Vrijednu donaciju, koju čini 15 laptop računara, uručili su Osnovnoj školi „Anto Đedović“ iz Bara Međunarodni klub žena Crne Gore – International Women’s Club of Montenegro (IWCM) i predstavništvo UNHCR-a u Crnoj Gori. Donacija je uslijedila nakon prvog sastanka predstavnica škole i dvije institucije u avgustu prošle godine, a tokom kojeg je bilo riječi o izazovima sa kojima se barska škola suočava pri realizaciji časova iz informatike i tehnike. Novih 15 računara biće dovoljni za opremanje nove učionice, čime će u značajnoj mjeri biti unaprijeđeni uslovi rada nastavnika i podignut nivo kvaliteta časova, kao i stepen digitalnih komptencija đaka. Takođe, sa novim računarima časovi informatike i tehnike biće realizovani u punom kapacitetu za sve učenike. Novi radni prostor biće namijenjen i za održavanje časova robotike i ostalih sekcija škole.
Svečanoj dodjeli donacije, koja je upriličena u prostorijama OŠ „Anto Đedović“ prisustvovale su članice IWCM dr Bilge Kalkavan, Marina Bouchardy i Elena Sekulović, predstavnice UNHCR-a Nina Šćepanović i Teodora Lađić, pomoćnica direktora Osnovne škole „Anto Đedović“ Ivana Mrvaljević i pedagoškinja škole Vlatka Gažević – Marković.
Kalkavan je istakla da se i u avgustu prošle godine, prilikom prve posjete, uvjerila u kvalitetan rad nastavnog osoblja ove barske škole i brojne uspjehe učenika.
„Nadamo se da će ova donacija doprinijeti djeci i nastavnicima u daljem obrazovnom procesu. Uvijek smo tu za vas, da u skladu sa svojim mogućnostima, pomognemo. U eri smo digitalizacije i radujemo se kada možemo da podržimo djecu u njihovom digitalnom napretku, a naša dužnost je da pomažemo našu djecu. Zaista cijenimo vaše napore u podizanju nivoa kvaliteta nastave. Vaša škola je primjer koji treba da slijede ostale škole u Crnoj Gori‟, kazala je ona.
Direktor Osnovne škole „Anto Đedović“ Miloš Pantović izrazio je zadovoljstvo što su IWCM i UNHCR imali sluha za potrebe škole i istakao da je ova obrazovno-vaspitna ustanova prepoznata i po činjenici da je pohađa veliki broj djece stranih državljana.
„Drago mi je što su naši donatori uvidjeli našu inkluzivnost i kvalitetan rad sa djecom. Nama je ova donacija od velikog značaja za bolju organizaciju nastave i podizanje kvaliteta nastave na veći nivo. Zbog naglog porasta broja đaka, škola proširuje svoje kapacitete i za to nam je potrebna podrška raznih institucija i saradnika kako bi svi učenici dobili kvalitetno obrazovanje‟, kazao je on.
Šćepanović je iskazala zadovoljstvo što su, kao organizacija, prepoznali i identifikovali ovu školu i posredovali prilikom donacije.
Profesorica književnosti u OŠ „Anto Đedović“, koordinatorka projekta Ljiljana Milović zahvalila se gostima na vrijednoj digitalnoj opremi.
„Posebno mi je zadovoljstvo što je tragom mog rada donacija došla u ovu školu i što su organizacije koje nam danas borave u posjeti prepoznale našu školu kao nekoga ko zaslužuje ovu vrijednu donaciju“, kazala je ona.
Rukovoditeljka informatičkog i robotičkog kluba, prof. informatike i ITC koordinatorka Milica Jovanović podsjetila je da je, zajedno sa koordinatorkom projekta, profesoricom književnosti Ljiljanom Milović, na prethodnom sastanku iznijela problem škole kada je o realizaciji časova riječ iz predmeta informatika sa tehnikom.
„Tada smo istakle da naša škola bilježi izuzetan rast u broju učenika, da ono što je prije bilo dovoljno, više nije, i da djeca ispaštaju jer pravimo rotaciju jednom sedmično – jedan čas imamo u kabinetu, a drugi u običnoj učionici. Na fondu časova od 34, to je značajno uticalo na pad u digitalnim kompetencijama kod naših učenika. U prethodnih 4-5 godina broj novih učenika porastao je za oko 250. Statistički, oko 30 odsto naših učenika su strani državljani. Škola raste, a takav trend očekujemo i u budućnosti, tako da smo svoje kapacitete morali da proširimo i u digitalnom pogledu. U avgustu smo predstavili projekat koji je bio veoma obiman i podrazumijevao je novu opremu u postojećoj učionici i novi kabinet, kom smo se nadali, i ja sa zadovoljstvom danas mogu da zaključim da su svi naši problemi riješeni. Od ponedeljka, kada je u informatika u pitanju, nastava može da se realizuje stoprocentno“, kazala je Jovanović i dodala da mora da iskaže posebnu zahvalnost donatorima naročito imajući u vidu da je u međuvremenu računarsku opremu obezbijedilo i nadležno ministarstvo za sve škole u Crnoj Gori.
„Potreba za novom učionicom, uprkos opremi obezbijeđenoj od strane Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i dalje je postojala, jer se ista odnosila na stari kabinet. Bez vas, naš problem ne bi bio riješen“, istakla je Jovanović.
Učenici OŠ „Anto Đedović“ prepoznati su ne samo po uspjesima iz oblasti informatike, već i robotike i to na međunarodnom nivou.
„Imamo timove koji godinama osvajaju medalje na državnim takmičenjima, ali i osvajače svjetskih zlata na prvenstvima iz robotike. Želimo da nova učionica bude namijenjena kako za informatiku, tako i robotiku i sve druge vannastavne aktivnosti, koje su vezane za digitalne kompetencije. Zaista želimo da znanje naših učenika dovedemo na visok nivo. Motivacija postoji, imamo ideja, a sada imamo i načina“, poručila je Jovanović.
Rukovoditeljka informatičkog i robotičkog kluba, prof. informatike Vahida Međedović, istakla je da će se ovom donacijom značajno unaprijediti uslovi rada, posebno u nastavi informatike sa tehnikom, ali i digitalne kompetencije učenika, radovi kluba robotike i ostalih sekcija koji funkcionišu u sklopu škole.
Pedagoškinja Vlatka Gažević-Marković zahvalila je u ime škole i učenika.
„Kao pedagog, fokus stavljam na to da su naši učenici srećni i zadovoljni kada dođu u školu, a ovim vašim gestom vi ste doprinijeli tom osjećaju“, rekla je ona.
U sklopu muzičkog programa, a povodom donacije i obilježavanja 15. marta, Evropskog dana muzike u školama, u holu škole muzički intermeco održali su učenici škole, predvođeni profesoricom muzičke kulture Radmilom Otašević.
Nakon mini-koncerta kamernog orkestra blok flauta škole, solističke dionice izveli su Nikita Šabalin, Gleb Gaziev, Arsenij Argirov, Alisa Sosnovskaia i Božana Raičević.
U novoopremljenoj učionici goste su dočekali učenici, članovi Kluba robotike, osvajači priznanja na međunarodnim i svjetskim prvenstvima… U prijatnom razgovoru đaci i profesorica razredne nastave Vesna Čabarkapa u budućoj novoj učionici razgovarali su sa predstavnicama IWCM i UNHCR-a o dosadašnjim uspjesima učenika, adaptaciji stranih državljana.
Direktor škole uručio je gošćama zahvalnice i prigodne poklone.
Izvor Primorski.me