
Univerzitet Crne Gore (UCG) će od naredne akademske godine imati novi master program Studije roda, koji je nedavno akreditovala Agencija za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja. Program će biti realizovan na Institutu za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije, pružajući studentima priliku za sticanje naprednih znanja i vještina u oblasti rodnih studija i rodne ravnopravnosti.
Rodna ravnopravnost prepoznata je kao jedan od prioriteta održivog razvoja, definisan Ciljevima održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDG 2030, cilj 5), a Crna Gora je posvećena unapređenju ovog segmenta društva.
Ovaj program direktno doprinosi jačanju kapaciteta javnog, privatnog i nevladinog sektora u analizi i implementaciji politika rodne ravnopravnosti. Takođe, usklađen je sa Nacionalnom strategijom rodne ravnopravnosti 2021–2025 i ključnim evropskim dokumentima u ovoj oblasti.
Program je kreiran tako da pruži multidisciplinarni pristup, kombinujući teorijska i praktična znanja iz različitih oblasti, poput politike, ekonomije, kulture i prava. Ciljevi programa uključuju razvijanje razumijevanja pojma roda i analizu njegovog uticaja na društvene strukture, međuljudske odnose i kulturne norme. Takođe, fokus je na sticanju naprednih istraživačkih vještina koje omogućavaju analizu rodne neravnopravnosti i identifikaciju inovativnih rješenja. Program se posebno posvećuje pripremi stručnjaka za tržište rada, osposobljavajući ih za djelovanje u različitim sektorima, od javne uprave do međunarodnih organizacija.
Studijski program takođe pruža mogućnost nastavka obrazovanja na doktorskim studijama u zemlji i inostranstvu, čime doprinosi kontinuiranom akademskom razvoju.
Osim što jača kapacitete Crne Gore u oblasti rodne ravnopravnosti, ovaj program se usklađuje s potrebama tržišta rada, gdje postoji izražen deficit stručnjaka u ovoj oblasti. Na to ukazuje i nacionalni indeks rodne ravnopravnosti, koji sa vrijednošću od 55 (od maksimalnih 100) zaostaje za prosjekom Evropske unije (67,4).
Ovaj program je koncipiran u skladu sa Strategijom razvoja UCG (2019–2024), Strategijom internacionalizacije (2021–2026) i Planom rodne ravnopravnosti (2022–2026), a njegovi ciljevi odražavaju interdisciplinarni pristup koji integriše teorijska i praktična znanja.
Master program Studije roda predstavlja važan iskorak UCG ka osnaživanju društvenog razvoja i promociji rodne ravnopravnosti. Njegova interdisciplinarna priroda, usklađenost sa strateškim ciljevima i prilagođenost potrebama tržišta rada čine ga značajnim doprinosom nacionalnom obrazovnom i društvenom okviru. Na UCG očekuju da će ovaj program privući studente iz različitih oblasti i podstaći dalji razvoj stručnih i akademskih kapaciteta Crne Gore.
O. Đ.
