Bosansko-hercegovački pisac Nedžad Ibrahimović ovogodišnji je dobitnik Nagrade „Risto Ratković”, za knjigu „Obiteljske i druge strašne pjesme”, u izdanju Izdavačko – štamparske kuće Planjax komerc iz Tešnja.
Tako je odlučio međunarodni žiri u sastavu: Pavle Goranović, predsjednik žirija, i članovi Jovana Bojović iz Crne Gore, Dobrivoje Stanojević iz Srbije, Ivica Prtenjača iz Hrvatske i Elvedin Nezirović iz Bosne i Hercegovine.
Sekretar Žirija Edin Smailović kazao je za Radio Bijelo Polje da je odluka žirija jednoglasna, što potvrđuje i kvalitet knjige „Obiteljske i druge strašne pjesme”, Nedžada Ibrahimovića.
„Žiri 51. Ratkovićevih večeri poezije je imao jako težak zadatak, jer su na konkurs pristigle čak 62 knjige autora sa prostora četiri države. Ipak, žiri je jednoglasno odlučio da ova nagrada, koja je ustanovljena u spomen na poznatog bjelopoljskog i crngorskog pisca Rista Ratkovića, pripadne pjesniku iz Bosne i Hercegovine, Nedžadu Ibrahimoviću. Riječ je o odista jednom afirmisanom pjesniku i književniku, kulturnom stvaraocu, o čovjeku koji je doktorirao iz oblati filmske nauke i književnosti. Predavao je u Americi, Holandiji, univerzitetski je profesor u Bosni i Hercegovini, bio je i gostujući profesor na Univerzitetu Donja Gorica u Podgorici, tako da i ne čudi odluka da upravo jedna od najznačajnijih pjesničkih nagrada u Jugoistočnoj Evropi pripadne njemu i to za tu knjigu”, kazao je Smailović.
Predsjednik Žirija Pavle Goranović u obrazloženju nagrade istakao je da Nedžad Ibrahimović ovom knjigom pokazuje da poezija biva sinteza svih njegovih iskustava, onih koji se pretvaraju u pitanja - lična i intelektualna, emotivna i filozofska.
„Sva iskušenja se slivaju u pjesmu kao najpodesniji prostor da se izrazi čovjek znanja i čovjek slutnje, pisac koji duboko promišlja, a jednostavno prenosi. ‘Obiteljske i druge strašne pjesme’ svjedoče o univerzalnom iskustvu svih ljudi u čije ime govori Ibrahimović, lucidni pjesnik u čijoj se poetici poeta doctus pretvara u biće razorne iskrenosti i spremnog garda. Možemo se tako ‘ne slagati o književnosti’, ali se moramo složiti sa životom koji pjesnik opisuje i od svakodnevnih tema sačinjava poetsku bilježnicu dostupnu svakome ko se odvažio na čitalački i književni put. Ibrahimovićeva poezija odista prevazilazi granice, limbove vremena, zemalja, osjećanja, postajući nam kao neko bližnji, čiji je svijet sadržan u ovoj knjizi visokih kreativnih dometa”, kazao je Goranović.
Nakon vijesti da je dobio ovo prestižno priznanje, Ibrahimović je rekao da ima nekoliko razloga za sreću.
„Prije svega, odluku o nagradi donosi ugledni multinacionalni žiri formiran od strane jedne kulturne organizacije i jedne ustanove koje promoviraju poeziju i pjesnike iz Evrope i svijeta. Iza svega stoji jaka želja i jasan i čvrst koncept posebno domišljene kulturne politike. I na kraju, ili na početku, svejedno, je država s novcem svojih poreskih obveznika koja podupire pjesništvo. Ove kontekstualne činjenice nagradi daju snagu, značaj i ugled. No, sada i ono drugo, posve lično. Kao pjesnik, ja sam promotor samo svoje poetike i zagovornik jedino svoga pjesničkog svjetonazora. Zbog toga često dvojim oko uspješnosti i vrijednosti izabranog pjesničkog puta, njegova jezika, njegovih tema i njegova općeg senzibiliteta. Sada je, osjećam to, makar za neko kraće vrijeme, tim dilemama došao kraj. A za to su zaslužni Risto Ratković, žiri i ustanova koja dodjeljuje ovu Nagradu”, kazao je ovogodišnji laureat, Nedžad Ibrahimović.
Ibrahimović je rođen u Tuzli. Objavio knjige književnih i filmskih studija i eseja: Prelamanje eseja (1989), Čitalac na raskršću-Uvod u Midhata Begića (2001), O poeziji, pticama i drugim varkama, američka predavanja (2011), Bosanske filmske naracije, dokumenti o raspadu (2012), romane: Inkapsulirana tijela (Buybook, Sarajevo, dva izdanja 2014.) i Kuća Teodore K (Fraktura, Zagreb, 2019), te knjigu poezije „Mala povijest smrti i pisanja” (2016.) U zvanju redovnog profesora zaposlen na Filozofskom fakultetu u Tuzli.
Nagrada „Risto Ratković”, koja se dodjeljuje za najbolju pjesničku knjigu u Crnoj Gori, Srbiji, Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini, biće uručena Ibrahimoviću 5. septembra u Kući Rista Ratkovića u Bijelom Polju, u okviru 51. Ratkovićevih večeri poezije.
Izvor Radio Bijelo Polje