Nacionalno koordinaciono tijelo za zarazne bolesti dalo je saglasnost je na jučerašnjoj sjednici na izmjenu odgovarajućih naredbi, tj. na ublažavanje više mjera. Od petka, 15. maja, ukida se privremena mjera zabrane kretanja od 23 sata do pet sati, a postupno će biti normalizovan saobraćaj unutar Crne Gore.
Od petka će na cijeloj državnoj teritoriji Crne Gore biti dozvoljen saobraćaj putničkim i TAXI vozilima, a od ponedjeljka i javni putni i željeznički prevoz. Od petka se ukida i privremena mjera da se u putničkom vozilu mogu prevoziti najviše dvije punoljetne osobe. I putnički i javni prevoz i dalje podrazumijevaju korišćenje zaštitnih maski, osim u putničkom prevozu u slučaju kada se u vozilu prevoze članovi porodičnog domaćinstva. Javni prevoz i dalje se mora odvijati bez mogućnosti stajanja.
OTVARAJU SE UGOSTITELJSKI OBJEKTI, TRŽNI CENTRI I PLAŽE
Od 15. maja biće omogućen rad ugostiteljskih objekata i tržnih centara i korišćenje kupališta plaža.
Obaveza ugostitelja je da: na ulazu/izlazu u ugostiteljski objekat na vidnom mjestu istaknu obavještenje o propisanim privremenim mjerama prevencije i suzbijanja novog koronavirusa sa uputstvima za njihovu primjenu; za stolom sjede najviše četiri gosta, osim ako su gosti članovi zajedničkog porodičnog domaćinstva, kada je moguće da za istim stolom sjedi više gostiju; da između stolova, obezbijede udaljnost od najmanje dva metra, u skladu sa preporukama IJZCG; obezbijede da zaposleni nose zaštitne maske; obezbijede sredstva za dezinfekciju ruku zaposlenih, u skladu sa preporukama IJZCG, kao i za dezinfekciju ruku gostiju na ulazu/izlazu u ugostiteljski objekat dezinfekcionim sredstvima; onemoguće uslugu samousluživanja, stajanja i zadržavanja ispred šanka; obezbijede redovno održavanje higijene i dezinfekciju zajedničkih prostorija, mobilijara, opreme i sl., u skladu sa preporukama IJZCG; da u ugostiteljskom objektu (unutar i na terasi/bašti) obezbijede obilježena mjesta za higijensko odlaganje otpada.
Nacionalno koordinaciono tijelo preporučuje lokalnim upravama da sa ciljem pomoći ugostiteljima donesu mjere kompatibilne sa naporima Vlade i NKT.
Privredna društava, druga pravna lica i preduzetnici koji se bave pružanjem turističkih usluga na kupalištima i plažama obavezni su da: na ulazu/izlazu na kupalište/plažu na vidnom mjestu istaknu obavještenje o propisanim privremenim mjerama prevencije i suzbijanja novog koronavirusa (raspored plažnog mobilijara, dezinfekcija i sl.), sa uputstvima za njihovu primjenu; obezbijede rastojanje između kompleta plažnog mobilijara od najmanje dva metra u skladu sa preporukama IJZCG; na dijelu javnog kupališta na kojem se ne postavlja plažni mobilijar obezbijedi fizičku distancu od najmanje dva metra, osim za članove zajedničkog porodičnog domaćinstva; obezbijede redovno održavanje higijene i dezinfikuje po potrebi plažni mobilijar i opremu (ležaljku, kabine za presvlačenje, tuš kabine, rekvizite za djecu i sl.), u skladu sa preporukama IJZCG; kod tuševa, česmi i u toaletima na kupalištu/plaži obavezno postave sredstva za dezinfekciju, u skladu sa preporukama IJZCG; na kupalištu/plaži obezbijede obilježena mjesta za higijensko odlaganje otpada.
Korisnici neuređenih kupališta obavezni su da poštuju distancu od najmanje dva metra, osim za članove zajedničkog porodičnog domaćinstva.
Obaveza vlasnika/korisnika i upravljača tržnih centara i pravna lica i preduzetnika koji se bave trgovinom u zatvorenom prostoru na štandovima/tezgama je da: na ulazu/izlazu u tržni centar odnosno prostor na vidnom mjestu istaknu obavještenje o propisanim privremenim mjerama prevencije i suzbijanja novog koronavirusa sa uputstvima za njihovu primjenu; ograniče broj potrošača/posjetilaca koji se mogu istovremeno nalaziti u tržnom centru/prodajnom prostoru, odnosno u svakom pojedinačnom objektu u tržnom centru, tako da na 10 metara kvadratnih površine objekta može da se nalazi jedan potrošač/posjetilac, uz obavezu poštovanja međusobne fizičke distance od najmanje dva metra; obezbijede obaveznu kontrolu broja potrošača/posjetilaca u tržnom centru/prostoru, odnosno u svakom pojedinačnom objektu u tržnom centru; na vidnom mjestu u tržnom centru/prostoru jasno označe obavezan smjer kretanja potrošača/posjetilaca (određivanje posebnog ulaza i izlaza); obezbijede sredstva za dezinfekciju ruku potrošača/posjetilaca na ulazu/izlazu u tržni centar, odnosno u svakom pojedinačnom objektu u tržnom centru, dezinfekcionim sredstvima, u skladu sa preporukama IJZCG, kao i zaposlenih, u skladu sa preporukama IJZCG; obezbijede da zaposleni i potrošači/posjetioci nose zaštitne maske, kao i redovno održavanje higijene i dezinfekciju zajedničkih prostorija, u skladu sa preporukama IJZCG i obilježena mjesta za higijensko odlaganje otpada.
Vlasnici/korisnici i upravljači tržnih centara obavezni su i da obezbijede/označe rastojanje od najmanje dva mrtra između potrošača/posjetilaca koji se nalaze ispred tržnog centra.
Ostaje na snazi zabrana rada bioskopa u tržnim centrima.
DRUGI STEPEN UBLAŽAVANJA PRIVREMENIH MJERA U SPORTU
Nacionalno koordinaciono tijelo je dalo saglasnost da od ponedjeljka, 18. maja, počne najavljeni drugi stepen ublažavanja privremenih mjera u sportu. Biće omogućene i aktivnosti u zatvorenom i na otvorenom koje se mogu izvoditi u grupama s tim što za veće timske sportove u obzir treba uzeti i mogućnost razdvajanja tima u manje grupe tokom treninga, kada je to moguće.
Odlučeno je da treća faza ublažavanja mjera u sportu u kojoj će biti omogućeno održavanje sportskih takmičenja bez prisustva publike, koja je bila najavljena za 1. jun, počne 30. maja.