NOVI PRIRUČNIK ZA DIREKTORE O VOĐENJU KONTINUIRANOG PROFESIONALNOG RAZVOJA NASTAVNIKA

Autorski tim sastavljen od predstavnika Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje izradio je uz podršku Britanskog savjeta „Priručnik za direktore o vođenju kontinuiranog profesionalnog razvoja nastavnika u školi/ustanovi”. Riječ je o trećem izmijenjenom i dopunjenom izdanju. Prethodna dva rađena su 2009. i 2013. godine. Podsticaj za treće izdanje bio je, prije svega, okvir Britanskog savjeta za profesionalni razvoj nastavnika engleskog jezika Teaching for Success, za koji je procijenjeno da može biti koristan svim nastavnicima za postavljanje ciljeva profesionalnog razvoja, kako pojedinačno, tako i na nivou ustanove. Takođe, po ugledu na materijal Britanskog savjeta urađena je nova struktura profesionalnog portfolija nastavnika.

Potpunu novinu u ovoj publikaciji i veoma važnu komponentu profesionalnog razvoja, kako stoji u uvodnom tekstu, predstavljaju Standardi za profesionalni razvoj koji su nastali na temelju Standarda kompetencija za nastavnike/vaspitače/direktore. Njihov osnovni cilj jeste da budu orijentacija u svim procesima profesionalnog razvoja, od planiranja do evaluacije. Za svaki od sedam standarda precizirani su opis standarda (deskriptor) i pokazatelji uspješnosti (indikatori).

U Priručniku su ponuđeni različiti modeli evaluacije uticaja profesionalnog razvoja na nastavu/ učenje – Kirkpatrikov model evaluacije, Gaskijev model, Klark-Holingsvortov i logički model. Kako do sada ovaj segment profesionalnog razvoja nije bio dovoljno razvijen u ustanovama, modeli i instrumenti evaluacije koristiće timovima za profesionalni razvoj da odaberu model koji najviše odgovara aktivnosti koju žele da evaluiraju i tako unapređuju svoj sistem.

Priručnik je nastao je iz potrebe da se direktorima, stručnim saradnicima i nastavnicima omogući efikasna procjena kvaliteta rada nastavnika, putem procjene ostvarenosti standarda kompetencija za nastavnike. Na taj način se olakšava planiranje, realizacija i evaluacija kontinuiranog profesionalnog razvoja, odnosno unapređenje kvaliteta vaspitno-obrazovnog rada.

Inače, profesionalni razvoj nastavnika u velikoj mjeri zavisi od prepoznavanja važnosti ovog segmenta za razvoj obrazovno-vaspitne ustanove od strane njene uprave, i, u skladu sa tim, podrške koja se u tom procesu pruža nastavnicima. Uloga direktora ustanove u donošenju odluka i pružanju podrške nastavnicima u tom procesu od ključnog je značaja. On treba da razumije zašto su kontinuirani profesionalni razvoj i svi njegovi segmenti važni za razvoj kvaliteta rada nastavnika, i obrazovno-vaspitne ustanove uopšte, te da u potpunosti bude uključen u taj proces.

Prilikom izrade Priručnika korišćena su relevantna dokumenta Zavoda za školstvo, kao i dokumenta nastala uz podršku Britanskog savjeta.

U autorskom timu su: mr Nataša Gazivoda i mr Zoran Lalović (Zavod za školstvo), Duško Rajković i Ramo Kolašinac (Centar za stručno obrazovanje), kao i Nađa Luteršek i Aleksandra Vešović-Ivanović, takođe iz Zavoda za školstvo.

Lj. V.

 

Back to Top