OŠ “Anto Đedović”, Bar: OKTOBAR U ZNAKU BROJNIH AKTIVNOSTI

Učenici i nastavnici OŠ „Anto Đedović“ u Baru radni oktobar započeli su početkom tog mjeseca obilježavanjem Dječije nedjelje pod sloganom ,,Neka odrastanje bude dječija igra“. Manifestacija je započela ukazivanjem na obavezu poštovanja Konvencije o pravima djeteta. U okviru Dječije nedjelje obilježen je Svjetski dan učitelja. Učenici od V do IX razreda su se oprobali u ulozi nastavnika kroz aktivnost ,,Učenika kao nastavnik”.

Učenici prvog razreda su u prostorijama škole priredili maskenbal.  

Organizovana su i međuodjeljenska takmičenja za učenike od VI do IX razreda u sportske vještine u košarci, fudbalu i odbojci. Da su vješti sportisti i da uživaju u igri pokazali su i najmlađi, učenici prvog razreda.

Realizovana je likovna radionica za učenike od I do V razreda, a literarna radionica za đake od IV do IX razreda, na temu ,,Neka odrastanje bude dječija igra”.

Učenički parlament škole realizovao je radionicu ,,Sukob”, u okviru projekta ,,Prevencija konfliktnih situacija”.

Obilježen je i prijem prvaka u Dječiji savez. Tom prilikom prvacima su uručeni pokloni od AD “Port of Adria”.

U obilježavanju „Dječije nedjelje“ učestvovali su svi učenici,nastavnici,stručni saradnici, uprava škole, a koordinator programa je vaspitačica Sandra Žižić, specijalista predškolskog vaspitanja.

Četvrti  internacionalni sajam knjiga posjetila je prof. Ljiljana Milović u okviru godišnjeg plana rada i praćenja aktuelnih kulturnih dešavanja.

Polumaturska ekskurzija za učenike IX razreda realizovana je od 9. do 13. oktobra sa odjeljenjskim starješinama Lidijom Ivanković i Danijelom Đuranović.  Ekskurzija je osmišljena zajedno sa učenicima i nastavnicima iz OŠ „Mirko Srzentić“ iz Petrovca  sa kojom postoji dugogodišnja uspješna saradnja.

Akcija „Čep za osmijeh“ koja je humanitarnog karaktera nastavljena je i u ovoj školskoj godini. Učestvuju svi zainteresovani učenici i nastavnici, a koordinator je Zdravka Đuranović, prof. razredne nastave.

Međunarodni dan  mentalnog zdravlja 10. oktobar obilježen je radionicom na temu „Emocije u sukobu“ u kojoj su učestvovali članovi Učeničkog parlamenta. Ovu aktivnost  realizovale su  prof. Ljiljana Milović i pedagoškinja Vlatka Gažević-Marković (u okviru projekta Prevencija konfliktnih situacija).

Istraživanje u vezi sa prevencijom vršnjačkog nasilja realizovano je u školi 10.10. u odjeljenju VI-2, a u organizaciji predstavnika „Juventasa“ i Udruženja Roditelji. Anketne listiće popunjavali su učenici, roditelji i nastavnici, a predstavnik „Juventasa“ dr Jovan Dašić realizovao je ovo istraživanje.

Istog dana održano je savjetovanje na temu „Korupcija u obrazovanju“. Realizator je Zavod za školstvo, a savjetovanje je organizovano u okviru pregovaračkih poglavlja 23 i 24 u pristupu Crne Gore Evropskoj uniji. Savjetovanje je održano u Srednjoj mješovitoj školi „Danilo Kiš“ u Budvi, a predstavnici naše škole su bili članovi Đačkog parlamenta Balša Đoković (VII-1), Anđela Ašćerić (VII-1) i Miloš Nišavić (VII-2) u pratnji prof. Ivane Mrvaljević, koja je jedan od koordinatora Đačkog parlamenta. Sljedeći koraci koje treba preduzeti povodom ovog pitanja jeste da se u školi posveti pažnja ovoj temi kroz upoznavanje Nastavničkog vijeća, Savjeta roditelja, Đačkog parlamenta i svih učenika prikazivanjem prezentacija i organizovanjem tematskih izložbi, javnih predavanja i sl.

Povodom obilježavanja XVIII nedjelje italijanskog jezika u svijetu .Ambasada Republike Italije, u saradnji sa Ministarstvom prosvjete Crne Gore realizovala je radionicu “Upotreba kompjutera i interneta u nastavi italijanskog jezika kao stranog jezika” za nastavnike italijanskog jezika. Predstavnica naše škole bila je prof. Ivana Mrvaljević. Radionica je realizovana u prostorijama Ministarstva prosvjete. Istog dana je i dodijeljena donacija Ambasade Italije svim osnovnim i srednjim školama u Crnoj Gori u kojima se izučava italijanski jezik, a u pitanju je softver “Progetto italiano junior 1-2” za osnovne škole i “Progetto italiano 1-2” za srednje škole.

Po preporuci  Ministarstva prosvjete i Kancelarije za borbu protiv trgovine ljudima obilježen je Evropski dan borbe protiv trgovine ljudima - 18.oktobar. Tog dana prvi  školski čas  posvećen je toj temi u cilju da se kroz razgovor o ovoj temi razvija svijest kod djece i mladih o važnosti prevencije trgovine ljudima.

Sastanak direktora škola južne regije sa ministrom prosvjete Damirom Šehovićem i radnom grupom održan je 22. oktobra u Ministarstvu prosvjete. Povod okupljanja je produženje roka za Konkurs za telentovane (učenike i nastavnike) i pojašnjenje propozicija konkursa, a OŠ „Anto Đedović“ predstavljala je direktorica Stanka Vukčević.

Saradnja sa roditeljima uspješno je realizovana kroz redovne mjesečne konsultacije u okviru „Otvorenih dana škole“. Na roditeljskom sastanku VII razreda roditeljima učenika ovog odjeljenja  je prezentovan program ,,Vještine za adolescenciju“ namijenjen  učenicima uzrasta od 10 do 15 godina, a njegov cilj je prevencija zloupotrebe psihoaktivnih supstanci, razvijanje vještina za donošenje odluka i rješavanje konflikata. Ovaj projekat sprovodi Kancelarija Ujedinjenih nacija za borbu protiv droga i kriminala (UNODC) u saradnji sa Lions Klub Internacional fondacijom. Roditelje su  sa ovim projektom upoznale Dragana Vukčević, prof.biologije i Vlatka Gažević-Marković, pedagoškinja. One su sa roditeljima učenika podijelile informacije sa nedavne edukacije na ovu temu i dogovorili o realizaciji ovog projekta u školi.

Učenica Hristina Krgović (VIII-1) koja je na literarnom konkursu „Crna Gora moja domovina“ osvojila prošle školske godine 1 mjesto nagrađena je i izletom na Tjentište. Ona je sa mentorkom Danijelom Boljević, prof. išla na izlet zajedno sa ostalim nagrađenim učenicima i nastavnicima iz Crne Gore, a u organizaciji Saveza udruženja boraca NOR-a i antifašista Crne Gore.

U okviru rada Lokalnog učeničkog paralamenta, u školi je sprovedena anketa za istraživački projekat „Moj heroj“, u kojoj je učestvovalo 29 učenika VIII/IX razreda, a koordinator je Jakša Fatić (IX-2), predstavnik škole u Lokalnom učeničkom parlamentu.

U okviru Godišnjeg plana rada škole i saradnje sa lokalnom zajednicom na nenastavni radni dan 26.oktobra održan je jesenji kros na kom su se takmičili  učenici I-IX razreda. Za najbolje koji su  osvojili I, II i III mjesto uprava škole obezbijedila je diplome. Koordinator ove sportske aktivnosti bio je Miloš Pantović, prof. fizičkog vaspitanja u saradnji sa odjeljenjskim starješinama i drugim nastavnicima.

 

PODRŠKA TALENTIMA

U OŠ „Anto Đedović“ je u okviru Programa podrške talentovanim učenicima realizovano niz aktivnosti.

XVIII NEDJELJA ITALIJANSKOG JEZIKA U SVIJETU; Od 15.do 21.oktobra obiljena je  XVIII nedjelja italijanskog jezika u svijetu. Povodom ovog značajnog datuma sedam učenica iz osmog i devetog razreda naše škole (Tijana Nikolić, Milica Perišić, Natalija Vlaović, Hristina Krgović, Helena Krgović, Lejla Grbović i Jadyn Buxton) su sa prof.italijanskog jezika Ivanom Mrvaljević i uz podršku prof.Dragane Vukčević 18.10.2018. posjetili Filološki fakultet u Nikšiću. U Nikšiću je tog dana realizovan susret studenata i učenika koji je organizovan u saradnji Studijskog programa za italijanski jezik i književnost sa Udruženjem nastavnika italijanskog jezika Crne Gore. Ovom prilikom studenti specijalističkih studija održali su tri prezentacije s ciljem upoznavanja đaka osnovnih i srednjih škola sa posebnostima italijanske kulture (hrana, praznici, sport ), dok su đaci JU Srednje stručne škole Cetinje pokazali svoje znanje o Italiji i istakli značaj učenja stranih jezika. Susret je uljepšao Luka Bajović, učenik šestog razreda OŠ „Braća Labudović“ (Nikšić), izvođenjem kompozicije „Mamma Maria“. Ovo je druga saradnja studenata i učenika, jer prošle godine radovi učenika krasili su hol Filološkog fakulteta povodom XVII nedjelje italijanskog jezika u svijetu.

      Istog dana (18.10.2018.)učenice su sa pomenutim profesoricama posjetile i izložbu „DOVE IL SÌ SUONA – Viaggio attraverso la lingua italiana“ –„Putovanje kroz italijanski jezik“ u Galeriji „Centar“ u Podgorici. Izložbu o istoriji italijanskog jezika organizovala je Ambasada Italije u saradnji sa Ministarstvom Kulture Crne Gore, Ministarstvom prosvjete Crne Gore i Sekretarijatom za kulturu i sport Glavnog grada povodom XVIII Nedjelje italijanskog jezika.

 

KONKURS ZA DODJELU NAGRADA IZ FONDA ZA KVALITETE I TALENTE ; Na osnovu člana 17 stav 3 Pravilnika o kriterijumima, načinu i postupku raspodjele sredstava za unapređenje kvaliteta nastave i talente („Službeni list CG“, br. 12/18), Ministarstvo prosvjete raspisalo je javni konkurs za dodjelu  nagrada učenicima za postignute rezultate u školskoj 2017/2018. Godini i to 200 nagrada od čega:

– 94 nagrade za učenike VI, VII, VIII i IX razreda osnovne škole;
– 90 nagrada za učenike srednje škole;
– 16 nagrada za učenike umjetničkih škola.

Učenici naše škole prijavili su se za učešće,a škola im je dala podršku u tome .

SPISAK UČENIKA KOJIMA JE ŠKOLA DALA PODRŠKU U APLICIRANJU

ZA JAVNI KONKURS ZA DODJELU NAGRADE UČENIKU (za šk.2018/19.)

Redni  broj

Prezime i ime

Razred

1.

Stojanović Đorđe

VI-1

2.

Radosavović Kristina

VI-2

3.

Pronin Stefan

VI-2

4.

Đoković Balša

VII-1

5.

Kočan Arijana

VII-1

6.

Mujovi Anabela

VII-2

7.

Softić Halid

VIII-1

8.

Krgović Hristina

VIII-1

9

Kuzmanović Ognjen

VI-1

10.

Bahović Amina

I razred Gimnazije

11.

Kornjuhina Anja

I razred Gimnazije

12.

Pavlović Marija

I razred Gimnazije

13.

Kočan Arijan

III razred Gimnazije

 

 

K O N K U R S ZA DODJELU STIPENDIJA TALENTOVANIM UČENICIMA

ZA ŠKOLSKU 2018/2019. GODINU; Na osnovu člana 133 Opšteg zakona o obrazovanju i vaspitanju (»Službeni list RCG«, br. 64/02, 31/05, 49/07 i »Službeni list CG«, br. 45/10, 45/11, 39/13, 44/13 i 47/17) i člana 3 stav 1 Pravilnika o bližim kriterijumima i uslovima za dodjelu stipendija talentovanim učenicima osnovnih i srednjih škola (»Službeni list CG«, br. 41/12 i 39/15), Ministarstvo prosvjete raspisalo je konkurs za dodjelu stipendija talentovanim učenicima.Ministarstvo prosvjete će, u skladu sa ovim konkursom, dodijeliti 185 stipendija talentovanim učenicima osnovnih i srednjih škola, od čega:

  • 20 učenicima osnovnih škola, koji prvi put konkurišu za stipendiju;
  • 40 učenicima osnovnih škola, koji produžavaju pravo na stipendiju;
  • 30 učenicima srednjih škola, koji prvi put konkurišu za stipendiju;
  • 60 učenicima srednjih škola, koji produžavaju pravo na stipendiju; i
  • 35 učenicima srednjih škola koji se obrazuju za obrazovni profil za deficitarnu kvalifikaciju.

 

SPISAK UČENIKA KOJIMA JE ŠKOLA DALA PODRŠKU U APLICIRANJU

ZA DODJELU STIPENDIJA TALENTOVANIM UČENICIMA (za šk.2018/19.)

Redni  broj

Prezime i ime

Razred

Napomena

1.

Milić Ivona

V-1

odličan uspjeh i nagrade  u muzičkoj školi

(po prepooruci odjeljenjskog  starješine Vesne Čabarkape).

 

U okviru Programa podrške talentima  prati se i  rad učenika u vanškolskim aktivnostima (muzika,ples,sport).

 

Izdvajamo uspjehe Kristine Radosavović(VI-2) prvaka Balkana  i Ognjena Kuzmanovića (VI-1)-višestrukog  prvaka Crne Gore .Oni su na svečanosti  posvećenoj kulturi i sportistima,a povodom 18 godina rada galerije i 10 godina od osnivanja Džiju džica kluba „Mornar“ u Galeriji Vega dobili poklon slike sa posebnim posvetama. Mladim takmičarima iz pomenutog kluba poklone je uručila  vlasnica galerije Jovanka-Ljubenko Matunović čestitajući im izuzetan uspjeh i istaknute sportske rezultate.

Ostali uspješni sportisti naše škole:    

  • Anabela Mujovi.VII-2 (atletika,AK Sanja)

 

  • Đorđe Stojanović,VI-1 (karate,KK Bar)
  • Nađa Knežević,II-1 (karate,KK Bar)
  • Teodor Pronin,III-2 (džiju džica ,JJK Mornar)
  • Stefan Pronin,VI-2 (džiju džica, JJK Mornar).

            Škola je dala podršku i nastavnicima koji su aplicirali za nagradni konkurs  za nastavnike koji je raspisalo Ministartstvo prosvjete.

            

 

Podaci su iz školskog “Ljetopisa

Back to Top