Novootvorena Kancelarija za projekte na UCG: BENEFITI UNIVERZITETA OD UČEŠĆA U RAZNIM PROGRAMIMA SU VELIKI

Veliki broj projekata i intenzivirana internacionalizacija Univerziteta Crne Gore (UCG) uslovili su formiranje Kancelarije za projekte u toj državnoj visokoobrazovnoj ustanovi. Rukovodilac ove kancelarije dr Srna Sudar navodi da se trenutno aktivno realizuje više od 50 projekata na Univerzitetu koji se finansiraju iz međunarodnih fondova Erasmus+, Horizon 2020 ili Horison Europe, INTERREG/IPA, pored bilateralnih projekata.

„Kancelarija prvenstveno ima cilj da razvija projektne ideje od opšteg/multidisciplinarnog interesa za jačanje kapaciteta UCG, ali i od opšteg društvenog interesa, usklađenog sa politikama Evropske unije, pogotovo kada je riječ o projektima koji adresiraju teme, kao što su očuvanje životne sredine, jačanje kadrovskih kapaciteta u svim oblastima, jačanje privrede i slično“, objašnjava ona.

Samo od marta ove godine, UCG je podnio 35 projekata na različite međunardone pozive, od INTERREG/IPA, preko Erasmus+ do Horizon i drugih nacionalnih, regionalnih i međunarodnih poziva. Ova Kancelarija  predstavlja i sistemski pristup privlačenju i povlačenju fondova za sprovođenje projekata, pružajući ekspertizu, savjete i tehničku podršku organizacionim jedinicama.

Najveći uspjeh Univerziteta u pogledu dobijenih projekata u ovoj godini je što je dobio ove godine prvi koordinatorski projekat u okviru programa Horizon Europe, na  konkursu za finansiranje Twinning projekata na području Zapadnog Balkana. Riječ je o projektu  „Crnogorski centar za podvodne senzorske mreže”, koji finansira Evropska unija, a na kojem je UCG koordinator. Projekat će povećati istraživačke i inovacione kapacitete Univerziteta, u oblasti podvodnih senzorskih mreža.

Takođe, UCG je postao HUB za naučno preduzetništvo u okviru EURAXESS mreže. Time će se pružiti dodatna podrška istraživačima početnicima i prepoznatim istraživačima (R1 i R2) da svoje naučne i istraživačke kapacitete ukrste sa privredom, kao i da se ojača komercijalizacija istraživanja, pospiješi i utemelji budući ekonomski i održiv razvoj na bazi naučnih dostignuća i istraživanja.

Univerzitet Crne Gore je kao partner u projektu učestvovao u izradi i osmišljavanju Scientific Entrepreneurship Digital toolkita,  zajedno sa šest ostalih EURAXESS centara iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Kipra, Estonije, Luksemburga i Izraela. Ovaj set alata je namijenjen mladim istraživačima koji žele da uđu u svijet startap preduzetništva.

Sudar kaže da se u narednom periodu očekuje se otvaranje poziva za Horizon Europe Twinning projekte, a u tom cilju organizovana je i radionica za osoblje UCG.

„Biće raspisan i konkurs za Erasmus+ Capacity Building projekte. S tim u vezi, osoblje Kancelarije za projekte je pripremilo Priručnik za administrativno upravljanje projektima (za Erasmus+ CBHE projekte izabrane u okviru Poziva do 2021. godine), koji se nalazi na stranici Kancelarije sa pripadajućim i odgovarajućim prilozima, sa ciljem da pruži praktične informacije i smjernice za efikasniju pripremu i realizaciju Erasmus+ CBHE projekata”, navela je ona.

Na pitanje koje organizacine jedinice UCG prednjače kada je riječ o projektnim aktivnostima dr Sudar kaže: „Međunarodni pozivi su bazirani na određenim tematskim specifičnostima što povlači i zahtijeva određene eskpertize i samim tim utiče i na učešće pojedinih organizacionih jedinica na pozive.

U proteklom periodu organizacione jedinice, kao što su Mašinski fakultet, Pomorski fakultet, Institit za biologiju mora, Ekonomski fakultet su bile vrlo aktivne, ali se mora naglasiti da je centralni nivo Univerziteta, sa jačanjem i širenjem stručnog kadra, kao i proaktivnošću, kojem su značajno doprinijeli prorektor za internacionalizaciju prof. dr Sanja Peković i sadašnje osoblje Kancelarije za projekte, značajno podigli nivo učešća i podnošenja projektnih predloga, pa samim tim od aktuelnih 49 projekata, najveći broj, njih 13, se  sprovodi i/ili koordinira  sa nivoa Rektorata”.

Prema njenim riječima, benefiti Univerzitet od učešća u projektima su veliki. „UCG prvenstveno podstiče razvoj svojih kapaciteta, osnažuje saradnju sa ostalim naučnoistraživačkim institucijama iz zemlje i inostranstva, što doprinosi ugledu same institucije, ali i većoj internacionalizaciji, vidljivosti i boljem pozicioniranju u Evropskom prostoru visokog obrazovanja i Evropskom istraživačkom prostoru. Takođe, zahvaljujući dostupnim fondovima UCG i njegove jedinice, imaju priliku i da pribave dodatna finansijska sredstva i tako modernizuju opremu neophodnu za rad i istraživanje, ali i da realizuju određena istraživanja, za koja nažalost ne postoje sredstva predviđena budžetom.

Pored umrežavanja sa partnerima, na nacionalnom, regionalnom i internacionalnom nivou, na stavlja ona, Kancelarija distribuira relevantne informacije o dostupnim fondovima i pozivima za podnošenje projektnih ideja ostalim univerzitetskim jedinicama i zainteresovanim pojedincima.

„Osoblje Kancelarije, pored aktivnosti i obaveza vezanih za pripremu i sprovođenje projekata, ima dodatne uloge od važnosti za umreževanje i širenje informacija od značaja za dalji razvoj naučnoistraživaćke djelatnosti na Univerzitetu. Među njima su predstavljanje UCG ili Crne Gore u prestižnim međunarodnim organizacijama, kao što su EU Joint Research Center (JRC), European Open Science Cloud (EOSC), Programski odbor za istraživačke infrastrukture u okvirnom programu Horizont Evropa za istraživanje i inovacije, OpenAIRE Skupština, EURAXESS Centar i EURAXESS HUB, a za naučno preduzetništvo i Women in Stem”, zaključuje Sudar.

O. Đ.  

 

Back to Top