OŠ „Štampar Makarije“ u Podgorici počela je da radi prije skoro tri decenije (1994. godine). Školska zgrada je projektovana za mnogo manje učenika nego što ih sada ima. Na početku ju je pohađao 751 đak a danas 1.685. Kako uspijevate da organizujete nastavu?
Položaj naše škole takav je da ka njoj gravitira veliki broj stanovnika Podgorice. Tokom godina izgrađena su i nova naselja, što nije praćeno i izgradnjom dovoljnog broja novih škola, tako da smo došli do sadašnjeg broja učenika. Vjerujemo i nadamo se da je veliko interesovanje za upis u OŠ „Štampar Makarije“ uzrokovano dijelom i zbog kvaliteta našeg rada i dobre osnove koju djeca stiču i za dalje školovanje i uopšte za život. Nastava je organizovana po smjenama, kojih trenutno ima pet. Naravno da bismo i mi voljeli da su kapaciteti veći i naše i drugih škola, ali mislimo da to ne utiče na kvalitet našeg rada.
U koliko su odjeljenja đaci raspoređeni i da li je njihov broj u odjeljenju u skladu sa pedagoškim standardima?
Đaci su raspoređeni u 67 odjeljenja, a broj učenika u njima varira, kako unutar jednog razreda, tako i od razreda do razreda, i kreće se od 25 do 30 učenika u odjeljenju. To je na nivou drugih škola koje su sa sličnim položajem i u velikim naseljima. Nadamo se da će se ta situacija poboljšavati dinamikom kojom se i u drugim sferama života podiže kvalitet.
Ove godine počela je da radi novoizgrađena škola „Novka Ubović“. Ipak, dosta učenika se opredijelilo da ostane u vašoj obrazovno-vaspitnoj ustanovi. Kako to komentarište?
Teško je zasigurno i precizno odrediti razloge kojima su se rukovodili i učenici i njihovi roditelji prilikom izbora u kojoj školi će nastaviti školovanje. Ima tu sigurno ulogu i navika i vezanost za drugove i nastavnike. Neki su, opet, izabrali da pređu u novu školu. Vidjećemo kako će biti sa generacijama koje dolaze.
Za kvalitetnu nastavu potrebni su dobro opremljeni kabineti. Kakva je situacija u OŠ „Štampar Makarije“?
Kao škola trudimo sa da stalno radimo na poboljšanju uslova rada i učenja. U tome dobijamo podršku od Ministarstva prosvjete. Takođe, razvijamo saradnju i sa drugim institucijama, domaćim i stranim. Nedavno smo, na primjer, uz pomoć i donaciju Ambasade NR Kine rekonstruisali rasvjetu i u svim kabinetima ugradili novu i savremenu opremu, kao što su projektori, projekciono platno, laptopovi i televizori.
Uprkos velikom broja đaka u školi organizujete puno vannastavnih aktivnosti. Koje su najvažnije?
Broj đaka, kad su u pitanju vannastavne aktivnosti, zapravo je prednost u našem slučaju, jer se tu javlja mnogo ideja i prilika za kreativnost, druženje i sveukupni razvoj mladih ličnosti. Naši učenici aktivni su u mnogim oblastima nauke, umjetnosti i sporta. Te aktivnosti treba da ojačaju svijest kod naših učenika da je škola mjesto gdje oni ne samo stiču znanje i vještine nego se pripremaju za život i za učešće u napretku naše zajednice. Od brojnih aktivnosti izdvojio bih u ovoj prilici preduzetnički klub, šahovsku i robotičku sekciju i druge
U cilju modernizacije nastave, jačanja kompetencija nastavnika, podsticanja učenika da razvijaju različte vještine, škola je uključena u više projekata. Navedite najbitnije.
U školi se svakodnevno realizuju brojne aktivnosti. Prije svega, želim da da istaknem da smo ponosni na naše učenike koji kroz razne humanitarne akcije pokazuju empatiju, plemenitost i spremnost za pomoć onim kategorijama kojima je to najpotrebnije.
Škola se trudi da boravak učenicima i nastavnicima učini što prijatnijim i kvalitetnijim, pa je uključena u razne projekte, kao što su: „Energija podvučena zelenom“, „Zelena učionica na otvorenom (Eko gumno)“ i „Školski (Eko) rasadnik“. U saradnji sa Ambasadom NR Kine realizovan je projekat unapređenja vaspitno-obrazovnog procesa opremanjem škole multimedijalnom tehnikom, instaliranjem led rasvjete i preuređenjem zbornice. Započeli smo i realizaciju projekta „Automatizacija sistema za održavanjne biljnog fonda školskog rasadnika“.
Jedna od prioritetnih aktivnosti je uključenost svih zaposlenih u obuku kako reagovati u vanrednim situacijama (Plan evakuacije i pružanje prve pomoći) u cilju sigurnosti svih učenika i zaposlenih naše škole.
Ne manje važne su i aktivnosti: organizovanje tribina i predavanja o aktuelnim temama kako za roditelje, tako i za učenike. U cilju praćenja savremenih društvenih trendova u školi radi robotički i mikro:bit klub. U okviru redovne nastave realizuje se i inicijativa ,,Moje vrijednosti, vrline i vještine“ kojom se potencira vaspitna uloga škole.
Posvećen rad daje rezultate. Vaši učenici stalno bilježe rezultate na takmičenjima.
Sa ponosom mogu reći da naši učenici često i u raznim oblastima postižu odlične rezultate. To govori o kvalitetu i našeg rada i trudu da im omogućimo da razvijaju svoje talente. Naveo bi samo neke od sjajnih rezultata: prva mjesta na Državnim takmičenjima u organizaciji Ispitnog centra Crne Gore, Olimpijadi znanja u organizaciji PMF-a, sportskim takmičenjima (košarka, šah, plivanje), kao na i takmičenjima recitatora, likovnim i literarnim konkursima − i na državnom i međunarodnom nivou.
Za uspjeh u u radu sa učenicima veoma je važna saradnja sa roditeljima. Kako ste zadovoljni tim aspektom i koji su najčešći vidovi saradnje?
Kako je i predviđeno propisima, u okviru škole postoji Savjet roditelja. To je tijelo koje ima važnu ulogu u naporu da opšti kvalitet našeg rada stalno provjeravamo i unapređujemo. Roditelji, između ostalog, odgovaraju na naše pozive i učestvuju u svim akcijama koje škola organizuje (humanitarne, tribine, predavanja, obuke i drugo). Takođe, samoinicijativno pokreću donacije, a sve u cilju da se njihova djeca, a naši učenici, osjećaju prijatnije i bezbjednije.
Moderna nastava nije moguća bez nastavnika koji prate savremene metode rada. Zato je važno njihova stalna edukacija. Koliko se u vašoj školi poklanja pažnja stručnom usavršavanju nastavnika?
Naši nastavnici kontinuirano rade na svom usavršavanju. To im je i obaveza. Ne samo da često idu na seminare i na druge oblike usavršavanja, nego mnoge od tih aktivnosti pokreću i organizuju upravo naši nastavnici, kao autori programa za stručno usavršavanje, treneri itd.
Za funkcionisanje škole bitan je pratnerski odnos sa lokalnom zajednicom. Kako taj segment funkcioniše u Vašoj školi?
Budući da je dvorište škole na neki način ,,dio dvorišta“ Bloka pet, u saradnji sa lokalnom zajednicom organizovane su radne akcije na uređenju i ćišćenju zelenih površina u krugu škole. Saradnja se realizuje i kroz posjete naših učenika kulturnim, sportskim i javnim institucijama (pozorište, bioskop, Univerzitet, Skupština, aerodrom, željeznica) i učestvovanjem u raznim manifestacijama (maskenbal, maraton).
Razmjena iskustava sa kolegama je veoma važna. Kakva je saradnja sa školama u Crnoj Gori i okruženju?
Prethodni period je nažalost bio obilježen smanjenjem mnogih aktivnosti, zbog epidemiološke situacije izazvane koronavirusom tako da smo odložili saradnju sa školama iz okruženja, ali je dugogodišnja saradnja sa lokalnim školama realizovana kroz brojne zajedničke aktivnosti, prije svega učeničkog parlamenta. Kao direktor u stalnom sam kontaktu sa kolegama iz drugih škola i sa nadležnim institucijama, a to se odnosi i na ostale članove uprave škole. Na drugoj strani, naši nastavnici uključeni su u brojne projekte saradnje i na nivou Podgorice i na niovu Crne Gore. U narednom periodu radićemo na ostvarivanju tješnje saradnje sa školama u okruženju.
Šta planirate da uradite u narednom periodu u cilju poboljšanja kvaliteta nastave i međunarodne saradnje?
U narednom periodu je, prije svega, planirana podrška talentovanim učenicima kroz posjete institucijama i drugim školama u okruženju, posebno onim koje se prepoznate po svojim rezultatima u nastavnim postignućima. Takođe kroz tu saradnju sa školama u okruženju mogu da steknu nova iskustva koja će primjenjivati u svom radu.
Lj. Vukoslavović