OŠ „Anto Đedović“: REALIZOVAN EDUKATIVNI PROJEKAT „112“

U OŠ „Anto Đedović“ u Baru realizovan je povodom Dana jedinstvenog evropskog broja za pozive u hitnim situacijama edukativni projekat „112“, namijenjen učenicima drugog razreda.

Ciljevi programa su: obilježavanje značajnog datuma u školskom kalendaru u saradnji sa lokalnom zajednicom; ukazivanje na značaj učenja matematike i brojeva, posebno brojeva telefona hitnih službi; primjena naučenog u svakodnevnom životu i povezivanje sa ličnim i iskustvom književnog lika; usvajanje pravila ponašanja u hitnim slučajevima (redosljed postupaka i koje informacije je potrebno da kažu operateru kako bi pomoć stigla); razvijanje ljubavi prema čitanju povezivanjem sadržaja sa književnim likom; njegovanje  empatije − osjećaja brige za druge i spremnost da se drugima pomogne u nevolji (implementacija programa  „Vrijednosti i vrline“); podsticaj  kritičkog mišljenja kroz rješavanje problemskih situacija i NTC pitanja; podrška  darovitim učenicima (kroz kreativni izraz i korelaciju sa drugim predmetima); ohrabrivanje na razmišljanje o  budućem zanimanju; razvoj ključnih kompetencija i primjena digitalnih alata u procesu učenja.

U okviru projekta održano je pet radionica. Kroz korelaciju svih predmeta koji su u programu drugog razreda povezano je  svih osam ključnih kompetencija. To je ostvareno primjenom različitih oblika i metoda rada prilagođenih učenicima  ovog uzrasta i planski osmišljenim igrovnim aktivnostima.

Prva radionica je posvećena službi 112. „Brainstorming“ tehnikom učenici su podstaknuti da razmišljaju o tome zašto su matematika i brojevi važni.  Istraživački zadatak koji su dobili  (da zapažaju brojeve u svom okruženju na putu od kuće do škole) probudio je radoznalost i motivaciju za rad.

Geografska karta Crne Gore  i obilježeni gradovi poslužili  su da učenici zapamte gdje se nalaze operativno-komunikacioni centri u Baru, Podgorici i Bijelom Polju.

U okviru druge radionice đaci su upoznali vrste hitnih službi. Pored ostalog,  oni su tehnikom mape uma prepoznavali životne situacije u kojima treba pozvati policiju, vatrogasce, hitnu medicinsku pomoć ili službu za pomoć na moru. Učili su i izgled vozila i zvuk sirena.

U fokusu treće radionice bilo je rješavanje problemskih situacija kroz književni lik. Djeca su kroz ponuđene ilustracije prepoznavala izgled i radnu opremu policajca, vatrogasca, doktora i  spasioca na moru. Bila je to prilika i da se otvori tema o budućem zanimanju i da li neko želi da se bavi tom profesijom.

Za prepoznavanje problemskih situacija poslužio je književni lik iz programa domaće lektire za drugi  razred. Naime, kroz igru „Pinokio i hitne službe“ đaci su uočavali problemske situacije iz knjige u kojima bi ovaj književni lik pozvao hitne službe.

Četvrta radionica bila je namijenjena igri, pjevanju, crtanju i preduzetničkom radu. U okviru pete održan je  „Kvizić kvisko“ koji je služio za provjeru šta su i koliko  učenici naučili kroz ovaj projekat.

Planirano je da, u okviru saradnje sa lokalnom zajednicom, đaci posjete  vatrogasnu stanicu u Baru.

Autorka ovog projekta je profesorica crnogorskog-srpskog, bosanskog, hrvatskog jezika i književnosti Ljiljana Milović, a realizuje  ga  u saradnji sa  odjeljenjskim starješinom II-3 Natašom Biberdžić i Lidijom Ivanković, profesoricom engleskog i italijanskog jezika, kao i upravom škole.

 „Učenje kroz igru je najbolja tehnika rada sa najmlađim uzrastom učenika.  Oni kroz igrovne aktivnosti i zabavu usvajaju  važne brojeve hitnih službi koji će im biti korisni u svakodnevnom životu. Upravo tim povezivanjem učenja i škole sa životom i primjenom naučenog u novim situacijama i okolnostima stiče se funkcionalno i trajnije znanje, što je i cilj  škole 21. vijeka“, ističe Ljiljana Milović, i dodaje da ove tehnike treba primjenjivatu u radu sa učenicima u najmlađem uzrastu, jer su djeca tada radoznala i otvorena za nove i kreativne sadržaje, pa im učenje kroz igru predstavlja radost.

Lj. V.

Back to Top