U odjeljenju V-1 u OŠ “Anto Đedović” u Šušanju, profesorica razredne nastave Vesna Čabarkapa i nastavnica muzičke kulture Radmila Otašević realizovale su javni čas o crnogorskoj narodnoj nošnji. Času su prisustvovali roditelji učenika, i guslar Gorčin Slović, direktorica Stanka Vukčević, pedagoškinja Vlatka Gažević i bibliotekarka Ljilja Milović.
Čas je otpočeo tradicionalnom pjesmom „Soko leti iz Budve grada“. Učenici su pjevali uz instrumentalnu pratnju nastavnice Otašević. Pjesma je iz predmetnog programa Muzičke kulture za južnu regiju Crne Gore.
Nakon toga đaci su iznosili pojedinosti o crnogorskoj narodnoj nošnji, uz praktičnu prezentaciju koju im je omogućio KUD ,,Sv. Jovan Vladimir ”, koji je školi ustupio nekoliko crnogorskih narodnih nošnji. Neke djelove stare nošnje donijela je i učenica Ivona Milić, dok je kompletnu mrkovsku žensku nošnju ustupila porodica Pelinković iz Mrkojevića, koja je u stvari jadranski tip nošnje.
Učenik Jagoš Bulatović predstavio je crnogorsku kapu. On je citirao riječi koje je vladika Njegoš rekao, skinuvši kapu nakon posljednje pričesti: ,,O veliki samostvoritelju, pomogni jadnome, no junačkom crnogorskom narodu, sačuvaj ga u slozi i viteškom poštenju“.
Organizovan je i kviz o crnogorskoj narodnoj nošnji, u kojem su učestvovali svi prisutni.
Zahvaljujući guslaru Sloviću, čuo se i zvuk ovog tradicionalnog instrumenta, uz oduševljenje prisutnih. O karakteristikama gusala govorila je nastavnica Rada Otašević, a učenica Željana Đoković je dodala još pojedinosti o ovom instrumentu.
A da bi tradicija bila u cjelosti dočarana, đaci i njihovi roditelji pripremili su raznovrsna tradicionalna crnogorska jela. Na trpezi su bili: domaći hljeb, tespište, baklava, kadaif, priganice, kačamak, pite zeljanice, patišpanj, kuglice od suvih smokava, projice sa porim lukom…
U završnom dijelu časa grupa učenika predstavila se tradicionalnom crnogorskom igrom “Oj đevojko đe si ruže brala”, a učenica Marija Iljina uspješnim crtanjem crnogorske narodne nošnje.
Kako kaže profesorica Čabarkapa, cilj časa bio je očuvanje kulturne tradicije, raznolikosti i identiteta. Ovaj projekat predstavlja “most” između škole, roditelja, mjesne zajednice i lokalne zajednice.
V. Č.