra saradnja sa medijima.
Vukčević je ukazala na timski rad sa lokalnom zajednicom sa kojom realizuju više projekata, ali i sa i širom zajednicom zajednicom (Opština Bar, kulturne institucije, Crveni krst, Dom zdravlja, Centar bezbjednosti, škole, vrtići, ekološke organizacije, sportski klubovi…). Posebno je istakla uspješnu saradnju sa roditeljima koja se ostvaruje kroz „Otvorena vrata škole“ i redovne roditeljske sastanke. Kako je rekla, u novoj školskoj zgradi stekli su se uslovi za uključivanje roditelja u sva važna dešavanja u školi (časove, projekte, bazare, manifestacije, organizaciju ekskurzije i sl.…).
Dobri uslovi za rad, a prije svega digitalizacija, omogućili da uspješno realizuju onlajn nastavu.
Da se u ovoj školi uspješno radi potvrđuje i čijenica da je tokom tri posjete Nadzorne službe Zavoda za školstvo, njen rad ocijenjen najboljom ocjenom (veoma uspješno). Istu ocjenu dobio je i segment „upravljanje i rukovođenje školom“.
Pripremila: Lj. V.
Izvor: barinfo.me